Opuchnięte oczy u dziecka – przyczyny obrzęku powiek u dzieci

Opuchnięte oczy u dziecka po nocy czy po płaczu nie powinny budzić niepokoju. Diagnostyki wymaga jednak opuchnięcie jednego oka (górnej lub dolnej powieki) lub towarzyszące zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie czy ropienie. Niepokojące są także objawy dodatkowe niezwiązane z problemami z oczami, mogące wskazywać na chore nerki, AZS i zapalenie zatok. Co robić, kiedy widzimy u dziecka spuchnięte oko?

Jakie są przyczyny opuchniętych oczu u dziecka?

Obrzęk powiek u dziecka może mieć wiele przyczyn, od błahych po bardziej poważne, wymagające konsultacji lekarskiej. W zależności od objawów towarzyszących, mogą to być choroby z różnych układów. I tak na przykład opuchnięte powieki u dziecka i ból głowy mogą nasuwać podejrzenie zapalenia zatok. Czerwone, opuchnięte oczy, wodnista wydzielina z nosa i kichanie wskazują na alergiczny nieżyt nosa. Swędząca sucha skóra, z obecnością nadkażeń bakteryjnych oraz spuchnięte dolne powieki u dziecka, nasuwają podejrzenie atopowego zapalenia skóry.

Z kolei z ropiejącym opuchniętym okiem u dziecka, spuchniętym jednym okiem lub opuchniętą tylko powieką górną często przebiegają choroby okulistyczne. Nie zapominajmy o nerkowej przyczynie opuchniętych powiek u dzieci – razem ze skąpomoczem, nadciśnieniem tętniczym i złym ogólnym samopoczuciem opuchnięte oko występuje w ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Często jednak jest to wariant normy, szczególnie gdy dziecko budzi się z opuchniętymi oczami po nocy – nieprzespana noc, płacz czy przeziębienie także mogą wywoływać taki objaw.

Przeczytaj też: Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są przyczyny opuchniętych powiek u dzieci?

Opuchnięte powieki u dzieci mogą występować w zapaleniu zatok przynosowych. Jednak w takiej sytuacji nie są jedynym objawem. Współistnieją wówczas inne dolegliwości, takie jak wydzielina z nosa, uczucie zatkania nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, ból głowy, gorączka.

Przyczyna opuchniętych powiek u dziecka mogą być chore nerki. Jeśli obrzękowi powiek rano towarzyszy nadciśnienie, objawy ogólnoustrojowe takie jak zmęczenie, nudności, wymioty, zmiany zabarwienia moczu, skąpomocz (zmniejszona ilość oddawanego moczu) – można podejrzewać ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, szczególnie jeśli dolegliwości te wystąpiły po 13 tygodniach od paciorkowcowego zapalenia gardła.

Szczyt zachorowania na tę dolegliwość przypada na wiek szkolny (710 lat). W patogenezie ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek u dzieci udział mają kompleksy immunologiczne (wytworzone w reakcji na infekcje górnych dróg oddechowych), które uszkadzają błonę filtracyjną kłębuszków nerkowych.

Zobacz też: Dlaczego dziecko chrapie?

Swędzenie i obrzęk powiek u dziecka – alergia i atopowe zapalenie skóry

Zapuchnięte oczy u dziecka mogą towarzyszyć alergii. Najczęstsze alergeny to pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść psa i kota, grzyby pleśniowe oraz alergeny pokarmowe. Kiedy oczy u dziecka są czerwone i opuchnięte, może to być alergiczny nieżyt nosa.

Objawia się on wodnistą wydzieliną, uczuciem zatkania nosa, napadowym kichaniem, światłowstrętem oraz nierzadko świądem powiek, nosa i gardła. Objawy te w zależności od ekspozycji na dany alergen mogą występować przewlekle lub sezonowo.

Z kolei spuchnięte dolne powieki u dziecka dające obraz fałdu poniżej dolnej powieki (zwane objawem Denniego-Morgana) są charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry. Dziecko z tą chorobą będzie uskarżało się na świąd i suchość skóry, nadkażenia bakteryjne rozdrapywanych zmian, nadwrażliwość na wełnę (np. wełniane swetry) i nasilenie świądu podczas pocenia się czy po ciepłej kąpieli. W atopowym zapaleniu skóry lokalizacja zmian zależy od wieku dziecka – około 3. miesiąca życia pojawiają się wykwity na policzkach i w obrębie owłosionej skóry głowy, u starszych niemowląt na całym tułowiu i zewnętrznych powierzchniach kończyn, zaś u dzieci w wieku przedszkolnym – w zgięciach stawów kończyn.

