Komitet rodzicielski, rada rodziców, trójka klasowa – co to jest, czym się zajmują, czy opłata jest obowiązkowa?

Szkoła powinna realizować trzy główne zadania: dydaktyczne, opiekuńcze oraz wychowawcze. W tym celu niezbędna jest współpraca z rodzicami uczniów. Bezpośredni kontakt z każdym z nich byłby jednak bardzo trudny. Z tego względu prawo oświatowe uwzględnia powołanie organów społecznych, złożonych z rodziców uczniów, które działają we wspólnym celu. W artykule omówiono profil działalności i zadania trójki klasowej oraz rady rodziców, a także tematykę składek na ich funkcjonowanie.

Czym jest trójka klasowa?

Trójkę klasową, zwaną inaczej radą klasową lub radą oddziałową, tworzą rodzice wyłonieni w tajnych wyborach z ogółu rodziców danej klasy. Zwyczajowo przyjmuje się, że liczy ona 3 osoby, stąd jej nazwa, jednak jej liczebność może być inna. Rada jest ciałem kolegialnym, więc jej minimalny skład wynosi 2 osoby. W skład trójki klasowej wchodzą zazwyczaj: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz skarbnik.

Zadania trójki klasowej

Zadania trójki klasowej nie są ujęte w żadnej ustawie. Przyjmuje się, że podstawowym celem rady oddziałowej jest pilnowanie spraw klasy we współpracy z nauczycielami oraz pozostałymi rodzicami uczniów danej klasy. Nie mniej ważną powinnością trójki klasowej jest zbieranie funduszy na wycieczki oraz innego rodzaju przedsięwzięcia, np. prezenty dla nauczycieli. Z rady klasowej wybiera się także przedstawiciela do rady rodziców.

Przeczytaj też: Jak założyć dziecku Internetowe Konto Pacjenta?

Czym jest rada rodziców?

Rada rodziców (RR), zwana też komitetem rodzicielskim, to zespół osób złożonych z przedstawicieli rad oddziałowych danej szkoły. Rada rodziców ma charakter ogólnoszkolny. Jednakże rady rodziców jednej szkoły mogą porozumiewać się i współpracować z radami rodziców innych szkół.

Skład rad rodziców jest określony ustawą Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 83 ust. 2 pkt.1 tej ustawy, każda klasa w szkole może wyłonić po jednym przedstawicielu rad oddziałowych. Co oznacza, że jedną klasę reprezentuje w radzie rodziców jeden rodzic. Tak więc liczebność szkolnej rady rodziców zależy od ilości klas w danej szkole.

W przypadku placówek oświatowych liczebność rady rodziców nie może być mniejsza niż 7 osób. Z kolei w szkołach artystycznych liczba przedstawicieli rady rodziców jest określona w statutach poszczególnych szkół.

Przeczytaj też: Jaki prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego?

W jaki sposób powoływani są członkowie do rady rodziców?

Członkowie do rady rodziców są wyłaniani w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów lub wychowanków. Szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rady rodziców również określa ustawa Prawo oświatowe.

Termin przeprowadzenia wyborów do rady rodziców jest ustalany indywidualnie. Warunkiem jest, że muszą się one odbyć podczas pierwszego zebrania rodziców w danym roku szkolnym. Dobrze, aby odbyły się one wcześniej niż przed upływem miesiąca od początku roku szkolnego, ponieważ wtedy rada będzie miała wpływ na program wychowawczo-profilaktyczny danej szkoły.

Zobacz też: Czym jest karta szczepień dziecka?

Co zawiera regulamin Rady Rodziców?

W opracowanym przez radę regulaminie muszą znaleźć się: tryb pracy rady oraz jej wewnętrzna struktura, a także opis trybu przeprowadzania wyborów do rady oddziałowej i rady rodziców. Regulamin określa także, w jaki sposób mogą być wydawane fundusze zebrane przez radę.

Jakie są kompetencje rady rodziców?

