Uderzenia gorąca w ciąży – przyczyny nagłego uczucia gorąca i potów

Uderzenia gorąca pojawiają się już na początku ciąży i najczęściej wynikają z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w tym czasie w ciele kobiety. Nagłemu uczuciu gorąca towarzyszą zlewne poty, pojawia się także nadmierne pocenie nocne. Napady gorąca u ciężarnej nasilają jednak pewne czynniki. Zdarza się także, że mogą stanowić objaw poważnej choroby. Co oznaczają w ciąży uderzenia gorąca i jak radzić sobie z nagłymi potami?

Uderzenia gorąca w ciąży – czy to normalne?

Od momentu zajścia w ciążę ciało zaczyna się zmieniać. Wzrasta poziom progesteronu i innych hormonów ciążowych, co pociąga za sobą przyśpieszenie metabolizmu o około 20 proc. Ta dodatkowa energia spożytkowana jest na proces rozwoju macicy, dziecka, piersi oraz wytwarzanie ciepła.

Pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem termoregulacji. Wraz z każdym mililitrem potu, który paruje ze skóry, ciało zmniejsza swoją temperaturę. Dlatego podczas uprawiania sportu, kiedy pracujące mięśnie zużywają więcej energii, powstaje więcej ciepła i bardziej się pocimy. Ten sam mechanizm działa u ciężarnych. Organizmowi trudniej usunąć nadmiar ciepła, ale będzie to robił za wszelką cenę, powodując zlewne poty w ciąży. Na takie dolegliwości skarżą się kobiety już od pierwszych miesięcy ciąży, a co druga doświadcza ich pod koniec ciąży, w III trymestrze.

Uderzenia gorąca przed porodem są wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ chronimy przed przegrzaniem nie tylko siebie, ale i dziecko, a dodatkowo, większe obciążenie kilogramami sprawia, że każdy ruch wymaga większych nakładów energii.

Jakie mogą być przyczyny uderzenia gorąca w ciąży?

Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało Twoje dziecko

Co wywołuje nagłe uczucie gorąca w ciąży?

Przyczyny uderzeń gorąca w czasie cięży nie muszą jednak wiązać się z reakcjami czysto fizjologicznymi, a z oddziaływaniem bodźca zewnętrznego. Do występowania nagłych potów u ciężarnych mogą przyczyniać się:

  • pikantne, mocno przyprawione i solone pokarmy;
  • napoje zawierające kofeinę;
  • zbyt ciepłe ubieranie się lub zakładanie odzieży z włókien syntetycznych;
  • sytuacje stresujące i napięcie emocjonalne (np. związane z ciążą, pracą, koszmarami sennymi itp.).

Z uderzeniami gorąca i zimna mogą przebiegać infekcje, podczas których u ciężarnej występuje gorączka. Nagłe uczucie ciepła może wskazywać także na choroby tarczycy. Napadom towarzyszy wówczas kołatanie serca, biegunka i spadek lub brak przyrostu masy ciała mimo nadmiernego spożywania pokarmów. Przyczyną uderzeń gorąca mogą być również bardzo rzadko spotykane w ciąży choroby, takie jak gruźlica czy chłoniak.

Na uderzenia gorąca w czasie ciąży częściej skarżą się kobiety otyłe – tkanka tłuszczowa spełnia funkcję termoizolacyjną, czyli zapobiega traceniu ciepła przez organizm.

Napady gorąca w nocy – przyczyna zlewnych potów

Nocne poty w ciąży mają w dużej mierze te same przyczyny, co napady gorąca. Jeżeli chorujemy, zlewne poty pojawiają się podczas spadku gorączki, czyli często właśnie w nocy lub z samego rana. Aby wykluczyć chorobę, należy obserwować swój organizm w kierunku niepokojących objawów (np. upławy, kaszel) oraz kilka razy dziennie mierzyć temperaturę.

Dokonując pomiarów pamiętajmy, aby sprawdzić, do czego przystosowany jest nasz termometr. Prawidłowa temperatura pod pachą wynosi 36,6 stopnia C, a w uchu 37,1. Gorączkę rozpoznaje się od 38 stopni C i jest to wskazanie do szybkiego umówienia wizyty u lekarza. Pocenie się w nocy może też być skutkiem utrzymywania się zbytniego napięcia emocjonalnego w ciągu dnia lub wynikiem tzw. żywych snów.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca i poceniem nocnym?

Starajmy się ubierać warstwowo i w odzież z przewiewnych tkanin. Dzięki temu, kiedy poczujemy nagłe uczucie gorąca, będzie można zdjąć część odzieży. Unikajmy przebywania w przegrzanych pomieszczeniach czy na zewnątrz w czasie upałów. Dopilnujmy też, żeby nie forsować swojego organizmu wysiłkiem fizycznym. Pamiętajmy, żeby zdrowo się odżywiać i dużo pić – najlepiej wody mineralnej lub z dodatkiem soków. Pocenie się może spowodować odwodnienie i utratę elektrolitów, co skutkuje złym samopoczuciem i skurczami mięśni.

Nadmiernej potliwości towarzyszy przykry zapach, który najlepiej załagodzić częstymi, letnimi prysznicami lub kąpielami z dodatkiem delikatnych hipoalergicznych środków do kąpieli. Nadużywanie mydeł bakteriobójczych w okolicach intymnych może przyczynić się do powstania kandydozy pochwy. Przy konieczności częstego podmywania, lepiej korzystać z płynów do higieny intymnej. Przykry zapach pod pachami można zmniejszyć, depilując je i używając delikatnych dla skóry antyperspirantów ze składnikiem bakteriobójczym.

Uderzenia gorąca i zlewne poty nie stanowią typowego objawu ciąży. Pojawiają się dopiero po kilku tygodniach jej trwania i z biegiem czasu stają coraz bardziej uciążliwe. Napady gorąca po porodzie mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni do kilku miesięcy – do czasu powrotu regularnego miesiączkowania.

Opublikowano: ; aktualizacja: 13.03.2023

Oceń:
3.3

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (1)


Jestem w ciąży obniżyło mi się TSH 0,230, ciągle się pocę. Dostałam nadczynności tarczycy. Biorę Thyrozol. Będę mieć usg tarczycy.

Może zainteresuje cię

Pytania o opryszczkę w ciąży

 

Rozstępy w ciąży – co robić, żeby im przeciwdziałać?

 

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać sączące się wody płodowe?

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Łożysko przodujące – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak przetrwać upały w ciąży? Co pomoże ciężarnym w gorące dni lata? Podajemy sposoby

 

Późne rodzicielstwo – zagrożenia dla matki i dziecka

 

Pępowina dwunaczyniowa – przyczyny, postępowanie, skutki, poród