
Awokado w ciąży – czy wolno je jeść?
Awokado jest jednym z najbardziej niezwykłych owoców. Jego sekret nie tkwi jednak w wyglądzie – dość zwykłym, podobnym do gruszki – ani nawet w smaku.

dziennikarka
Awokado jest jednym z najbardziej niezwykłych owoców. Jego sekret nie tkwi jednak w wyglądzie – dość zwykłym, podobnym do gruszki – ani nawet w smaku.
dziennikarka
Oto kilka produktów, po które warto sięgać w czasie ciąży - wprowadzając je do swojego menu, dostarczysz maluchowi wszystkiego, co potrzebne, a sama poczujesz się doskonale!
dziennikarka
Aborcja to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla jednych przerwanie ciąży to coś niewyobrażalnego, dla innych – jedyny słuszny wybór.
dziennikarka
Czwarty miesiąc ciąży jest dla kobiety jednym z najważniejszych etapów w ciąży. 4 miesiąc rozpoczyna drugi trymestr ciąży.
pedagog
To, co jesz, znacząco wpływa na twoje samopoczucie i rozwój maluszka. Nawet teraz, gdy masz jeszcze całkiem płaski brzuch – dziecko tam naprawdę się rozwija i czerpie od ciebie składniki odżywcze.
dziennikarka
Ból jajnika w ciąży nie zawsze jest groźny. We wczesnej ciąży to objaw fizjologiczny.
lekarz
Ból w pachwinie w ciąży to częsta dolegliwość, nasilająca się przede wszystkim w II i III trymestrze. Ból krocza i spojenia łonowego wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety i rozwoju płodu.
lekarz
Przyczyna żółtego śluzu w ciąży nie musi wiązać się z chorobą. Zjawiskiem naturalnym jest żółty śluz po luteinie przyjmowanej dopochwowo.
lekarz
Grypa w czasie ciąży to choroba dróg oddechowych, która dosyć często wzbudza niepokój i wiele wątpliwości u przyszłych mam. Przyczynami są tutaj wirusy.
lekarz
Płyn owodniowy jest niezbędną substancją do prawidłowego rozwoju płodu. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie wycieku wód płodowych, ponieważ może być ono groźne zarówno dla płodu, jak i kobiety.
lekarz
Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży są najczęściej fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Do normy można przywrócić je domowymi sposobami.
lekarz
Ból pleców na dole w ciąży kojarzy się najczęściej z przeciążeniem kręgosłupa. Dolegliwości po lewej lub po prawej stronie pleców mogą jednak wskazywać na chore nerki.
lekarz
Jesteś w ciąży i zdarza Ci się popuścić parę kropli moczu podczas kichania, kaszlu lub wybuchu śmiechu? Mocno Cię to krępuje i zastanawiasz się, czy nietrzymanie moczu w ciąży jest normalnym zjawiskiem?
położna
Nie bez powodu zdrowie jelit jest ostatnio coraz częściej poruszanym tematem. To one aż w 70% odpowiadają za odporność całego organizmu!
spec. zarządzania ochroną zdrowia, kosmetolog
Zapłodniona komórka jajowa potrzebuje odpowiedniego środowiska, aby mogła się dalej rozwijać. Idealne warunki do wzrostu zapewnia jej jama macicy, która podczas każdego cyklu menstruacyjnego przygotowuje się do zagnieżdżenia zarodka.
położna
Gorące letnie miesiące bywają trudne dla przyszłych mam – upały, słońce i wysokie temperatury mogą powodować różne dolegliwości, w tym nadmierne pocenie. Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?
dziennikarka
Zapalenie (wirusowe lub bakteryjne) to najczęstsza przyczyna bólu gardła w ciąży. Przyszłe mamy często zastanowiają się, jakie leki będą mogą stosować.
technik farmacji
Prawidłowe wody płodowe są przejrzyste lub lekko mętne w kolorze mlecznym lub żółtawym. Zmiana zabarwienia płynu owodniowego na zielony może świadczyć o nieprawidłowościach, np.
lekarz
W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian. Jedną z dolegliwości zgłaszanych przez część ciężarnych są bóle odbytu, a niekiedy także towarzyszące im uczucie ucisku, kłucia czy swędzenia.
lekarz
Zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo częstą infekcją u kobiet w ciąży. Zakażeniu dróg moczowych sprzyjają zmiany hormonalne oraz szczególne warunki anatomiczne występujące w tym okresie.
lekarz
Większość ciężarnych narzeka na bóle brzucha i podbrzusza – niektóre z tych dolegliwości są niegroźne, inne wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Sprawdź najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży!
Bezmózgowie należy do wad cewy nerwowej, w której dochodzi do niewykształcenia mózgu lub płód posiada szczątkowe mózgowie. Najczęściej bezmózgowiu towarzyszy również niewykształcenie czaszki.
lekarz
Przedwczesne oddzielenie łożyska jest jedną z najgroźniejszych patologii okołoporodowych. Odpowiada ono aż za jedną trzecią krwotoków przedporodowych i prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia płodu.
położna
Żylaki warg sromowych w ciąży towarzyszą kobietom bardzo często. Zazwyczaj są niegroźne i ustępują po porodzie.
lekarz
Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową jest ureaplasma. W ciąży bywa niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy u noworodoka.
analityk medyczny
Mimo że o rozwoju i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu wiemy już naprawdę dużo, wciąż pozostają obszary, które wymagają dalszych badań, zwłaszcza w zakresie genetyki, perinatologii, chirurgii czy chorób wewnętrznych. Współcześni lekarze ciągle mają do czynienia z anomaliami, które niejednokrotnie budzą sensacje w całym środowisku medycznym, a jedną z nich jest fetus in fetu.
położna
Regularne wizyty u dentysty w ciąży oraz leczenie zębów to obowiązek każdej ciężarnej. Powstaje wiele mitów dotyczących zabiegów stomatologicznych, dotyczą one np.
lekarz dentysta
Zespół Sotosa (gigantyzm mózgowy) to rzadka choroba wrodzona u dzieci, której istotą jest zaburzenie prawidłowego rozwoju. Objawy zespołu Sotosa to np.
biotechnolog medyczny
Kłucie w pochwie to często fizjologiczny objaw w ciąży, związany z postępującymi zmianami w ciele kobiety. Jednak często objawy, które współtowarzyszą uczuciu dyskomfortu miejsc intymnych, pozwalają stwierdzić, czy kłucie w pochwie należy zgłosić lekarzowi.
położna
Ciąża to szczególny czas dla kobiety – również, jeśli chodzi o sposób żywienia. Przy komponowaniu swojej diety myśli już nie tylko o tym, co sama lubi jeść i co ma dobry wpływ na jej zdrowie?
dietetyk