Kalkulator dni płodnych i owulacji

Kalkulator dni płodnych i ciąży służy obliczeniu przybliżonego czasu, kiedy masz największą szansę na spłodzenie dziecka. Jak działa to urządzenie i czy zawsze można na nim polegać?

Oblicz
Szansa zajścia w ciążę:
Dzień dzisiejszy
Owulacja/Duża
Średnia
star Miesiączka

Ile trwa cykl menstruacyjny?

Średnia długość cyklu miesiączkowego to 28 dni. Okres może jednak wypadać co 25. czy nawet co 35. dni, a jego długość w ciągu życia kobiety się zmienia. 14 dni przed terminem kolejnej miesiączki pojawia się owulacja, a przed nią i po niej następuję faza płodna cyklu miesiączkowego, czyli czas, gdy może dojść do zapłodnienia. Z kolei przed okresem płodnym, jak i po nim występują dni niepłodne, czyli niepłodna faza cyklu miesiączkowego. Miesiączka trwa zwykle 4-5 dni, ale może też być krótsza bądź dłuższa.

Jeśli planujesz dziecko, na pewno nie raz zastanawiałaś się, kiedy wykonać test ciążowy? Podpowiadamy, że najlepiej zrobić go dzień lub parę dni po terminie spodziewanej miesiączki.

Jak przebiegają fazy cyklu miesiączkowego kobiety?

Kalendarzyk płodności – jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Cykl miesiączkowy, pod względem płodności, dzieli się na trzy fazy:

  • faza niepłodności względnej (faza niepłodności przedowulacyjnej) – czas menstruacji i fazy folikularnej;
  • faza okołoowulacyjna płodności (faza płodności) – czas kilku dni przed i po owulacji;
  • faza niepłodności bezwzględnej (faza niepłodności poowulacyjnej) – od końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu.

Obliczenie dni płodnych i niepłodnych w naszym kalkulatorze dni płodnych opiera się na metodzie Ogino-Knausa i Holta, będącej rodzajem tzw. naturalnej antykoncepcji. Założenia jej twórców są następujące – czas od owulacji do następnej miesiączki jest stały dla każdej kobiety i trwa średnio 14 dni. A co z okresem przed owulacją? Jest on zmienny i zależy od długości cyklu miesiączkowego. Kiedy może dojść do zapłodnienia? Najprościej mówiąc – kiedy masz dni płodne. Kiedy wypadają dni płodne? Dni płodne przypadają pomiędzy 12. a 16. dniem przed kolejnym krwawieniem miesięcznym. Można to wyliczyć samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora dni płodnych online.

Zatem – oblicz dni płodne i dowiedz się, kiedy masz szansę na poczęcie.

Czy da się dokładnie określić dzień owulacji?

Dokładne określenie momentu owulacji jest możliwe przy regularnych cyklach miesięcznych, ale – żeby nie było tak prosto – nie zależy tylko od nich. Fazy cyklu miesiączkowego mogą się bowiem przedłużyć lub skrócić, a uzależnione jest to od wielu czynników. Pamiętaj też, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przetrwać kilka dni i tym samym "przedłużyć" fazę płodności. Co wpływa na cykl miesięczny?

  • Choroba (może to być zwykłe przeziębienie) i przyjmowane podczas niej leki;
  • wyjazd na wakacje, ferie, urlop;
  • duży stres;
  • zmniejszenie bądź zwiększenie masy ciała;
  • duży wysiłek fizyczny;
  • znaczne przemęczenie;
  • niedawny poród.
  • Kalkulator owulacji i zagnieżdżania jest pomocnym, ale nie diagnostycznym narzędziem.

Jak działa kalendarz dni płodnych i okresu?

Obliczanie dni płodnych w naszym kalendarzyku małżeńskim jest bardzo proste. By skorzystać z kalendarza owulacji, jako metody obliczania dni płodnych, wpisz datę ostatniej miesiączki, a dokładniej – termin pierwszego dnia minionego okresu (dzień, miesiąc, rok). Następnie zaznacz długość cyklu miesięcznego. Rozpiętość dni, jakie wzięliśmy pod uwagę, to minimalnie 25 dni i maksymalnie 35 dni. Jeśli Twoje cykle mają różną długość, wybierz uśrednioną liczbę. Przykład: zdarza się, że miesiączka wypada u Ciebie 26. dnia cyklu, a  innym razem – 28. dnia cyklu, zaznacz więc w rubryce wartość wyśrodkowaną, czyli 27. Pamiętaj też, by brać pod uwagę długości cyklów z ostatniego pół roku, a nie dwóch czy trzech lat.

Po wpisaniu tych dwóch danych – daty ostatniej miesiączki i długości cyklu – otrzymasz dane określające, w jakim momencie cyklu jesteś. Jak to wygląda?

Nasz kalkulator owulacji online

Na grafice, przedstawiającej kalendarz owulacji z obecnym miesiącem, po wpisaniu swoich danych znajdziesz zaznaczone w kółeczka:

  • datę ostatniej miesiączki,
  • datę owulacji,
  • daty dni płodnych,
  • datę następnej miesiączki.

W kalendarzyku ciąży online masz również zaznaczone, kiedy szanse na zajście w ciążę są największe, a kiedy średnie. Możesz też sprawdzić, kiedy miałaś dni płodne w poprzednim miesiącu i kiedy będziesz je mieć w przyszłym miesiącu, a nawet – za pół roku czy rok.

Czy za pomocą kalendarza dni płodnych da się określić płeć dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka? Jeśli chcesz być mamą chłopca, powinnaś odbyć stosunek po owulacji, a jeśli marzysz o dziewczynce – przed owulacją.  To teoria opracowana przez dr. Landruma B. Shet­tles’a (pioniera zapłodnień in vitro). Zwolennicy tej metody określają jej skuteczność między 75 a 90 procent!

Podsumowując – używając kalkulatora dni płodnych możesz  spróbować zaplanować płeć dziecka.

Czy kalkulator dni płodnych i niepłodnych jest wiarygodny?

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, korzystanie z tzw. naturalnych metod jej zapobiegania, typu kalkulator owulacji, jest bardzo ryzykowne. Dla przykładu, skuteczność metody Ogino-Knausa i Holta jest niska – nawet co druga kobieta stosująca kalendarzyk małżeński może zajść w ciążę! Oszacowano to na podstawie wskaźnika Pearla, czyli  stosunku niespodziewanych ciąż do liczby badanych kobiet stosujących wybraną metodę antykoncepcji. W przypadku metody Oginsa wynosi on 14 – 50/100. Oznacza to, że od 14 do nawet 50 pań na 100, które z niej korzystają, może zajść w ciążę w danym cyklu miesiączkowym.

Dlatego, jeśli chcesz temu zapobiec, korzystaj z mechanicznych lub hormonalnych środków antykoncepcji, a nawet najdokładniejszy kalkulator dni płodnych na cały rok niech będzie dla Ciebie narzędziem pomocniczym.

Poznaj wszystkie nasze kalkulatory: