Największe rzeki w Polsce – lista i krótka charakterystyka dla uczniów

Czy wiesz, jakie są największe rzeki w Polsce i ile ich jest? Która z nich jest najdłuższa, a która najgłębsza? Która przepływa jedynie przez terytorium naszego kraju, a która swoje źródło ma na Białorusi? Na której rzece jest aż siedem elektrowni wodnych? Geografia nie musi być nuda. Być może nasz kraj nie może pochwalić się tak spektakularnymi ciekami wodnymi jak Nil czy Amazonka, ale też nie mamy się czego wstydzić. Rzeki to nasze dobro narodowe, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

Polskie rzeki – krótka charakterystyka

Polskie rzeki, takie jak Wisła, Odra, Warta czy Bug, stanowią integralną część krajobrazu Polski, a ich znaczenie w funkcjonowaniu kraju jest wielorakie i wielowymiarowe. Przepływające przez różne regiony kraju cieki wodne nie tylko przekształcają topografię, ale również wpływają na ekosystemy, rolnictwo, gospodarkę oraz życie codzienne mieszkańców.

Prawie cała Polska leży w zlewisku Morza Bałtyckiego, a jedynie niewielkie fragmenty południowej części kraju wpływają do zlewisk Morza Północnego czy Morza Czarnego.

Charakterystyczne dla polskich rzek jest ich ustrój śnieżno-deszczowy. Oznacza to, że głównym źródłem wody są opady atmosferyczne oraz topnienie śniegu, zwłaszcza wiosną. To zjawisko wpływa na cykle wezbrań, gdzie wezbranie wiosenne jest zazwyczaj wyższe od letniego.

Rzeki odgrywają kluczową rolę w gospodarce. Dostarczają wodę do nawadniania pól uprawnych. Rozwinięta infrastruktura rzeczna działa też jako środek transportu na dużą skalę. Jednocześnie zasoby Polski pod tym względem, mimo obecności wielu rzek, nie zawsze są dostateczne. Zmienność opadów i susze powodują, że kwestie deficytu wody stają się sporym wyzwaniem. Analizy wskazują na niedobory. Około 97,4% wody pochodzi z opadów, ale deficyt wynika głównie z procesów parowania i transpiracji, które absorbują znaczną ilość wody dostępnej dla rolnictwa i gospodarki.

Pod względem retencji wody, Polska zajmuje odległe miejsce w Europie. Retencja powierzchniowa i glebowa stanowi jedynie 32,7%, co przyczynia się do utrudnionego dostępu do niej, szczególnie w okresach suszy. Jednak na zaistniałą sytuację wpływ mają także czynniki ludzkie, takie jak np. marnotrawienie wody.

Ile jest rzek w Polsce?

Na terenie Polski wyodrębnimy wiele rzek (niektóre źródła wskazują, że może być ich nawet ok. 1100), ale ich dokładna liczba może być trudna do ustalenia. Wynika to m.in. z różnych definicji rzek oraz wielości ich dopływów. Najdłuższe rzeki to:

  • Wisła – ma długość 1047 km. Obszar dorzecza wynosi 194.424 km²;
  • Warta – ma długość 808 km. Obszar dorzecza wynosi 54.529 km²;
  • Odra – ma długość 854 km. Obszar dorzecza wynosi 118.861 km²;
  • Bug – ma długość 772 km. Obszar dorzecza wynosi 39.420 km²;
  • Narew – ma długość 484 km. Obszar dorzecza wynosi 75.175 km²;
  • San – ma długość 443 km. Obszar dorzecza wynosi 16.861 km²;
  • Noteć – ma długość 388 km. Obszar dorzecza wynosi 17.330 km²;
  • Pilica – ma długość 319 km. Obszar dorzecza wynosi 9.273 km²;
  • Wieprz – ma długość 303 km. Obszar dorzecza wynosi 10.415 km²;
  • Bóbr – ma długość 272 km. Obszar dorzecza wynosi 5.876 km²;
  • Wkra – ma długość 249 km. Obszar dorzecza wynosi 5.322 km²;
  • Dunajec – ma długość 274 km. Obszar dorzecza wynosi 6.804 km²;
  • Brda – ma długość 238 km. Obszar dorzecza wynosi 4.627 km²;
  • Prosna – ma długość 217 km. Obszar dorzecza wynosi 4.925 km²;
  • Drwęca – ma długość 207 km. Obszar dorzecza wynosi 5.344 km²;
  • Wisłok – ma długość 205 km. Obszar dorzecza wynosi 3.528 km²;
  • Nysa Łużycka – ma długość 252 km. Obszar dorzecza wynosi 4.297 km²;
  • Wda – ma długość 198 km. Obszar dorzecza wynosi 2.325 km²;
  • Łyna – ma długość 264 km. Obszar dorzecza wynosi 7.126 km²;
  • Drawa – ma długość 186 km. Obszar dorzecza wynosi 3.296 km².

