Syrop na kaszel dla dziecka

Kaszel u dziecka (zarówno suchy, jak i mokry) jest częstym objawem infekcji. Rodzice często mają problem z rozpoznaniem jego rodzaju i doborem odpowiednich leków. W takim przypadku sprawdzi się naturalny oraz bezpieczny syrop na kaszel suchy i mokry u dziecka, który zmniejsza częstotliwość kaszlu, a także rozrzedza oraz ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Kaszel u dzieci – przyczyny i rodzaje

Kaszel towarzyszy różnym infekcjom – np. przeziębieniu lub zapaleniu zatok, oskrzeli czy krtani u dziecka. Stanowi odruch obronny organizmu, który ma na celu usunięcie zalegającej wydzieliny i patogenów z dróg oddechowych.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci często występuje kaszel suchy
(nieproduktywny), któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny – powoduje on jednak podrażnienie, swędzenie, pieczenie i suchość w gardle.

Innym rodzajem jest kaszel krtaniowy (nazywany szczekającym kaszlem u dziecka). Jego najczęstszą przyczyną jest podgłośniowe zapalenie krtani. Wymaga on bezwzględnej konsultacji z lekarzem.

Kaszel mokry u dziecka natomiast towarzyszy często zapaleniu zatok. W tym przypadku dochodzi do spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Kaszel produktywny jest również objawem infekcji dolnych dróg oddechowych, jak np. zapalenie oskrzeli.

Przyczyną kaszlu są często alergeny. Kaszel alergiczny u dziecka opisywany jest jako: napadowy, suchy, uporczywy, długotrwały. Jego atakom towarzyszy często łzawienie i pieczenie oczu.

Warto pamiętać, że kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni po chorobie i słabnie z czasem. Konsultacja lekarska jest jednak konieczna, gdy dolegliwości ulegają nasileniu lub mamy do czynienia z uporczywym kaszlem u dziecka (trwa powyżej 3 tygodni), któremu nie towarzyszą inne objawy infekcji.

Przeczytaj też: Jak działa kodeina?

Leki i syrop na suchy kaszel u dziecka (uporczywy, duszący, męczący)?

Na kaszel suchy u dzieci stosuje się leki przeciwkaszlowe, które hamują męczący odruch kaszlowy. W zależności od wieku mogą to być – lewodropropizyna (po 2. roku życia), dekstrometorfan (powyżej 12 lat – dawka jak dla dorosłych, 6–12 lat – połowa tej dawki).

Kodeinę stosuje się tylko u starszych dzieci – powyżej 12 lat. Ostatnie 2 substancje występują również w formie tabletek. Leki na kaszel suchy mogą również zawierać wyciągi roślinne, jak popularny syrop prawoślazowy.

Pomocniczo można zastosować wyrób medyczny, jakim są lizaki na kaszel, które zawierają substancje powlekające błonę śluzową gardła, a więc tworzą ochronny film na podrażnionym od kaszlu gardle, co łagodzi dolegliwości bólowe.

Uporczywy, nasilający się suchy kaszel w nocy u dziecka może być oznaką astmy – w tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska i dodatkowa diagnostyka.

Mokry kaszel u dziecka – syrop czy tabletki?

Jeśli dziecko nie odkrztusza wydzieliny (plwociny), skarży się na uczucie jej zalegania w klatce piersiowej lub obecność flegmy w gardle, kaszel taki należy traktować jako mokry (produktywny).

Dobry syrop na kaszel mokry dla dziecka może zawierać: bromheksynę (stosowaną u dzieci w wieku od 3 lat, dostępna również w tabletkach), ambroksol (od 1. roku życia, a dla starszych dzieci również w tabletkach), sulfogwajakol (od 6 r.ż., dostępny w postaci tabletek do ssania), wyciąg z bluszczu lub tymianku (od 6 r.ż.).

