Wzdęcia w ciąży – jaka dieta pomoże pozbyć się wzdęć?

Ocena: 4.64/5 Głosów: 222
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wzdęcia w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości jakie pojawiają się u kobiet ciężarnych. Ich powstawanie jest następstwem zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży. Zwolniona perystaltyka jelit przyczynia się do nasilania nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego takich jak wzdęcia i gazy, a także zaparć. Jednak bezpośredni wpływ na wzdęcia w ciąży ma niewłaściwa dieta, która w głównej mierze odpowiada za dyskomfort trawienny. Co jeść, aby uniknąć wzdęć w ciąży? Jakie pokarmy wywołują wzdęcia?

Fotolia

Wzdęcia – przyczyny – co powoduje wzdęcia w ciąży?  

 

Wzdęty brzuch w ciąży to bardzo częsty i dokuczliwy problem większości ciężarnych. W niektórych przypadkach są to wzdęcia na początku ciąży, a inne kobiety skarżą się nadmiar gazów w jelitach dopiero w późniejszych okresach ciąży.

Na powstawanie wzdęć w ciąży składa się kilka czynników. Ciąża wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w organizmie kobiety. Wzrost poziomu hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży przyczynia się do spowolnienia procesów trawienia. Następstwem tego są wzdęcia, nadmierne gazy, a także zaparcia w ciąży, przez która kobieta ma wrażenie brzucha jak balon. Dodatkowo w późniejszych etapach ciąży, wraz ze wzrostem dziecka, dochodzi do wzmożonego nacisku na narządy wewnętrzne kobiety ciężarnej, co nasila dolegliwości trawienne i sprawia, że brzuch jest nabrzmiały.

Przyczyną wzdęć w ciąży, oprócz zmian fizjologicznych i hormonalnych, jest niewłaściwa dieta. Za wzdęcia po jedzeniu odpowiadają pokarmy o działaniu wzdymającym oraz cieżkostrawne. Poza tym jedzenie w pośpiechu, podczas którego dochodzi do połykania znacznych ilości powietrza czy żucie gumy również mogą skutkować gromadzeniem się nadmiaru gazów w jelitach. Dlatego będąc w ciąży, lepiej unikać wszystkiego, co wzmaga wzdęcia i gazy. Szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłową dietę, która pomoże zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować niestrawność w ciąży. Jest to istotne zwłaszcza, kiedy kobiecie towarzyszy uczucie ciągle wzdętego brzucha.

  

Dieta na wzdęcia – naturalny lek na wzdęty brzuch  

 

Aby pozbyć się wzdęć i gazów, należy zacząć od zmiany diety. W ciąży, podobnie jak poza nią, zalecane jest spożywanie posiłków lekkostrawnych (np. gotowanych w wodzie, na parze, pieczonych bez dodatku tłuszczu), częściej, lecz małych objętościowo. Ważne jest także, aby dokładnie gryźć i przeżuwać pokarm, w spokoju, bez pośpiechu. Produkty, które powinny znaleźć się w jadłospisie diety na wzdęcia to:

 • chude gatunki mięs, np. kurczak, indyk, cielęcina, chude ryby, np. dorsz, mintaj,
 • jaja gotowane lub w postaci jajecznicy na parze,
 • warzywa, najlepiej w formie gotowanej, np. marchew, pietruszka, sałata, pomidor, niektóre owoce, np. banany, cytrusy,
 • produkty zbożowe, np. ryż, makaron, pieczywo (w zależności od indywidualnej tolerancji mogą być to produkty pełnoziarniste lub oczyszczone przetwory zbożowe),
 • przetwory mleczne, np. jogurt, maślanka, kefir,
 • w niewielkich ilościach tłuszcze roślinne, np. olej słonecznikowy, rzepakowy, margaryny miękkie,
 • napoje, takie jak: woda, soki warzywne, słaba herbata, napary ziołowe.

Na wzdęcia i gazy w czasie ciąży pomogą także łagodne przyprawy i zioła, np. kminek, koperek, majeranek, kolendra, oregano.

 

Czego nie jeść, aby pozbyć się wzdęć w czasie ciąży?

