Stulejka u dziecka – co to jest, jak wygląda, jakie ma objawy i jak leczyć?

Ocena: 3.54/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Stulejka to zwężenie otworu napletka, uniemożliwiające jego odciągnięcie. Może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i u małych dzieci. Stulejka u niemowląt i małych chłopców jest zjawiskiem fizjologicznym i z reguły nie wymaga leczenia. Zdarza się jednak, że stulejka u dzieci wywołuje niepokojące objawy np. zaburzenia oddawania moczu czy skłonność do zakażeń dróg moczowych. W niektórych sytuacjach stulejka u chłopca wymaga leczenia. Leczenie stulejki może być miejscowe (przy użyciu maści) lub operacyjne.

Fotolia

Co to jest stulejka?

 

Stulejka (łac. phimosis) to zwężenie otworu napletka, które utrudnia lub uniemożliwia jego ściągnięcie do rowka zażołędnego. Stulejka może być wrodzona lub nabyta. Bardzo często stulejka występuje u małych chłopców, budząc, niekiedy niepotrzebnie, niepokój rodziców. Stulejka u dorosłych najczęściej jest nabyta i wynika głównie ze stanu zapalnego, powtarzających się urazów i bliznowacenia okolicy otworu napletka.

Napletek u dziecka zbudowany jest z dwóch blaszek – wewnętrznej oraz zewnętrznej (czyli skóry napletka).Po urodzeniu wewnętrzna blaszka napletka nie jest jeszcze oddzielona od żołędzi prącia. Proces tego oddzielania się przebiega stopniowo i trwa u dzieci około 4 lata.

Stulejka u małych chłopców jest najczęściej zjawiskiem fizjologicznym i nie wymaga interwencji. Wynika z fizjologicznego rozwoju prącia w tym wieku. Napletek jest długi, a jego otwór mało podatny na rozciąganie, jest to jednak prawidłowy napletek u chłopców w tym wieku. Wraz z wzrostem dziecka stulejka fizjologiczna ustępuje. Z danych szacunkowych wynika, że stulejka u niemowlaka pod koniec pierwszego roku życia, występuje u co drugiego chłopca, stulejka u dwulatka pojawia się rzadziej, natomiast spośród trzylatków problem z napletkiem dotyka tylko 10 procent dzieci.

W związku z tym, że przyklejenie blaszki napletka do żołędzi jest u małych dzieci stanem fizjologicznym, stulejkę u tych chłopców rozpoznaje się tylko wtedy, kiedy zsuwanie napletka nie uwidacznia ujścia cewki moczowej.

  

Objawy stulejki – jak wygląda stulejka u dziecka?

 

Przy stulejce u dziecka objawy to przede wszystkim trudność lub uniemożliwienie ściągnięcia napletka do rowka zażołędnego. Jeśli występują problemy przy zsuwaniu napletka do rowka zażołędnego, mówimy o stulejce częściowej, natomiast, jeśli całkowicie nie da się go odprowadzić, jest to stulejka całkowita. Niekiedy zwężenie napletka jest tak duże, że uniemożliwia uwidocznienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Zdarza się, ze stulejce mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości.

Stulejka u dzieci może powodować zaburzenia oddawania moczu, częstsze występowanie zakażeń układu moczowego czy wybrzuszenie napletka podczas oddawania moczu. Czasami może wystąpić zapalenie napletka lub żołędzi. Niekiedy zdarza się, że stulejka u chłopca jest przyczyną całkowitego zatrzymania moczu.

Warto jednak zaznaczyć, że u większości niemowląt i małych dzieci wystąpienie fizjologicznej stulejki nie powoduje ani trudności w oddawaniu moczu ani żadnych innych objawów.

  

Stulejka u dziecka – kiedy do lekarza? 

 

W związku z tym, że stulejka u małych dzieci jest stanem fizjologicznym, u większości niemowląt i małych chłopców nie trzeba jej leczyć, gdyż ustępuje samoistnie wraz z wiekiem dziecka. Kiedy jednak konieczne jest leczenie stulejki?

Jeśli dziecko jest zdrowe, jego rozwój przebiega prawidłowo i nie występują żadne objawy związane z zaburzeniem oddawania moczu lub stanem zapalnym, obrzękiem napletka czy żołędzi, a mimo to do 3–4 roku życia nadal nie udaje się odprowadzić napletka, konieczna jest wizyta u chirurga lub urologa dziecięcego.

W niektórych sytuacjach zaleci on dalszą obserwację dziecka, w innych może zastosować leczenie miejscowe lub skierować dziecko na zabieg operacyjny. Jednak zwykle stulejka u 4-latka, a tym bardziej u stulejka u 6-letniego chłopca wymaga skonsultowania się z tym specjalistą.

Drugi przypadek, w którym należy zwrócić się do lekarza, a który dotyczy dzieci młodszych, to wystąpienie niepojących objawów. W sytuacji, kiedy stulejka u 2-latka powoduje zaburzenia oddawania moczu, ból, częste zakażenia dróg moczowych czy inne objawy, także należy zwrócić się do urologa dziecięcego, gdyż stan dziecka może wymagać wdrożenia odpowiedniego postępowania.

  

 Leczenie stulejki – maść czy zabieg operacyjny?

 

W przypadku stulejki u dziecka leczenie nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak jest ono potrzebne można stosować dwa rodzaje postępowania: preparaty zawierające glikokortykosteroidy miejscowo oraz leczenie operacyjne.

Kiedy dziecko ma stulejkę, sposób leczenia dobiera się indywidualnie, w zależności od występujących objawów. Jeśli nie są one nasilone, leczenie można rozpocząć, stosując maść na stulejkę, zawierającą glikokortykosteroidy. Kuracja taka trwa zwykle od 4 do 8 tygodni, a w jej trakcie należy pamiętać o tym, aby zabiegi wykonywać bardzo delikatnie.

Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektu, to nawet u starszych chłopców bez objawów, konieczna bywa operacja. Operacyjne leczenie stulejki polega na usunięciu napletka (obrzezaniu) lub plastyce (poszerzeniu) jego otworu.

Rodzice powinni wiedzieć, jak ściągać napletek u dziecka. Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie ściągać napletka u dziecka na siłę, gdyż takie forsowne zabiegi mogą doprowadzić do pękania jego blaszki i powstawania blizn. Bliznowacenie otworu napletka prowadzi do jego zwężenia i powstania wtórnej stulejki. Do podobnych zmian może dojść w przypadku stanu zapalnego, a nawracająca stulejka u dziecka, może wynikać z powtarzających się stanów zapalnych lub urazów napletka.

 

Bibiografia

 

  1. Bagłaj M., Choroby układu moczowego i narządów płciowych u dzieci. Pytanie do eksperta., „Medycyna Praktyczna”,2013 https://www.mp.pl/chirurgia/praktyka-kliniczna/80941,choroby-ukladu-moczowego-i-narzadow-plciowych-u-dzieci [doatep:24.04.18r.]
  2. Borkowski A., Urologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008 s.104=106
Tematy: stulejka u dziecka, stulejka u niemowlaka, napletek u dziecka, jak wygląda stulejka, leczenie stulejki, co to jest stulejka, maść na stulejkę

Komentarze