Wszystkie wymienione wyżej leki, tabletki i syropy na kaszel dla dzieci dostępne są bez recepty. W tabletkach oraz w tabletkach musujących dostępne są także leki zawierające acetylocysteinę (od 6 r.ż.). Leków wykrztuśnych (zarówno syropów, jak i tabletek) nie stosuje się u dziecka później niż 4 godziny przed snem, aby uniknąć kaszlu w nocy.

Czy syrop na kaszel suchy i mokry jest skuteczny?

Jaki syrop na kaszel dla dzieci? Rodzice nie są często w stanie stwierdzić, z jakim rodzajem kaszlu u dziecka mają do czynienia. Z tego względu pojawia się także problem z wyborem odpowiedniego leku.

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości zasięgnięcia porady lekarza, można zastosować bezpieczny i naturalny syrop, który nie zahamuje odruchu kaszlu, co byłoby szkodliwe w przypadku nierozpoznania kaszlu mokrego.

Syrop taki powinien zawierać natomiast składniki, które nawilżają i łagodzą podrażnione od kaszlu gardło, jak np. miód czy wyciąg z korzenia prawoślazu. Inne składniki syropu powinny mieć działanie rozrzedzające na wydzielinę, co jest korzystne w przypadku występowania u dziecka kaszlu produktywnego (mokrego).

Należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy syrop na kaszel suchy, więc nie zadziała w uporczywym, męczącym kaszlu, jeśli to taki występuje u dziecka.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Oprócz leków czy syropu na kaszel dla dziecka z apteki można stosować naturalne sposoby, np.: zioła, olejki czy sól fizjologiczną. Należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu dziecka, co wspomaga rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwia jej odkrztuszanie.

Sposób na nawilżenie podrażnionego gardła od kaszlu u dziecka

Zarówno w męczącym, suchym kaszlu, jak i w kaszlu produktywnym, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła przez zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecka. W tym celu można stosować nawilżacze powietrza lub umieścić mokry ręcznik na grzejniku.

Sprawdzą się również wspomniane wcześniej lizaki na kaszel dla dzieci powyżej 3. roku życia. To dobry sposób na uczucie suchości i drapania w gardle, które towarzyszy męczącemu kaszlowi.

Inhalacje na kaszel u dziecka

Warto również zastosować inhalacje na kaszel dla dziecka z soli fizjologicznej, które wspomagają nawilżanie podrażnionego, suchego i swędzącego gardła u dziecka.

U dzieci starszych (powyżej 6 lat) na kaszel można również stosować inhalacje z dodatkiem ziół na kaszel lub olejków eterycznych (w przypadku kaszlu suchego sprawdzi się olejek sosnowy, a mokrego – tymiankowy).

Domowy syrop na kaszel dla dziecka

Innym naturalnym sposobem jest stosowany od pokoleń domowy syrop na kaszel dla dzieci z cebuli, który sporządza się poprzez posypanie jej plasterków cukrem lub polanie miodem, które po kilku godzinach puszczają sok. Do takiego naturalnego leku na kaszel można dodać również odrobinę startego imbiru.

Sprawdzą się także syropy dla dzieci właśnej roboty z sosny czy tymianku.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (1)


Jeden z lepszych syropów na kaszel dla dzieci Imunoglukan P4H

Może zainteresuje cię

Suchy kaszel u dziecka – jak leczyć domowymi sposobami?

 

Co na suchy kaszel u dziecka? Jak złagodzić suchy, męczący kaszel?

 

Nerwica u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń nerwicowych

 

Plamica Schönleina–Henocha – przyczyny objawy, leczenie

 

Wysoka gorączka u dziecka – jak zbić wysoką temperaturę?

 

Krople do nosa dla dzieci – na zatkany nos, zatoki, katar alergiczny

 

Syrop prawoślazowy w ciąży – czy jest bezpieczny, właściwości, działanie i dawkowanie

 

Nadpobudliwość u dzieci – jak rozpoznać i jak pomóc nadpobudliwemu dziecku?