12 powodów braku miesiączki

Ocena: 4.36/5 Głosów: 931
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiedź na pytanie "dlaczego nie mam miesiączki?" nie zawsze jest prosta i jednoznaczna ("pewnie jesteś w ciąży"). Powodów zatrzymania okresu jest co najmniej kilkanaście. Oto 12 najczęstszych.

Zawsze kiedy miesiączka bardzo się spóźnia, warto wybrać się do ginekologa. Fot. Shutterstock
Zawsze kiedy miesiączka bardzo się spóźnia, warto wybrać się do ginekologa.

Konsultacja: Janusz Pałaszewski, ginekolog położnik, Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA

 

Długość prawidłowego cyklu miesiączkowego wynosi 26-33 dni. Najwygodniej by było, gdyby co miesiąc była to ta sama liczba. Ale nie zawsze tak jest. Co więcej - nie wszystkie odstępstwa od reguły świadczą o nieprawidłowościach. Przyjmuje się, że u regularnie miesiączkującej kobiety różnice w długości poszczególnych cykli mogą wynieść nawet 5 dni. To znaczy, że w tym miesiącu może on trwać np. 27 dni, a w następnym 32 i  należy to uznać za normę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy miesiączka zawsze (!) zaczyna się konkretnego dnia cyklu, a tu nagle jej nie ma.

Czytaj też: Jak wygląda prawidłowa miesiączka

Brak miesiączki często jest sygnałem od organizmu: "zajmij się mną bo mam pewien problem". Nie warto go lekceważyć, zwłaszcza jeśli planujesz dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność. Aby zdiagnozować przyczynę braku miesiączki, lekarz może zalecić kobiecie badanie krwi w celu oznaczenia poziomu estrogenów, testosteronu, prolaktyny, jak również poziom hormonów tarczycy i innych. Czasem jednak już szczegółowy wywiad pozwala prawidłowo wytypować przyczynę.

Czytaj też: Jak rozpoznać czy niewielkie krwawienie to jakaś nieprawidłowość czy miesiączka (mam nieregularne cykle)?

Oto 13 najczęstszych powodów braku okresu.

1. CIĄŻA

Już 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, mogłabyś sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Pozawalają na to nowoczesne testy ciążowe, które są bardzo czułe i dają wiarygodny (ok. 99 proc.) wynik. Oczywiście jeśli test wypadnie pozytywnie, trzeba go jeszcze potwierdzić u ginekologa. On zapewne zaleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG.

Sprawdź, jakie badania powinien zlecić ci ginekolog, jeśli jesteś w ciąży

2. ZABURZENIA HORMONALNE

Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, a wśród najczęstszych wymienia się zespół policystycznych jajników. Jest on dość powszechnym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną ich niepłodności. Zespół policystycznych jajników to zbiór cech organizmu, uwarunkowanych genetycznie, obejmujący m.in. zaburzenia syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu, insulinooporność z nadmiernym wydzielaniem IGF, zbyt wysoki poziom hormonu luteinizującego oraz często dziedziczną otyłość.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat zespołu policystycznych jajników.


Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być także związane ze zbyt niską produkcją estrogenów albo zbyt dużą produkcją prolaktyny.

Czytaj też: Zaburzenia hormonalne a płodność

3. STRES

To dość częsta przyczyna opóźnień miesiączki. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie (masz trudny czas w pracy albo przejmujesz się chorującym dzieckiem), w twoim organizmie wzrasta poziom prolaktyny - hormonu, który, jeśli występuje w zbyt dużej ilości, zatrzymuje owulację, a więc i wpływa na długość cyklu menstruacyjnego oraz podwyższenie się poziomu hormonów kory nadnerczy.

Czytaj dalej na drugiej stronie: 12 powodów braku miesiączki

Tematy: hormony, cykl miesiączkowy, prolaktyna

Komentarze