
6 miesiąc ciąży
W 6. miesiącu ciąży kobieta jest w drugim trymestrze ciąży, a dziecko rozwija się bardzo intensywnie.

pedagog
W 6. miesiącu ciąży kobieta jest w drugim trymestrze ciąży, a dziecko rozwija się bardzo intensywnie.
pedagog
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Wiąże się ona z wieloma zmianami i trudnościami.
Inhalacje już od setek lat pomagają w leczeniu infekcji układu oddechowego. To również dobry domowy sposób leczenia objawów przeziębienia w ciąży.
technik farmacji
KTG, czyli badanie kartiotograficzne służy monitorowaniu czynności skurczowej mięśnia macicy i pracy serca płodu. Można dzięki niemu stwierdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp oraz sprawdzić, czy dziecko jest w dobrym stanie.
Mówi się, że kobiety w ciąży mają swoje smakowe „zachcianki”, które mogą wynikać z potrzeb organizmu i którym należy ulegać. Co jednak, gdy wcale nie chodzi o chętkę na osławioną kanapkę z czekoladą i ogórkiem, a o apetyt na zimne piwo?
psycholog
Rejestracja ciąży to wciąż koncepcja w fazie rozwoju. Przepisy weszły jednak w życie 1 lipca.
technik farmacji
Dwie kreski na teście ciążowym potrafią wzbudzić skrajne emocje – od zaskoczenia i niedowierzania przez szczęście, aż po strach przed wywróceniem życia do góry nogami. Po ochłonięciu przychodzi czas na poinformowanie rodziców, że niedługo zostaną dziadkami.
pedagog
Ciąża biochemiczna to bardzo wczesny etap ciąży. Trwa od momentu implantacji zarodka, do czasu uwidocznienia prawidłowego pęcherzyka ciążowego w badaniach obrazowych.
lekarz
Syrop na kaszel w ciąży to dylemat wielu przyszłych mam – z jednej strony w ciąży lepiej nie stosować żadnych leków, z drugiej jednak zapewne zadajesz sobie pytanie, czy kaszel w ciąży może wywołać skurcze. Co na kaszel w ciąży wybrać, jak szybko wyleczyć kaszel i który syrop będzie bezpieczny dla dziecka?
Badanie GBS w ciąży jest jednym z obowiązkowych badań wykonywanych u każdej kobiety pod koniec 3. trymestru ciąży.
lekarz
Czop śluzowy jest gęstą wydzieliną zamykającą kanał szyjki macicy na czas ciąży. Czop porodowy pełni funkcję bariery pomiędzy wnętrzem macicy a światem zewnętrznym.
lekarz
Wielowodzie powstaje w wyniku zwiększenia ilości płynu owodniowego (wód płodowych), otaczającego w czasie ciąży płód. Przyczyny wielowodzia to m.
lekarz
Suplementacja witamin i składników mineralnych jest ważna zarówno na etapie planowania ciąży, jak i w czasie jej trwania oraz w okresie laktacji. Najważniejszą witaminą dla kobiet w ciąży jest kwas foliowy, jednak dla zdrowia matki i dziecka duże znaczenie ma także przyjmowanie witaminy D, żelaza, jodu, DHA czy magnezu.
Espumisan to lek stosowany w przypadku wzdęć – dolegliwości bardzo często występującej w czasie ciąży. W tym szczególnym okresie kobiety powinny zachować ostrożność sięgając po jakiekolwiek preparaty farmakologiczne.
lekarz
Właściwa dieta przyszłej mamy powinna uwzględniać wyższe zapotrzebowanie na żelazo. Pierwiastek ten jest częścią hemoglobiny i pełni bardzo ważną funkcję – transportuje tlen do komórek, w tym również do komórek płodu.
psycholog
Czy picie kawy w ciąży może zaszkodzić dziecku? Okazuje się, że mimo rozwoju medycyny i trwających od lat badań odpowiedź na to pytanie wciąż nie jest jednoznaczna.
psycholog
KTG, czyli badanie kartiotograficzne służy monitorowaniu czynności skurczowej mięśnia macicy i pracy serca płodu. Można dzięki niemu stwierdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp oraz sprawdzić, czy dziecko jest w dobrym stanie.
Każda przyszła mama przynajmniej raz poddawana jest kardiotokografii. Brzmi groźnie?
redaktorka
Plamienie w ciąży, które zawsze wzbudza niepokój, w wielu przypadkach jest normalne. Zarówno plamienie we wczesnej ciąży, jak i krwawienie w ciąży zaawansowanej może jednak być objawem poronienia.
lekarz
Każde krwawienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Sprawdź, co może je wywołać!
dziennikarka
Badania prenatalne pozwalają wykryć lub wykluczyć wady rozwojowe płodu. Dzięki nim można zdecydować o leczeniu dziecka zaraz po urodzeniu albo nawet jeszcze w łonie matki.
dziennikarka
Żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży. Niedobór żelaza w ciąży może być przyczyną wystąpienia objawów anemii, która jest bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia przyszłej mamy oraz dziecka.
dietetyk
Kwas foliowy (witamina B9) to witamina szczególnie ważna i potrzebna kobietom w czasie ciąży. Jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zarówno u matki, jak i dziecka.
dietetyk
Ciąża wcale nie musi przekreślać twoich wakacyjnych planów – wyjazd na weekend czy nawet wymarzona podróż do ciepłych krajów może się udać, jeśli tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo. O czym pamiętać, planując wakacje w ciąży?
dziennikarka
W ciąży potrzebujesz go więcej niż zwykle – to niezastąpiony składnik diety, którego niedobory mogą bardzo źle odbić się na zdrowiu twoim i dziecka. Jak sprawić, by w ciążowej diecie nie zabrakło żelaza i co się stanie, jeśli będziesz przyjmować go zbyt mało?
dziennikarka
Sprawdź, ile powinnaś przybierać na wadze w kolejnych tygodniach.
Każda ciężarna z niecierpliwością czeka na pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka w brzuchu. Jak je rozpoznać i liczyć?
Spanie w ciąży, szczególnie po pierwszym trymestrze, związane jest niekiedy z pewnymi niedogodnościami. Rosnący brzuch i ruchy dziecka potrafią zmniejszyć komfort snu, prowadząc do bezsenności i problemów ze snem w ciąży.
Plamienie na początku ciąży zdarza się dosyć często. Niezależnie czy przypomina ono miesiączkę, czy są to brązowe upławy, warto poznać przyczynę krwawienia.
lekarz
Spośród wielu ciążowych dolegliwości zaparcia należą do tych bardziej nieprzyjemnych i negatywnie wpływających na samopoczucie. Na szczęście są sposoby na to, by skutecznie poprawić działanie układu pokarmowego – dowiedz się, jak możesz radzić sobie z zaparciami w ciąży!
dziennikarka