Dziecko ma czerwone, spuchnięte oczy – co robić?

Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba oczu u dzieci. Poza obrzękiem powiek u dziecka, w zapaleniu spojówek występuje przekrwienie oczu, wydzielina (wodnista, śluzowa bądź ropna) oraz zmiany, takie jak grudki, brodawki czy pęcherzyki.

Zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły. Zależnie od czynnika etiologicznego wyróżnia się zapalenie spojówek bakteryjne, wirusowe bądź alergiczne. W leczeniu stosuje się miejscowo antybiotyk bądź leki przeciwwirusowe (maści, krople do oczu), czasem wspomagane kuracją doustną. Zaś w zapaleniu alergicznym spojówek podaje się leki przeciwhistaminowe, steroidy oraz przestrzega eliminacji i unikania alergenów.

Opuchlizna pod okiem, opuchnięta powieka górna, guzek na powiece

Jęczmień to gronkowcowe zakażenie gruczołów przyrzęsowych lub gruczołu tarczkowego, obecnych w powiece. Zazwyczaj występuje jednostronnie – stąd obecne zapalenie brzegów powiek, spuchnięte jedno oko, najczęściej opuchnięta powieka górna, które łatwo naprowadza na rozpoznanie.

Obrzęk i zaczerwienienie występujące w pobliżu brzegu powieki, wykazują znaczną bolesność na dotyk i ucisk. Gromadząca się w świetle gruczołu ropa, prowadzi do powstania ropnia, który może przebić się od strony spojówki bądź skóry – dając obraz ropiejącego, opuchniętego oka u dziecka. Leczenie jęczmienia polega na stosowaniu maści z antybiotykiem na powiekę, a także kropli do oczu, celem jego przemycia.

Gradówka to z kolei przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Może być powikłaniem jęczmienia lub rozwinąć się niezależnie. Objawia się jak nieprzemijający jęczmień – guzek na górnej bądź dolnej powiece, nad którym skóra jest zaczerwieniona i wstępuję jej mierna bolesność. Jeśli leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, wskazane jest inwazyjne leczenie okulistyczne – nacięcie i wyłyżeczkowanie gradówki.

Ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego także może wywoływać opuchnięcie oka u dziecka. W większości przypadków jest spowodowane niedrożnością tzw. przewodu nosowo-łzowego, łączącego woreczek łzowy z jamą nosową.

Woreczek łzowy znajduje się w okolicy wewnętrznego kącika oka. Zapalenie woreczka łzowego przebiega ze znaczną bolesnością, obrzękiem w przyśrodkowej części dolnej powieki, łzawieniem, wydzieliną śluzową lub ropną w worku spojówkowym. Obrzęk może szerzyć się w stronę nosa, dając obraz opuchlizny pod okiem z wyraźną tkliwością. Leczenie polega na ogólnoustrojowej antybiotykoterapii. W przypadku wystąpienia gorączki konieczna jest hospitalizacja. Przy potwierdzonej niedrożności kanału nosowo-łzowego wskazane jest jego udrożnienie przez sondowanie dróg łzowych.

Bibliografia

 
  1. „Pediatria” W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska
Opublikowano: ; aktualizacja: 06.10.2022

Oceń:
3.0

Agnieszka Foryś

lekarz

Tworzy teksty dotyczące kwestii zdrowia i pielęgnacji dziecka. Jej opracowania są przystępne i pomagają młodej mamie uporać się z codziennymi trudami macierzyństwa. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból brzucha u dziecka – jakie są przyczyny bólu brzucha u dziecka?

 

Czerniak u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie rokowania

 

Biegunka u dziecka – przyczyny, rodzaje, dieta. Co na biegunkę u dziecka?

 

Angina kontra szkarlatyna – objawy anginy i płonicy

 

Złamanie zielonej gałązki – co to jest, objawy, leczenie, rehabilitacja, powikłania

 

Owsiki u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

 

Poparzenie pokrzywą u dziecka – co robić?

 

Podkrążone oczy u dziecka – dlaczego dziecko ma podkrążone oczy?