
Co na przeziębienie w ciąży?
Katar, kaszel, ból gardła i głowy, a także złe samopoczucie i osłabienie to typowe objawy przeziębienia. Z łagodną infekcją co sezon boryka się praktycznie każdy z nas.

położna
Katar, kaszel, ból gardła i głowy, a także złe samopoczucie i osłabienie to typowe objawy przeziębienia. Z łagodną infekcją co sezon boryka się praktycznie każdy z nas.
położna
Apap (paracetamol, acetaminofen) może być przyjmowany przez kobiety w ciąży w małych dawkach, w celu złagodzenia małych dolegliwości bólowych i innych stanów chorobowych (ból głowy, ból zęba, gorączka). Kobieta w ciąży, która doznała urazu lub przeszła operację, również może wymagać leczenia przeciwbólowego.
technik farmacji
Wirus cytomegalii (CMV) jest patogenem przenoszonym przez człowieka. Można się nim zarazić poprzez kontakt z wydzielinami osoby zakażonej: śliną, łzami, krwią, moczem, wydzielinami intymnymi oraz mlekiem kobiecym.
położna
Co robić w przypadku zapalenia zatok? Leczenie zapalenia zatok w ciąży polega na zwalczaniu dokuczliwych objawów – bólu głowy, uczucia zatkanego nosa, kaszlu.
lekarz
Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane od początku ciąży podczas każdej wizyty u ginekologa. Analiza składu moczu (analiza moczu) w ciąży może pomóc wykryć zakażenia układu moczowego czy choroby nerek.
analityk medyczny
Nadczynność tarczycy w ciąży wymaga właściwego rozpoznania przyczyny schorzenia. Objawy przypominające chorą tarczycę u ciężarnych mogą występować niezależnie od choroby, dlatego potrzebne są badania.
lekarz
Banany to najpopularniejsze owoce na świecie. Wyróżnia się ponad 400 odmian bananów, które można podzielić na deserowe (do spożycia bez obróbki termicznej) oraz mączyste.
położna
Kobiety starające się o dziecko bacznie obserwują swoje ciało i wsłuchują się w swój organizm. Doszukują się objawów mogących świadczyć o tym, że się udało i już za kilka miesięcy zostaną mamami.
pedagog
Ból żołądka w ciąży to często występujący objaw niestrawności. Może towarzyszyć porannym mdłościom lub zgadze, na którą skarży się wiele ciężarnych.
lekarz
Niestrawność w ciąży wynika zwykle ze zmian hormonalnych, które stają się przyczyną wzdęć, zgagi, nadmiernych gazów, biegunek i innych objawów dyspepsji. W leczeniu niestrawności żołądka duże znaczenie ma dieta.
dietetyk
Pieczenie w przełyku u przyszłych mam to zwykle objaw zgagi w ciąży. Przyczyną palenia w gardle są zmiany hormonalne oraz ucisk żołądka przez powiększającą się macicę.
dietetyk
Kinesiotaping to bardzo popularna metoda w fizjoterapii. Nieinwazyjna, bezpieczna i tania.
położna
Przyczyny kołatania serca w ciąży są często fizjologiczne. Na początku ciąży wiążą się ze zmianami hormonalnymi, w II i II trymestrze mocne bicie serca wynika z konieczności pompowania coraz większej ilości krwi.
lekarz
Zakażenie paciorkowcem w ciąży jest niestety powszechne. Czym grozi?
lekarz
Kompletowanie wyprawki dla mającego lada moment pojawić się na świecie malucha to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych momentów w życiu młodych rodziców. W obecnych czasach nie możemy narzekać na mały wybór akcesoriów dla niemowląt.
położna
Informacja o ciąży bywa sporym zaskoczeniem dla rodziców i ogromną zmianą w ich życiu, zwłaszcza jeśli spodziewają się pierwszego dziecka. Z tego względu na samym początku ciąży mogą towarzyszyć Ci liczne pytania dotyczące przebiegu i poszczególnych etapów ciąży, rozwoju dziecka, a także diety, dolegliwości i badań w ciąży.
