Pasożyty
Marta PuchowskaKażde dziecko i każdy dorosły mogą zarazić się pasożytami - nie ma w tym nic wstydliwego. Skąd można się nimi zarazić i jak się ich pozbyć?
Każde dziecko i każdy dorosły mogą zarazić się pasożytami - nie ma w tym nic wstydliwego. Skąd można się nimi zarazić i jak się ich pozbyć?
Mycie rąk jest niezwykle ważne w walce z pasożytami
To bardzo powszechnie występujący pasożyt, wyglądający jak białe niteczki. Znaleźć go można w kale lub wokół odbytu zarażonego dziecka. Można się nimi zarazić poprzez połknięcie jaj, mogących znajdować się w kurzu, na rękach, a nawet na ubraniu dziecka w przedszkolu.
Okres wylęgania dojrzałych osobników trwa kilka tygodni.
Jeśli zobaczysz na skórze dziecka małe, poruszające się robaki, staraj się zachować spokój. Jest to ważne, bo niektóre fizyczne objawy (np. bóle brzucha) są psychologiczną reakcją, spowodowaną silnym wstrząsem.
Jeśli lekarz stwierdzi obecność owsików w organizmie twojego dziecka, musisz podjąć kilka ważnych kroków. Leczeniu muszą poddać się wszyscy domownicy, w przeciwnym razie jedna osoba będzie zarażać drugą. Trwającą około trzech dni kurację należy powtórzyć po kilku tygodniach.
Bardzo rozpowszechniona choroba, wywołuje ją pasożyt - lamblia intestinalis. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, gdy dziecko zje nieumyte warzywa lub owoce (lamblie roznoszone są przez muchy), wypije skażoną wodę lub użyje skażonych sztućców. Ryzyko infekcji jest spore, kiedy dziecko po wyjściu z toalety nie umyje dokładnie rąk lub ma kontakt z zakażonym zwierzęciem, a także wkłada do buzi ubrudzone piaskiem lub ziemią ręce.
Pamiętaj jednak, że większość zakażeń nie daje charakterystycznych objawów. Zakażenie lambliami można stwierdzić po wykonaniu mikroskopowych badań kału, najlepiej pobrać kilka próbek kału w okolicach pełni księżyca, wtedy cysty lamblii namnażają się, dając wzmożone objawy u dziecka. Po kuracji, której winni poddać się wszyscy domownicy, zrób badania raz jeszcze, zdobędziesz w ten sposób pewność, że pozbyliście się lamblii.
Zakażenie następuje po spożyciu jaj glisty, wydalonych przez zakażone zwierzę lub człowieka. Jaja te mogą znajdować się na warzywach i owocach. Dzieci bawiące się w zakażonej ziemi oraz dorośli pracujący w polu i ogrodzie są bardzo narażeni na zachorowanie.
Żeby stwierdzić obecność glisty w organizmie, wykonuje się badania kału. Leczenie trwa około trzech dni. Po zastosowaniu leków zrób ponowne badania stolca.
Zakazić się można głównie poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa. Pamiętaj, by nie dawać dziecku tatara! Po przyrządzeniu tej potrawy sparz sztućce i deskę, na której ją przygotowałaś.
Żeby pozbyć się tasiemca, konieczna jest kuracja pod kierunkiem lekarza. Leczenie trwa krótko, trzeba jednak po zastosowaniu leków powtórnie się przebadać.
Jeśli twoje dziecko zachoruje na jedną z chorób pasożytniczych, nie przerażaj się. Istnieją dobre leki, które pomogą zniszczyć robaki. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć - pamiętaj o wpajaniu dziecku podstawowych zasad higieny i zdrowego odżywiania i sama też ich przestrzegaj.
Komentarze