Cytologia

Ocena: 4.9/5 Głosów: 24
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dotychczas wynik badania cytologicznego był krótki i zwięzły. Widniała na nim tylko określona grupa. Teraz jest znacznie dłuższy, opisowy. Ale to nie oznacza, że dzieje się coś niedobrego.

Na badanie cytologiczne wybierz się kilka dni po miesiączce.
Na badanie cytologiczne wybierz się kilka dni po miesiączce.

Cytologia to bardzo cenne badanie, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości szyjki macicy: od stanów zapalnych, poprzez zmiany przednowotworowe, po raka. Na badanie powinna pójść każda kobieta po 20. roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego. Trzeba je wykonywać przynajmniej raz na 2-3 lata (to absolutnie minimum!), pod warunkiem, że trzy  kolejne wyniki były prawidłowe. Najlepiej jednak wykonywać je raz w roku, a w przypadku cytologii na podłożu płynnym - co 2 lata.                            

Po co się je wykonuje

Codziennie w Polsce na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. Dzięki cytologii można uratować 4 z nich. Trudno więc przecenić znaczenie tego badania. Umożliwia ono wykrycie nowotworu w stadium tzw. przedinwazyjnym, gdy można ocalić nie tylko zdrowie i życie, ale także macicę. Na tym etapie choroba jest całkowicie uleczalna i umożliwia zachowanie macicy i zajście w ciążę. Aby tak się jednak stało, trzeba regularnie poddawać się temu badaniu. Niestety, wciąż zbyt wiele Polek lekceważy badanie cytologiczne. Spośród zaproszonych na bezpłatne badania zgłasza się zaledwie co dziesiąta. Gdyby każda kobieta choć raz w życiu zgłosiła się na pobranie cytologii, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%. W Szwecji, gdzie świadomość znaczenia i potrzeby wykonywania tego badania jest bardzo duża, nie ma już właściwie przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy. Szwedzi przyjeżdżają do Polski oglądać ten nowotwór, bo Polki nie mogą niestety poszczycić się taką dbałością o własne zdrowie. Nie bądź jedną z nich. Zgłoś się do ginekologa na cytologię.                                

Przygotowanie do badania

Na badanie najlepiej wybrać się w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Na 2-4 dni wcześniej należy zrezygnować ze stosowania środków dopochwowych (także zapobiegających ciąży), irygacji, a także powstrzymać się od intymnych stosunków. Po wejściu do gabinetu ginekologa trzeba od razu powiedzieć lekarzowi o planowanej cytologii, aby wykonać ją przed tradycyjnym badaniem ginekologicznym. Stosowanie się do tych zaleceń zmniejsza ryzyko uzyskania nieprawdziwego wyniku.       

                         

Cenne informacje

Zanim lekarz wykona badanie, powinien dokładnie wypytać kobietę o wiek, datę ostatniej miesiączki, obfitość krwawienia miesiączkowego, regularność i długość menstruacji, a także kobiece dolegliwości i przebyte choroby. Znacznie mają przebyte ciąże i porody. Warto sobie wcześniej przygotować te informacje. Bardzo ważne jest także występowanie chorób nowotworowych w rodzinie: np. u siostry, mamy, babci. Zebrane informacje lekarz może posłać wraz z pobranym badaniem do cytologa.                                 

Na czym polega

Badanie cytologiczne składa się z dwóch etapów. W pierwszym wykonuje je ginekolog, a drugim specjalista oceniający pod mikroskopem pobrany materiał. Kobieta do badania musi zdjąć bieliznę i usiąść na fotelu ginekologicznym. Przed badaniem ginekologicznym lekarz zakłada specjalny wziernik, który utrzymuje ścianki pochwy lekko rozchylone. Następnie specjalną szczoteczką  w kształcie strzałki lub trójzębu osadzonej na długiej szpatułce pobiera wymaz z kanału szyjki macicy i rozprowadza go na specjalnym szkiełku. Taki kształt szczoteczki umożliwia pobranie komórek zarówno z tarczy, jak i z kanału szyjki macicy. Badanie jest zupełnie niebolesne, choć może być nieco nieprzyjemne. Potem lekarz spryskuje szkiełko specjalną substancją. Tak przygotowany materiał specjalista ogląda później pod mikroskopem i ocenia już nie według dawnej pięciostopniowej skali Papanicolau oznaczanej kolejnymi rzymskimi cyframi, ale według nowej klasyfikacji Bethesda. Wynik jest gotowy do odebrania zwykle po kilku dniach.                                      