Większość z rzek w całości przepływa przez terytorium naszego kraju, rozpoczynając się w źródłach i kończąc w ujściach (wpadając do innych rzek, jezior czy do Morza Bałtyckiego).

Jakie są najdłuższe rzeki w Polsce?

Do najdłuższych rzek w Polsce z pewnością zaliczyć trzeba kilka imponujących cieków wodnych, które kształtują krajobraz kraju. Mowa tutaj o takich rzekach jak Wisła, Odra, Warta, Bug i Narew. Te rzeki, rozciągające się na przestrzeni kraju, od wschodu po zachód, od północy po południe.

Niekwestionowana królowa polskich rzek – Wisła (1047 km)

Wisła jest najdłuższym ciekiem wodnym na terenie naszego kraju. Jej długość to równo 1047 km (i 194 424 km² powierzchni jej dorzecza), co sprawia, że jest dłuższa niż Ren czy Sekwana. Jej przebieg jest równie imponujący. Ta rzeka przepływa aż przez osiem województw i wiele dużych miast (takich jak Kraków, Warszawa, Toruń i Gdańsk). Jeżeli chodzi o jej źródła, to znajdują się one na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Wisła jest również ewenementem na skalę światową, gdyż to jedyna rzeka w Europie w całości położona na terenie jednego kraju.

Wisła przebiega przez kompleksy leśne i obszary chronione, takie jak rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe czy obszary specjalnej ochrony ptaków. Niestety rzeka ta jest również mocno zanieczyszczona. Na ponad połowie swojej długości nie spełnia norm czystości, więc kąpiele w niej to nie jest najlepszy pomysł. Z drugiej strony Wisła jest popularnym łowiskiem i w wielu miejscach wędkarze mogą oddać się z przyjemnością swojej pasji.

Druga najdłuższa rzeka w Polsce – Odra (854 km)

Jeżeli przyjmiemy, że liczy się ogólna długość, to faktycznie drugie miejsce wśród polskich rzek należy do Odry. Liczy ona 854 km, jednak jedynie 742 km przebiega na terytorium Polski. Odra przepływa przez pięć województw (wśród miast, które są na jej drodze, można wymienić Opole, Wrocław czy Szczecin). Jej źródło nie znajduje się w Polsce, a w Czechach, dokładnie w Sudetach Zachodnich.

Dorzecze Odry obejmuje obszar o powierzchni około 118 tys. km², co czyni je jednym z największych dorzeczy w Europie. W porównaniu ze swoją poprzedniczką jest na pewno mniej zanieczyszczona. Ciekawostką jest fakt, iż na Odrze znajduje się aż siedem elektrowni wodnych, a sama rzeka jest dobrze skanalizowana. Umożliwia to dużym statkom poruszanie się po niej.

Trzecia najdłuższa rzeka w Polsce – Warta (808 km)

Warta jest trzecią co do wielkości rzeką w Polsce (gdyby jednak liczyć przebieg tylko w granicach Polski – 808,2 km – zamieniłaby się w rankingu miejscami z Odrą). Jej źródło wypływa w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (konkretnie w Kromołowie, blisko Zawiercia). Warta przepływa przez kilka miast, m.in. przez Poznań, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn. W tym ostatnim wpada do swojej rywalki i staje się największym dopływem Odry. Na terenie Polski powierzchnia dorzecza Warty wynosi 53 700 km².

