Lewatywa przed porodem – jak zrobić lewatywę do porodu?

Ocena: 4.17/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Lewatywa przed porodem ma za zadanie oczyszczenie jelita grubego. Na życzenie wykonywana jest w szpitalu, jednak ciężarna może wykonać także lewatywę w domu. Jak wygląda domowa lewatywa, a jak szpitalna? Jakie ma zalety, a jakie wady? Jak zrobić lewatywę do porodu?

Fotolia

Lewatywa przed porodem – jak wygląda i po co się ją wykonuje?

 

Lewatywa jest zabiegiem, który polega na podaniu płynu przez odbyt do końcowego odcinka jelita grubego. Podanie tego płynu powoduje wypróżnienie się. Do wykonania lewatywy stosuje się wodę lub specjalny gotowy preparat, który ma za zadania rozmiękczenie treści kałowej oraz wywołanie skurczów, które pozwolą na szybkie wydalenie stolca. Chwilę po zakończeniu zabiegu kobieta czuje natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety.

Celem lewatywy przed porodem jest przede wszystkim oczyszczenie jelit z resztek pokarmowych. Kiedy jelita rodzącej są oczyszczone, podczas parcia nie dochodzi do niekontrolowanego wypróżnienia.

 

Jakie są zalety lewatywy przed porodem?

 

Wśród wielu lekarzy i położnych pracujących na salach porodowych panuje przekonanie, że wykonywanie lewatywy przed porodem jest bardzo korzystne zarówno dla matki, jak i dla rodzącego się dziecka.

Twierdzi się, że wykonanie lewatywy przed porodem:

  • przyspiesza poród,
  • pozwala na odbycie porodu w bardziej higienicznych warunkach,
  • powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji u matki i u dziecka,
  • zmniejsza uczucie dyskomfortu związanego z defekacją po porodzie,

Uważa się także, że zaletą lewatywy dla ciężarnej jest fakt, że zmniejsza ryzyko związane z rozejściem się rany po nacięciu krocza podczas pierwszego wypróżnienia po porodzie.

 

Czy lewatywa przed porodem jest konieczna? 

 

Jak wcześniej wspomniano lewatywa faktycznie pomaga oczyścić jelita oraz pozwala uniknąć niekontrolowanego oddania stolca podczas porodu. Na pozostałe wymienione stwierdzenia brak jest dostatecznej liczby dowodów.

Nie dowiedziono, że wykonanie lewatywy przyczynia się do przyspieszenia porodu czy też do zmniejszenia ryzyka pęknięcia rany krocza podczas pierwszej defekacji po porodzie. Nie ma również dostatecznie dużo dowodów na to, że dzieci kobiet, które poddawane były temu zabiegowi, rzadziej borykają się z infekcjami.

Kobiety, które decydują się na wykonanie lewatywy przed porodem swoją decyzję argumentują tym, że myśl o oddaniu stolca przy położnej, lekarzu oraz przy partnerze, który bierze udział w porodzie, jest dla nich ogromnym źródłem stresu. Dlatego też wolą poddać się oczyszczaniu jelit przed porodem. Warto zwrócić uwagę na to, że jednym z objawów porodu jest biegunka, dzięki której organizm naturalnie przygotowuje się do porodu poprzez oczyszczenie jelit.

 

Lewatywa w szpitalu – oczyszczanie jelit przez położną 

 

Lewatywa w szpitalu wykonywana się przez położna lub przez salową. Zabieg polega na włożeniu do odbytu specjalnego cewnika, który jest połączony ze zbiornikiem wypełnionym płynem. Warto zwrócić uwagę na to, jaki roztwór do lewatywy jest wykorzystywany. Nie powinna być to woda z olejem lub woda z mydłem, gdyż taki roztwór może powodować podrażnienie błony śluzowej jelita grubego. Niestety takie praktyki ciągle popularne są w wielu szpitalach.

Lewatywa do porodu powinna być wykonana przy użyciu odpowiedniej substancji. Obecnie bardzo często wykorzystuje się jednorazowe zestawy do lewatywy, które pozwalają na samodzielne wykonanie lewatywy w toalecie lub na sali porodowej.

 

Domowa lewatywa – jak zrobić lewatywę w domu?

 

Jeśli ciężarna jest zdecydowana na zabieg lewatywy, to może go wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Aby wykonać lewatywę w domu, należy kupić w aptece zestaw do lewatywy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zestawów do domowej lewatywy.

Pierwszy z nich składa się z plastikowej rurki podłączonej do zbiornika z płynem. Do zestawu dołączony jest roztwór, który przed podaniem nie powinien być zbyt ciepły (optymalna temperatura to 37 st. C). Lewatywę najlepiej jest wykonać w toalecie w pozycji klęczącej. Warto jest posmarować końcówkę cewnika wazeliną przed włożeniem jej do odbytu. Należy zwrócić uwagę na to, aby zbiornik z płynem był umieszczony na odpowiedniej wysokości tak aby roztwór mógł swobodnie spływać do światła jelita grubego.

Drugi rodzaj zestawu stanowi urządzenie typu gruszka, które jest znacznie prostsze w użyciu. Jak zrobić lewatywę gruszką? Poprzez uciskanie gumowej części roztwór pod ciśnieniem należy wprowadzić do jelita.

Tematy: lewatywa przed porodem, lewatywa do porodu, jak zrobić lewatywę, lewatywa w domu, lewatywa w szpitalu

Komentarze