Co to jest lapbook? Jak go zrobić?

Pedagogika jako nauka o wychowaniu odkryła, że aby efektywniej się uczyć należy wykorzystać w tym celu jak największą liczbę zmysłów. Nasz mózg wtedy łatwiej zapamiętuje, kiedy atakowany jest bodźcami z różnych stron. Genialnym narzędziem, coraz częściej wykorzystywanym w szkole, jest lapbook. Co kryje się pod tą dziwnie brzmiącą nazwą? Czy można go wykonać samodzielnie? I czemu tak naprawdę służy?

Lapbook czyli przestrzenna mapa myśli na dany temat

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości z wybranego tematu. Jest on bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych jako jeden z rodzajów prac domowych zadawanych uczniom szkół podstawowych, ale i nie tylko. Często podobny book wykonują studenci, aby lepiej przygotować się do sesji egzaminacyjnych, uzupełniają go o notatki, opowiadania, wykresy, pytania i odpowiedzi na dany temat. Samo przygotowanie lapbooka sprawia, że większa partia materiału zostaje zapamiętana a zdobyta wiedza logicznie uporządkowana. Co najważniejsze, wydaje się, że znana zasada zzz (zapamiętać, zdać, zapomnieć) nie ma racji bytu w przypadku nauki z teczką tematyczną. Większość treści zostaje w głowie mimo upływu czasu.

Charakterystyczną cechą lapbooka jest to, iż należy zrobić go samodzielnie lub we współpracy z innymi, ale zawsze jest to kreatywne dzieło pracy rąk ludzkich. Ma w sobie coś z pamiętnika lub teatrzyka. Wyzwala kreatywność i daje twórczą satysfakcję. Lapbook najczęściej występuje w formie książeczki (zresztą inna jego nazwa to „książka na kolanach”) i zawiera mnóstwo składanych i obrotowych elementów o różnych kształtach, naklejek i graficznych odnośników, kieszonek, w których włożone są np. zagadki spisane na karteczkach, rysunki oraz słówka z języka angielskiego, których dziecko próbuje się właśnie nauczyć. Tak naprawdę im lapbook jest bardziej kolorowy i obszerny w jego zawartości – tym lepiej. Pozwala to mózgowi zapamiętać więcej informacji poprzez działanie na różne zmysły.

Czytaj również: Edukacja demokratyczna – co to znaczy? Gdzie szukać szkół demokratycznych?

Kreatywna pomoc dydaktyczna z możliwością składania

Lapbook to dobry sposób na kreatywne spędzenie czasu , często także w towarzystwie rodziców, bo nie ma nic przyjemniejszego dla dziecka niż wspólna praca wykonana z mamą lub tatą. Taka piękna książka ma potem zazwyczaj swoje honorowe miejsce w domu, na półce z książkami lub ze skarbami i dziecko często będzie do niej wracać w przyszłości.

Lapbook jednak potrafi być także świetną pomocą dydaktyczną w nauce i wykonanie danej teczki tematycznej (nawet bez zadania przez nauczyciela, po prostu dla siebie), jak nic innego potrafi przygotować do sprawdzianu z konkretnego zagadnienia.

Co może zawierać lapbook?

Aby lapbook spełnił swoje edukacyjne zadanie powinien tematycznie odpowiadać dziecku. Na pierwszy raz warto wykonać wspólny lapbook np. z wakacji lub traktujący o największym hobby waszego dziecka. Jeżeli treści będą faktycznie interesujące, dużo więcej pożytku przyniesie jego wykonanie. Informacje, które podczas researchu poprzedzającego przystąpienie do kreatywnej pracy będą zdobywane, na pewno łatwiej utkwią w pamięci, jeżeli będą dotyczyły pasjonującego tematu.

Czytaj również: Nauka zegara dla dzieci – ćwiczenia, aplikacje

Jak zrobić lapbooka?

W internecie można znaleźć mnóstwo stron poświęconych lapbookom, przedstawiających krok po kroku jak można przygotować własną przestrzenną mapę myśli. Ostateczny wygląd książki zawsze będzie jednak zależał od wybranej tematyki, od wyboru narzędzi i przyborów plastycznych oraz od tego, co autor artykułu miał na myśli.

Aby przygotować kreatywnego lapbooka warto mieć w domu:

  • kolorowy papier;
  • klej i nożyczki;
  • grubą tekturę;
  • taśmę klejącą;
  • naklejki, wydrukowane ilustracje bądź zdjęcia;
  • samoprzylepne karteczki;
  • sznurki, nitki i spinacze;
  • zszywacz;
  • i wszystko inne, co tylko przyjdzie wam na myśl, będzie zgodne z tematyką konkretnego lapbooka i da się użyć w wybranej formie.
Opublikowano: ; aktualizacja: 30.03.2022

Oceń:
3.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozprawka – jak napisać? Plan i budowa rozprawki: wstęp, rozwinięcie, zakończenie

 

Rezygnacja z religii – jak wypisać dziecko z religii? Wzór oświadczenia

 

Wzór na siłę – jak obliczyć siłę?

 

Dekalog (dziesięć przykazań) – co to jest? Jak brzmią i co znaczą przykazania?

 

Największe rzeki w Polsce – lista i krótka charakterystyka dla uczniów

 

Metoda Reggio Emilia w przedszkolach i szkołach – na czym polega?

 

Ogłoszenie – jak napisać, z jakich części się składa, przykłady ogłoszeń

 

Anafora – co to znaczy, funkcje, przykłady. Anafora a epifora