Ciąża urojona jest zaburzeniem psychicznym – kobieta wierzy, że jest w ciąży pomimo braku zapłodnienia komórki jajowej. W ciąży urojonej, a dokładniej w ciąży rzekomej, występują objawy somatyczne, które sugerują, że w ciele kobiety pojawiło się nowe życie.
lekarz
Planując ciążę, wszyscy rodzice zgodnie utrzymują, że płeć dziecka jest im obojętna – ważne, by było zdrowe. Prawda jest jednak taka, że każdy podświadomie wyobraża sobie, jakby się czuł jako rodzic dziewczynki czy chłopca i skrycie marzy o określonej płci dziecka.
dziennikarka
Ospa wietrzna to choroba, która może być niebezpieczna zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i płodu. U matki choroba wiąże się z cięższym przebiegiem powikłań, a w przypadku płodu może doprowadzić do obumarcia lub rozwinięcia ospy wrodzonej.
lekarz
Co robić, gdy boli kręgosłup? Jak opiekować się małym dzieckiem, żeby nie nadwyrężać kręgosłupa?
dziennikarka
Szczaw to roślina znana nie tylko w polskiej kuchni, ale również wykorzystywana w medycynie ludowej. Szczaw doceniany jest za wysoką ilość witaminy C i minerałów – żelaza, magnezu i potasu.
położna
Myśląc o rodzicielstwie, często skupiamy się głównie na wieku rodziców – im młodsi, tym łatwiej jest im począć dziecko i będzie ono zdrowsze. Tymczasem decyzja o posiadaniu dzieci jest obecnie coraz częściej decyzją społeczno-ekonomiczną, a nie tylko biologiczną.
psycholog, terapeutka SI
Odżywianie w ciąży jest bardzo istotne nie tylko dla samej kobiety i jej samopoczucia, ale również dla dziecka. Pokarmy spożywane przez matkę mają bezpośredni wpływ na płód.
dziennikarka
Grypa żołądkowa w ciąży jest szczególnie uciążliwa. Wymioty, biegunkę i bóle brzucha można jednak złagodzić.
lekarz
Wiele kobiet zastanawia się, czy można jeść cytrusy w ciąży. Mandarynki czy grejpfruty nie powinny być podstawowymi owocami w diecie ciężarnej czy w diecie karmiącej piersią.
dietetyk
Wzdęcia brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, jakie pojawiają się u kobiet ciężarnych. Ich powstawanie jest następstwem zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży.
dietetyk
Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, jak powinna wyglądać ich dieta, aby dostarczała wszystkich cennych witamin i składników mineralnych. U przyszłych mam pojawiają się często wątpliwości dotyczące owoców w ciąży, takich jak np.
dietetyk
Ciąża to wyjątkowy i pełen wyzwań czas dla każdej kobiety. To 9-miesięczny okres, w którym ciało przechodzi liczne zmiany, hormony buzują, a komfort i jakość snu przyszłej mamy mogą być narażone na różne trudności.
pedagog
Bliźnięta syjamskie (inaczej: bliźnięta nierozdzielone, bliźnięta zrośnięte, zroślaki) to jedna z najrzadszych wad rozwojowych u człowieka, występuje z częstością 1:50 000–1:200 000 porodów. Ta wada rozwojowa znana była już w starożytności, opisywano także bliźniaki syjamskie żyjące wiele lat.
pediatra, lekarz medycyny rodzinnej
Ciężkie, obrzmiałe nogi, spuchnięte dłonie i kostki to dolegliwości typowe dla drugiego, a zwłaszcza trzeciego trymestru ciąży. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko na nogach oraz dłoniach i nie są niepokojąco duże, prawdopodobnie nie masz się czym martwić, a uciążliwa opuchlizna zniknie wkrótce po porodzie.
dziennikarka