Zielony katar u dziecka – jakie są przyczyny i jak leczyć?

Ocena: 4.11/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy w czasie infekcji żółta wydzielina z nosa zmienia swój charakter i pojawia się zielony katar u dziecka, przyczyną jest "nadkażenie" bakteryjne. Inną przyczyną może być obecność ciała obcego w drogach oddechowych małego pacjenta. W leczeniu zielonego kataru u dziecka, oprócz leków w postaci np. kropli, sprawdzą się także domowe sposoby, jak np. plasterki z olejkami eterycznymi czy odpowiednie oczyszczanie nosa.

Fotolia

Zielony katar u dziecka – objaw infekcji

 

Katar u dziecka (nieżyt nosa) jest dość częstym objawem występującym w wielu różnych jednostkach chorobowych. Może być związany z prostą infekcją wirusową (tzw. chorobą przeziębieniową), alergią, ale także z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. W przypadku przeziębienia u małych pacjentów nieżyt nosa nie jest jedynym objawem – często pojawia się np. zielony katar i kaszel u dziecka.

Rodzice często zastanawiają się, co oznacza zielony lub żółto-zielony katar który pojawił się u ich dziecka. Sam kolor kataru u dziecka nie jest wystarczającą informacją, na podstawie której możemy jednoznacznie stwierdzić jego przyczynę, ale czasem może ją zasugerować i pomóc w zastosowaniu odpowiedniego leczenia kataru.

  

Żółto-zielona wydzielina z nosa u dziecka – co to znaczy?

 

Infekcje wirusowe – w tym grypa i choroba przeziębieniowa (zwana często przeziębieniem) – charakteryzują się najczęściej bezbarwnym, przezroczystym katarem. Towarzyszy mu łzawienie oczu, przekrwienie spojówek, czasem bóle mięśniowe. Początkowo katar jest wodnisty (tzw. "woda" z nosa), następnie staje się bardziej gęsty i śluzowy. Po kilku dniach, w ostatniej fazie infekcji, może mieć żółtawy kolor.

Jeśli żółty katar u dziecka z każdym dniem staje się mniej dokuczliwy, dziecko ma lepsze samopoczucie i wraca do swoich codziennych ulubionych aktywności, to można ten stan uznać za katar charakteryzujący ostatnią fazę choroby przeziębieniowej. Jest to znak, że już wkrótce ustąpią wszystkie objawy przeziębienia i dziecko wraca do zdrowia.

Jeśli jednak żółto-zielona wydzielina z nosa u dziecka nie ustępuje, utrzymuje się gorączka, dziecko nadal czuje się źle – możemy mieć do czynienia z "nadkażeniem" infekcji wirusowej bakteriami. Oznacza to, że na podłożu infekcji wirusowej, w osłabionym organizmie dziecka, doszło do pojawienia się dodatkowej infekcji bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza, który po dokładnym zbadaniu dziecka rozważy włączenie antybiotyku.

 

Jakie są przyczyny zielonego kataru u dziecka?

 

Zielono-żółty katar u dziecka, wbrew powszechnie panującej opinii, nie zawsze jest wskaźnikiem infekcji bakteryjnej. Żółtawa lub zielona wydzielina z nosa związany jest z reakcją naszego układu odpornościowego na toczące się zakażenie. Organizm wysyła w zainfekowany rejon specjalne krwinki, należące do białych ciałek krwi, zwane neutrofilami. Zawierają one zielonkawy barwnik, który nadaje wydzielinie z nosa zielony kolor. Dlatego nie można z góry założyć, że w każdym przypadku zielono-żółtego kataru mamy do czynienia z infekcją bakteryjną i bateryjnym katarem. 

Bakteryjny katar jest zazwyczaj gęsty, towarzyszy mu gorączka, złe samopoczucie dziecka i uczucie zatkania nosa. Często starsze dzieci zwracają także uwagę na uczucie rozpierania w okolicy czoła, ból głowy zlokalizowany u nasady nosa lub w okolicy podniebienia.

Zielony, ropny katar u dziecka wymaga najczęściej wizyty u lekarza – szczególnie jeśli utrzymuje się powyżej 7 dni i towarzyszą mu objawy ogólne. Lekarz zadecyduje o konieczności zastosowania antybiotyku.

 

Cuchnąca, zielona wydzielina z nosa u dziecka – co robić? 

 

U niektórych dzieci pojawia się bardzo nietypowy rodzaj kataru – nos zatkany jest z jednej strony, wypływa z niego żółta lub zielono-żółta wydzielina, czasem podbarwiona krwią, która brzydko pachnie

Taki jednostronny katar u dziecka może sugerować upośledzenie drożności spowodowane ciałem obcym w nosie. Maluchy – często podczas chwilowej nieuwagi rodziców – wkładają do nosa niewielkie przedmioty (np. klocki, zatyczki, koraliki), które powodują nietypowy, żółto-zielony katar u dziecka.

W takim przypadku niestety nie będą skuteczne krople donosowe ani leki na katar dla dziecka rozrzedzające wydzielinę. Warto o tym pamiętać, ponieważ w tych nietypowych przypadkach niezbędne jest delikatne usunięcie ciała obcego przez lekarza i ewentualne włączenie koniecznego leczenia.

 

Sposoby na zielony katar u dziecka – jak leczyć?

 

Bez względu na przyczynę kataru, warto wiedzieć, jak pomóc dziecku pozbywać się niechcianej zielonej wydzieliny z nosa. W zależności od wieku dziecka i jego możliwości, można zastosować różne metody i domowe sposoby.

  • Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
  • U młodszych pacjentów należy delikatnie usuwać zieloną wydzielinę z nosa aspiratorem.
  • W przypadku zielonego kataru u dziecka domowym sposobem będzie podawanie płynów – przestudzoną herbatę, wodę, wodę z sokiem  zgodnie z możliwościami małego pacjenta.
  • Pomóc może również stosowanie wody morskiej w sprayu, która będzie rozpuszczać i usuwać zalegającą zieloną wydzielinę z nosa u dziecka.
  • Można przygotować również nebulizację z soli fizjologicznej lub leku rozrzedzającego zielony, gęsty katar u dziecka.
  • Warto też rozważyć zastosowanie olejków  w postaci inhalacji, kropli lub plasterków na katar dla dziecka nakładanych na piżamę lub pościel  udrażniają nos delikatnie, ułatwiając oddychanie.

Zielony katar u dziecka – co podać?” – pytają często rodzice. W aptekach dostępne są także krople do nosa, jednak ich zastosowanie możliwe jest tylko u starszych maluchów i należy ograniczyć czas ich używania, ponieważ upośledzają one czynność rzęsek (czyli mikroskopijnych “włosków” znajdujących się w nosie), uniemożliwiając często “naturalne” usuwanie kataru.

 

Płukanie nosa u dziecka w leczeniu kataru 

 

Tematy: zielony katar u dziecka, zielona wydzielina z nosa u dziecka, katar u dziecka, żółto-zielony katar u dziecka, żółto-zielona wydzielina z nosa u dziecka, nieżyt nosa u dziecka

Komentarze