Co zrobić, gdy przedszkolak moczy się w nocy?

Ocena: 3.58/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie czekaj aż moczenie nocne samo przejdzie. Sprawdź, jak pomóc dziecku.

Moczenie nocne dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej 5. roku życia. Fot. Shutterstock
Moczenie nocne dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej 5. roku życia.

Niepokoisz się, bo twój przedszkolak wciąż jeszcze moczy łóżko w nocy? Spokojnie. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ten problem ma wielu jego rówieśników. Szacuje się, że może on dotyczyć nawet 300 tysięcy dzieci powyżej 5. roku życia. Część z nich z tego wyrasta, ale to oczywiście nie znaczy, że należy czekać bezczynnie aż "samo przejdzie". Zwłaszcza, że dla 6- czy 7-letniego dziecka mokre prześcieradło jest zwykle źródłem ogromnego stresu. Nie można zapominać, że moczenie nocne może być objawem choroby.

Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego, jak sobie z nim radzić i kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza.

Co to jest moczenie nocne?

O moczeniu nocnym mówimy, kiedy:

- Dziecko, które skończyło 5. rok życia nadal od czasu do czasu nieświadomie sika w czasie snu i nigdy nie miało pełnej kontroli nad swoim pęcherzem;

- Dziecko zakończyło już z sukcesem trening czystości czyli miało już pełną kontrolę nad swoim pęcherzem (suche noce przez minimum pół roku) i w pewnym momencie znów zaczęło moczyć się w nocy.

Jakie są rodzaje moczenia nocnego u dzieci?

Jednoobjawowe moczenie nocne 

Nazywane także monosymptomatycznym lub pierwotnym izolowanym moczeniem nocnym - występuje wtedy, kiedy dziecko moczy się podczas snu, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów ze strony dolnych dróg moczowych czyli np. nie ma kłopotów z trzymaniem moczu w dzień, ani nie biega bardzo często do toalety.

Uwaga, jeśli twoje dziecko jest czasem tak bardzo zajęte zabawę, że nie może zdążyć na czas do ubikacji, nie ma powodu do niepokoju. Taka sytuacja nie ma nic wspólnego z nietrzymaniem moczu.

Częste przyczyny pierwotnego izolowanego moczenia nocnego:

 1. poliuria nocna czyli sytuacja, w której w nocy nie spada produkcja moczu, chociaż powinna. Powodem często jest niedobór wazopresyny czyli hormonu, który powinien regulować tę produkcję.
 2. nocna nadczynność wypieracza czyli mięśnia pęcherza. W tej sytuacji dochodzi do skurczów pęcherza, które powodują niekontrolowane oddanie moczu.
 3. podwyższony próg pobudliwości. Występuje miedzy innymi u dzieci, które mają ADHD. Chodzi o to, że sygnał wysyłany przez pęcherz "jestem pełny", jest zbyt słaby dla mózgu i pozostaje przez niego niezauważony. Dzieci, które mają ten problem zwykle nie budzą się w nocy, mimo mokrego łóżka.

Wieloobjawowe moczenie nocne 

Nazywane także wtórnym lub niemonosymptomatycznym) - występuje, kiedy po minimum pół roku suchych nocy, problem moczenia nocnego powraca. Albo jeśli istniał zawsze, ale towarzyszyły mu jakieś dodatkowe objawy, mogące świadczyć o chorobie np.

 1. częste parcie na pęcherz
 2. częste oddawanie moczu
 3. popuszczanie w ciągu dnia
 4. zaparcia
 5. problemy z oddawaniem moczu

Częste przyczyny wieloobjawowego moczenia nocnego to m.in.:

 1. zbyt mały pęcherz
 2. wady układu moczowego np. refluks moczowy
 3. wady lub uszkodzenia układu nerwowego
 4. zakażenie układu moczowego
 5. problemy życiowe, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić np. rozwód rodziców
 6. alergia
 7. zespół bezdechu sennego
 8. zaparcia
 9. cukrzyca

Co możesz zrobić sama, by pomóc dziecku, które moczy się w nocy?

