
Olej z wiesiołka w ciąży – jak i po co się go stosuje?
Coraz więcej kobiet szuka naturalnych sposobów, by łagodniej przejść przez ciążę i lepiej przygotować ciało do porodu. Olej z wiesiołka budzi spore zainteresowanie.

położna
Ile trwa ciąża: ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu: ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy: ciąża pozamaciczna.
Coraz więcej kobiet szuka naturalnych sposobów, by łagodniej przejść przez ciążę i lepiej przygotować ciało do porodu. Olej z wiesiołka budzi spore zainteresowanie.
położna
Jakie imię wybrać dla syna? Przy wyborze imienia dla dziecka kierujemy się różnymi kryteriami.
redaktorka
Drugi trymestr ciąży, nazywany przez wielu „miesiącem miodowym ciąży”, to okres względnej stabilizacji i poprawy samopoczucia przyszłej mamy. Choć ciało kobiety intensywnie się zmienia, wiele ciężarnych odczuwa wtedy spory przypływ energii i chęć do działania, co objawia się np.
położna
Pierwszy trymestr ciąży to często najtrudniejszy okres dla kobiety oczekującej dziecka. W tym czasie dochodzi do formowania się podstawowych struktur płodu, a w ciele przyszłej mamy zachodzi szereg zmian fizjologicznych, których celem jest zapewnienie prawidłowego rozwoju maluszka.
położna
Listerioza w ciąży to poważne schorzenie, które może przebiegać bezobjawowo, a mimo to prowadzić do tragicznych konsekwencji, takich jak przedwczesny poród, zakażenie płodu czy nawet urodzenie martwego dziecka. Choć choroba ta występuje rzadko, jej skutki są na tyle poważne, że każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jak się przed nią chronić.
położna
Natura od zawsze była dla ludzi inspiracją i stanowiła ważną część życia. Nie tylko wspierała (i wspiera) nas w kwestiach materialnych – dając np.
redaktorka
W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele fizjologicznych zmian, które dotyczą także układu oddechowego. Wiele przyszłych mam boryka się z uczuciem zatkanego nosa, przekrwieniem śluzówki oraz niewielkimi krwawieniami z nosa, które pojawiają się częściej niż przed ciążą.
położna
Zespół Turnera – znany również jako choroba Turnera lub monosomia X – to jedno z najczęściej występujących zaburzeń chromosomalnych u dziewczynek. Dotyczy ono wyłącznie płci żeńskiej i wynika z całkowitego lub częściowego braku jednego z chromosomów X.
położna
Zaparcia to jedne z najczęstszych dolegliwości ciążowych, które dotykają nawet ponad połowę kobiet spodziewających się dziecka. Uczucie pełności, wzdęcia, bolesne parcie podczas korzystania z toalety oraz nieregularne wypróżnienia mocno obniżają komfort życia ciężarnych i mają negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie.
położna
W kulturze arabskiej
pedagog
Każde z imion męskich oraz imion żeńskich, które prezentujemy w poniższym zestawieniu, nosi nie więcej, niż 10 osób w Polsce. Wiele z tych imion to dawne imiona słowiańskie i greckie.
redaktorka
Zatrucie pokarmowe w ciąży lodami, mięsem czy owocami morza nie należy do rzadkości. Wpływ zatrucia pokarmowego na dziecko zależy od przyczyny zakażenia.
W szczególnym czasie ciąży kobieta powinna ostrożnie dobierać produkty, które umieszcza w diecie. Okazuje się, że spożywanie popularnych serów, w tym oscypków, które nie zostały poddane obróbce cieplnej, może być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.
spec. zarządzania ochroną zdrowia, kosmetolog
Czop śluzowy jest gęstą wydzieliną zamykającą kanał szyjki macicy na czas ciąży. Czop porodowy pełni funkcję bariery pomiędzy wnętrzem macicy a światem zewnętrznym.
lekarz
Grypa żołądkowa w ciąży zasadniczo nie jest szczególnie groźna – dotyczy układu pokarmowego i to właśnie do niego sprowadzają się wszystkie objawy. Oczywiście niektóre źródła podają, że infekcja może zwiększyć ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego czy np.
lekarz
Imię pochodzenia hebrajskiego czy łacińskiego, zaczerpnięte z Biblii, od razu kojarzy się ze swego rodzaju wyniosłością, odrobiną przesady, świętością. Ale nie każde imię biblijne jest rzadkie i nietypowe, co więcej – bardzo wiele jest popularnych, całkowicie powszechnych i uznawanych za tradycyjne, zwykłe, mówi się nawet „typowo polskie”.
dziennikarka
Wybór imienia dla dziecka niektórym rodzicom nie sprawia żadnego problemu. Inni wciąż zmieniają decyzję, wahają się, mają mnóstwo pomysłów, ale i wątpliwości.
dziennikarka
Wydzielina z pochwy to ważny wyznacznik zdrowia intymnego kobiety ciężarnej. Niepokój budzi wzrost ilości śluzu czy zmiana konsystencji lub koloru upławów w ciąży.
Wystąpienie stanu przedrzucawkowego jest jednym z poważniejszych powikłań ciążowych. Może on w dużej mierze zagrozić zdrowiu i życiu matki, a także nienarodzonego dziecka.
położna
Większość dzieci przed porodem układa się w sposób naturalny w macicy – główką do dołu. Niestety zdarza się też tak, że maluch się nie obraca i pozostaje w pozycji pośladkami do dołu.
pedagog
Wiele ciężarnych kobiet cierpi z powodu niewydolności szyjki macicy – choroby, która może być przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego. Czy można jej zapobiec?
dziennikarka
Z naszej tabeli dowiesz się, ile dziecko zwykle mierzy i waży pod koniec poszczególnych tygodni ciąży. W ostatniej kolumnie znajdziesz najważniejsze informacje o kolejnych etapach rozwoju zarodka i płodu.
Ból brzucha w ciąży stanowi często zgłaszaną dolegliwość. Niegroźne przyczyny bólu brzucha to często po prostu ruchy dziecka.
lekarz
Stresu w ciąży trudno uniknąć, zwłaszcza na jej początku, kiedy dowiadujemy się o nadchodzących zmianach. O ile krótkotrwałe napięcie nerwowe nie jest szkodliwe, silne, ciągłe zdenerwowanie może mieć groźne skutki.
lekarz
Grzybica pochwy w ciąży rozwija się niemal u połowy kobiet. Nieprzyjemne swędzenie i pieczenie pochwy, białe upławy bądź suchość okolic intymnych to typowe objawy kandydozy, które wymagają leczenia pod okiem ginekologa.
lekarz
Ile razy w ciąży trzeba wykonywać morfologię? Jak się do niej przygotować?
U większości kobiet akcja porodowa rozpoczyna się spontanicznie między 37. a 42.
położna
Afty w ciąży – na języku, dziąśle czy wardze – to bolesne zmiany w jamie ustnej w postaci owrzodzeń. Zdarza się, że małe afty znikają samoistnie, jednak duże wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.
lekarz
Poronienie zatrzymane (chybione) jest jednym z rodzajów poronienia polegającym na braku wydalenia obumarłego płodu z macicy w ciągu 8. tygodni od stwierdzenia jego śmierci.
lekarz
Rzucawka (zatrucie ciążowe, gestoza) to stan, w którym dochodzi do wystąpienia drgawek w ciąży lub utraty przytomności u kobiety, u której wcześniej rozwinął się stan przedrzucawkowy. Przyczyna rzucawki może leżeć w nieprawidłowej czynności łożyska.
lekarz