Zadania rady rodziców określa głównie art. 84 omawianej ustawy. Do kompetencji rady rodziców należą m.in.:

  • występowanie z opiniami oraz wnioskami w sprawach szkoły lub placówki do: organów szkoły lub placówki, w tym dyrektora; organu prowadzącego szkołę, a także organu sprawującego nadzór pedagogiczny, czyli kuratorium;
  • uchwalanie wspólnie z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
  • opiniowanie programu oraz harmonogramu poprawy efektywności kształcenia albo wychowania;
  • opiniowanie projektu planu finansowego, przedłożonego przez dyrektora danej szkoły.
  • możliwość złożenia wniosków do dyrektora szkoły m.in. o powołanie rady szkoły lub placówki; wprowadzenie noszenia przez uczniów jednolitego stroju, czyli tzw. mundurków lub ich zniesienie czy ocenę pracy nauczyciela.

Odpowiedzialność za realizację zadań w zgodzie z uchwałami rady rodziców ponosi dyrektor.

To też może Cię zainteresować: Jakie prezenty dla uczniów na zakończenie roku szkolnego?

Które placówki są zobowiązywane do powoływania rady rodziców, a które są zwolnione z tego obowiązku?

Obowiązek stworzenia rady rodziców mają wszystkie szkoły lub placówki, które nie są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (aktualna nazwa: Minister Edukacji i Nauki) z dnia 26 lipca 2018 r. z późn. zm. w sprawie rodzajów szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców, jako zwolnione z tego nakazu. Do obiektów kształcenia, które nie muszą zakładać rad rodziców, należą m.in.:

  • szkoły dla dorosłych,
  • szkoły branżowe II stopnia oraz szkoły policealne,
  • placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego,
  • szkoły w zakładach poprawczych,
  • biblioteki pedagogiczne.

Przeczytaj też: Książeczka zdrowia dziecka – co w niej jest?

Czy wpłaty na radę rodziców są obowiązkowe?

Zgodnie z artykułem 84 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe, składki na działalność rady rodziców są dobrowolne. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców zostają określone w regulaminie rady rodziców. Jednakże trzeba zaznaczyć, że nikt nie ma prawa zmusić rodziców uczniów do ich uiszczania, ani umieszczać ich danych osobowych np. na wewnętrznych listach dłużników.

Rada rodziców może więc zbierać pieniądze z dobrowolnych składek rodziców, a także innych, zgodnych z prawem źródeł finansowania. Dla bezpieczeństwa fundusze powinny być umieszczone na dedykowanym rachunku bankowym rady rodziców. Podstawowym celem, na który przeznaczane są składki, jest wspieranie działalności statutowej szkoły.

Oczywiście, jeśli rodzice nie będą płacić składek, nie uda się zrealizować wielu celów. Jednakże opierają się one na zasadzie dobrowolności. Nawet deklaracje złożone przez rodziców nie mają charakteru cywilnoprawnego, co oznacza, że nie można sądownie wyegzekwować ich ściągania.

Bibliografia

 
  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. 2017 poz. 5 z późn. zm.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie rodzajów szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców, Dz. U.. 2018 poz. 1478 z późn. zm.
  3. M. Sewastianowicz, „Składek na radę rodziców nie ściągnie komornik – grożenie na bakier z prawem”, dostęp online: https://www.prawo.pl/oswiata/skladki-na-rade-rodzicow-zobowiazanie-sciaganie,506354.html.
  4. https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/rada-rodzicow-jakie-ma-kompetencje/t2yfd4x.
  5. J. Lesińska "Kompetencje rady rodziców. Co się zmienia po reformie oświaty?", dostęp online.
Opublikowano: ; aktualizacja: 17.03.2022

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Okolicznik, zdanie okolicznikowe – czym są, przykłady

 

Części zdania – rodzaje, na jakie pytania odpowiadają, przykłady, ściąga

 

Oksymoron – co to jest? Przykłady oksymoronów

 

Liczby rzymskie od 1 do 1000 – jak wyglądają, jak się je tworzy?

 

Charakterystyka postaci – czym jest i jak ją napisać? Przykład

 

List – jak napisać, budowa, wzór

 

Zwolnienie z WF-u – kto wystawia, powody, jednorazowe, całoroczne

 

Drugie śniadanie do szkoły – propozycje posiłków