Tajemniczy wynik

Wynik badania może zostać podany tylko według klasyfikacji Bethesda lub obu: Bethesda i Papanicolau. Dotychczasowa klasyfikacja Papanicolau (wynik podany jest w jednej z pięciu grup określanych rzymskimi cyframi) powstała wiele lat temu, gdy zaczęto wykonywać pierwsze badania cytologiczne. Niestety, jest niewystarczająca, choćby dlatego, że nie jest odpowiednia do współczesnej wiedzy na temat nowotworów szyjki macicy i nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje nowy system opisywania wyników cytologii w miejsce klasyfikacji Papanicolau. Zaproponował ją Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda i stąd pochodzi jej nazwa. Wynik powinien mieć pieczątkę i podpis lekarza cytologa oceniającego rozmaz. Tylko wówczas jest wiarygodny.                                

Zalety "nowej" cytologii

Nowy system informuje przede wszystkim, czy pobrany materiał jest wystarczający do wiarygodnej oceny badania, np. czy właściwa jest ilość materiału i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy - tam najczęściej rozwija się rak szyjki macicy. Ich brak może świadczyć o tym, że próbka została źle pobrana, przez co wynik może okazać się fałszywie ujemny. Poza tym wynik zawiera dokładny opis, jakie komórki się znajdują w preparacie, np. czy oprócz prawidłowych obecne są komórki zapalne, nowotworowe lub takie, z których może rozwinąć się nowotwór. Badanie umożliwia określenie rodzaju zakażenia, zmian naprawczych, a nawet ocenę stanu hormonalnego pacjentki.

Dzięki nowej klasyfikacji możliwe jest znacznie lepsze porozumienie między ginekologiem a patologiem oceniającym rozmaz. Ponadto lekarz zyskuje wystarczającą ilość danych do podjęcia właściwej decyzji terapeutycznej lub diagnostycznej, co nie zawsze było takie oczywiste przy stosowaniu klasyfikacji Papanicolau. A jest o co walczyć, bo stawką jest nie tylko zdrowie, ale czasem także życie kobiety.                                   

Pieśń przyszłości

Od niedawna dostępna jest nowa technika pobierania materiału do badania. W tzw. cytologii na podłożu płynnym (LBC) przyrząd, którym pobiera się wymaz, zostaje w całości zanurzony się w roztworze utrwalającym, przez co wszystkie komórki przechodzą do roztworu i nic nie zostaje na szczotce, tak jak w trakcie klasycznego rozmazu. Taki roztwór jest następnie filtrowany, aby oddzielić krwinki i śluz, a pozostałe komórki rozprowadzane są na szkiełku. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko pomyłki. Niestety, w Polsce wykonywana jest w nielicznych placówkach.

Mamy haka na raka

Większość przypadków raka szyjki macicy jest związana z "działaniem" wirusów brodawczaka ludzdkiego HPV, przenoszonych podczas intymnego zbliżenia. Z badań wynika, że 75% kobiet jest lub będzie nim zakażona w którymś momencie życia. W Polsce dostępna jest już i wpisana do kalendarza szczepień zalecanych szczepionka, która chroni przed skutkami zakażenia typami wirusa, które odpowiedzialne są za większość przypadków raka szyjki macicy. Najlepiej podać ją młodym dziewczętom, jeszcze przed rozpoczęciem przez nie współżycia. Dokładnych informacji na ten temat może udzielić lekarz rodzinny, pediatra lub ginekolog. 

Czytaj też: Cytologia w ciąży

Tematy: cytologia

Komentarze