 1. Przede wszystkim jeśli dziecko zmoczyło prześcieradło, nie krzycz na nie. Nie obrażaj go, nie zawstydzaj, nie karz.

 2. Pamiętaj, że dziecko najpierw uczy się kontrolować pracę pęcherza w dzień, a dopiero później w nocy. Nie oczekuj więc, że nauczy się tego jednocześnie.

 3. Za realizację celu "suche noce" zabierzcie się wtedy, gdy wasze życie toczy się w miarę spokojnym torem. Nie potrzebujecie przecież dodatkowych stresów.

 4. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się panować nad pęcherzem w nocy, nie nakładaj mu pieluchy przed snem.

 5. Zaangażuj dziecko w naukę kontrolowania pęcherza. Chodzi o to, by dziecku też na tym zależało. Nie dlatego, że "mama nie lubi mokrego prześcieradła", tylko dlatego, że fajnie jest opanować nową umiejętność. Być już tak samodzielnym i "dużym", że można spać bez pieluchy.

 6. Wytłumacz mu, że nauka zawsze polega na tym, że na początku nie wszystko wychodzi. Pierwsze sukcesy pojawią się jednak niedługo, a po pewnym czasie osiągnięcie swój cel. Możesz porównać ten proces do procesu, jaki dziecko przechodziło zdobywając inne umiejętności. Na przykład pokazać mu zdjęcia, na których widać, jak karmiłaś go butelką, potem łyżeczką i uświadomić, że teraz potrafi już samodzielnie jeść. To pozwoli dziecku uwierzyć w siebie i powodzenie całej akcji.

 7. Wieczorem nie dawaj dziecku do picia herbaty i napojów gazowanych, bo one działają moczopędnie. Jeśli chodzi o to ile dawać dziecku do picia przed snem, to zdania są podzielone. Niektórzy lekarze uważają, że warto ograniczyć ilość wypijanych płynów, ale są też tacy, którzy twierdzą, że to nie ma większego znaczenia. Na pewno nie można kłaść spragnionego dziecka spać.

 8. Naucz dziecko, by przed pójściem spać zawsze robiło siku.

 9. Postaw nocnik blisko łóżka dziecka albo zostaw zapaloną małą lampkę w przedpokoju, by dziecko w razie potrzeby mogło bez problemu dotrzeć w nocy do ubikacji.

 10. Nagradzaj dziecko za suche noce. Możesz wykorzystać klasyczną metodę motywowania dziecka czyli przyklejanie znaczków do kalendarza za każdy sukces. Takie znaczki potem zamienia się na nagrodę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że dziecko może w każdej chwili zobaczyć swoje sukcesy i postępy. Ty z kolei możesz dzięki temu zaobserwować jakąś prawidłowość np. że dziecko częściej moczy się w noc poprzedzającą pójście do przedszkola.

 11. Jeśli podejrzewasz, że moczenie nocne zostało spowodowane jakąś trudną sytuację np. pojawiło się mniej więcej wtedy, gdy urodziłaś kolejne dziecko, nie skupiaj się na tym, jak uczyć starszaka radzić sobie z pęcherzem. Zastanów się raczej, jak oswoić go z nową sytuacją i pomóc mu radzić sobie z trudnymi uczuciami.

 12. Nie rezygnuj zbyt szybko. Lepiej nie zaczynać nauki spania bez pieluchy niż odpuścić po trzech mokrych nocach. Taka rezygnacja będzie bowiem dla dziecka synonimem porażki.

Czytaj dalej na następnej stronie: moczenie nocne u dzieci - leczenie?

Tematy: nocnik, przedszkolak, Trening czystości, moczenie nocne, układ moczowy, moczenie nocne u dzieci

Komentarze