 

Dieta na wzdęcia wymaga wykluczenia pewnych produktów spożywczych, z uwagi na ich działanie wzdymające oraz wzmaganie fermentacji w jelitach odpowiadającej za nadmierne gazy jelitowe. Żywność która nasila wzdęcia i gazy, zwłaszcza w u kobiet ciężarnych, to: rośliny strączkowe, np. groch, fasola, bób, ciecierzyca, a także warzywa kapustne i cebulowe, np. kapusta, brukselka, kalarepa, kalafior, cebula, por. 

Dieta w ciąży przy wzdęciach powinna eliminować owoce o wysokiej zawartości fruktozy, np. gruszki, jabłka, winogrona (są przyczyną nadmiernej fermentacji w jelitach, która sprzyja powstawaniu gazów i wzdęć). Jeśli chodzi o mleko w ciąży – zawsze jest to uzależnione od indywidualnej tolerancji, gdyż nie u wszystkich obserwuje się wzdęcia po produktach mlecznych. 

Wzdęty brzuch w ciąży może być także skutkiem picia soków i przetworów owocowych, spożywania miodu i słodyczy. Ciągle wzdęty brzuch wiąże się także z jedzeniem produktów i potraw tłustych, smażonych, wysokoprzetworzonych (np. tłuste gatunki mięs, wysokotłuszczowe produkty mleczne, dania typu fast-food, instant, słone przekąski).

Ponadto nadmiar błonnika w diecie ciężarnej także może być przyczyną wzdęć oraz gazów, dlatego nie należy przesadzać ze spożywanie produktów takich jak: surowe owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy otręby. Zawsze jednak trzeba obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, po których pokarmach pojawiają się nieprzyjemne problemy trawienne. Jeśli bowiem żywność bogata w błonnik, owoce, warzywa czy nabiał nam nie szkodzą, to nie ma potrzeby eliminowania ich z jadłospisu. 

  

Sposoby na wzdęcia – co pomaga na gazy w ciąży? 

 

Oprócz odpowiedniej diety na wzdęcia można się również wspomagać innymi środkami oraz korzystać z domowych sposobów na wzdęcia i gazy w ciąży. 

 • Zioła doskonały naturalny lek na wzdęcia w ciąży. Najlepsze zioła na wzdęcia to mięta, kminek, rumianek oraz koper włoski. Można je dodawać do potraw, ale także pić ich napary. Zioła te są w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy oraz dziecka, dlatego bez obaw można je stosować w ciąży.
 • Uciążliwe objawy usuną tabletki na wzdęcia. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów, głównie na bazie naturalnych substancji, takich jak zioła czy wyciągi roślinne, które pomagają zmniejszyć dolegliwości trawienne, m.in. wzdęcia i gazy. Większość z nich może być też zażywana w ciąży. Jednak zawsze przed sięgnięciem po tego typu specyfiki lepiej skonsultować się z lekarzem.
 • Naturalnym sposobem na wzdęcia w ciąży jest aktywność fizyczna, która wspomaga pracę jelit oraz przyspiesza tempo przemiany materii. Dzięki ćwiczeniom można ustrzec się nieprzyjemnych wzdęć i gazów, gdyż wpływają na regulację i poprawę pracy przewodu pokarmowego. Oczywiście w ciąży nie należy przesadzać z wysiłkiem fizycznym i trzeba dostosować go do własnych potrzeb i możliwości. Wystarczy każdego dnia wybrać się na spokojny spacer, aby zniwelować uczucie wzdętego brzucha.
 • Bardzo ważne jest, aby w czasie ciąży unikać ciasnej bielizny oraz odzieży, gdyż wywołuje to dodatkowy ucisk na żołądek, przez co trawienie zostaje spowolnione i wzmagają się wzdęcia. W czasie należy wybierać luźniejsze fasony ubrań, aby nie stwarzać niepotrzebnie ryzyka powstawania wzdęć.
Tematy: wzdęcia w ciąży, gazy w ciaży, wzdęcia i gazy, dieta na wzdęcia, wzdęty brzuch w ciąży, ciągle wzdęty brzuch, sposoby na wzdęcia w ciąży

Komentarze