Czwarta najdłuższa z rzek w Polsce – Bug (772 km)

Bug, o długości 772 km, przepływa nie tylko przez terytorium wschodniej Polski, ale także przez zachodnią Ukrainę i Białoruś. Tworzy naturalną granicę między Polską a sąsiadującymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Jej źródło znajduje się na wyżynie Podolskiej na Ukrainie, a uchodzi do Narwi, w okolicach jeziora Zegrzyńskiego. Dorzecze Bugu, o obszarze około 38 tys. km², wpływa na przyrodniczą i gospodarczą strukturę regionu. Rzeka dostarcza zasoby wodne, wspomagając rolnictwo i zapewniając wodę do użytku przemysłowego.

Piąta najdłuższa rzeka w Polsce – rzeka Narew (484 km)

Piąta pod względem długości rzeka w Polsce to Narew. Jej całkowita długość wynosi 484 km, z czego 448 km przepływa przez terytorium Polski. Jej źródła znajdują się w uroczysku Orłowo, na Białorusi, na wschodzie Puszczy Białowieskiej. Narew jest prawym dopływem Wisły, a do roku 1962 uważano ją również za prawostronny dopływ Bugu (dziś wiadomo już, że jest odwrotnie).

Jaka jest najkrótsza rzeka w Polsce?

Jeżeli chodzi o najkrótszą rzekę w Polsce, jest nią Klonowica. Jest na tyle mała (różne źródła wskazują jej długość między 500 a 800 m), że nie można dokładnie podać jej parametrów. Klonowica łączy dwa jeziora na pojezierzu Augustowskim – Necko oraz jezioro Białe, stanowi też część szlaku, który wiedzie przez Kanał Augustowski. Mimo że jest tak krótka, bardzo cenią ją początkujący kajakarze. Jej nurt jest spokojny i biegnie wśród malowniczych krajobrazów.

Jaka jest najgłębsza rzeka w Polsce?

Warto wiedzieć, że głębokość rzeki nie jest stała i zmienia się w zależności od pory roku, ilości opadów deszczu czy działalności człowieka. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, który z cieków wodny jest liderem pod tym względem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak przyjąć, że najgłębsze miejsce posiada Wisła (znajduj się ono w okolicach Warszawy). Maksymalna głębokość wynosi tam około 12 m i zostało zmierzone za pomocą echa sondy głębinowej. Głębokość Wisły ma znaczenie dla gospodarki kraju. Poza tym, że w jej nurtach znajduje dom wiele gatunków ryb słodkowodnych, to jest także ważnym szlakiem transportowym dla statków. Umożliwia przewożenie towarów między różnymi częściami kraju.

Bibliografia

 
  • dr. B. Kulas, Zasoby wodne i rzeki Polski, www.geografia24.pl, dostęp z dn. 03.03.2024;
  • D. Wrzesiński, Niepewność ustroju odpływu rzek w Polsce, Monografie Komitetu Gospodarki Wodnej PAN z XX, tom 2, str. 189-201;
  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, www.wody.gios.gov.pl, dostęp z dn. 03.03.2024.
Opublikowano: ; aktualizacja: 08.03.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Pole rombu – co to jest, wzór, jak obliczyć pole rombu?

 

Co to jest lapbook? Jak go zrobić?

 

Pole kwadratu – co to jest, wzór. Jak obliczyć pole kwadratu?

 

Felieton – co to jest i jak go napisać?

 

Charakterystyka postaci – czym jest i jak ją napisać? Przykład

 

Dekalog (dziesięć przykazań) – co to jest? Jak brzmią i co znaczą przykazania?

 

Talent dziecka – jak rozpoznać i pomóc w jego rozwijaniu?

 

Lęk przed pierwszym dniem w szkole – jak pomóc dziecku opanować lęk?