Przeziębienie w ciąży – jak leczyć przeziębienie w czasie ciąży?

Ocena: 4.19/5 Głosów: 35
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przeziębienie w ciąży jest szczególnie uciążliwe. Leki na katar, kaszel czy ból gardła często nie są wskazane ciężarnym, dlatego warto znać domowe, bezpieczne sposoby na przeziębienie.

W ciąży unikaj preparatów zawierających ibuprofen. / fot. shutterstock fot. shutterstock
W ciąży unikaj preparatów zawierających ibuprofen. / fot. shutterstock

Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, położnik, endokrynolog, kier. Kat. Zdrowia Kobiety Wydz. Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Drobne przeziębienie w ciąży można leczyć domowymi sposobami, pod warunkiem, ze zareagujemy w chwili, kiedy pojawią się pierwsze objawy, takie jak katar czy drapanie i pieczenie w gardle. Leczenie gorączki w ciąży także może być efektywne w warunkach domowych, jeżeli pozwolimy sobie na odpoczynek. W ciąży bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować żadnych lekarstw. Niektóre leki bez recepty, ziołowe tabletki na przeziębienie i homeopatyczne granulki mogą mieć poważne skutki uboczne dla dziecka. Szczególnie, jeśli będą zażywane w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się wszystkie narządy płodu. Poniżej szczegółowe informacje o tym, jak bezpiecznie leczyć przeziębienie w ciąży i jakie stosować leki na katar, kaszel, ból gardła, gorączkę i grypę.

Sprawdź, jak walczyć z przeziębieniem w ciąży.

 

Co na katar w ciąży?

 

Katar w ciąży jest bardzo uciążliwy. Uniemożliwia swobodne oddychanie, powoduje podrażnienie i ból gardła. Zlekceważony może stać się przyczyną poważniejszych infekcji, np. zapalenia oskrzeli, płuc lub zapalenia zatok.

Co pomoże na katar w ciąży?

 • Dobrym sposobem na zatkany nos w ciąży są inhalacje z wody z dodatkiem soli kuchennej lub kropli żołądkowych, naparu z mięty, rumianku, szałwii albo lawendy. Mieszaninę lub wywar należy wlać do niedużej miski, nachylić się nad nią, przykryć głowę ręcznikiem i oddychać przez kilka minut – na zmianę nosem i ustami.
 • Na katar w ciąży pomoże sól fizjologiczna albo roztwór wody morskiej zakraplane do nosa. Rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej wydmuchiwanie. Skórę wokół nosa warto smarować tłustym kremem albo wazeliną – zapobiegną podrażnieniu skóry spowodowanym przez pocieranie chusteczką.
 • W leczeniu kataru w ciąży można wykorzystać także czosnek i cebulę. Zawierają fitoncydy, czyli substancje bakteriobójcze działające podobnie do antybiotyków.

Kropli do nosa w ciąży, podobnie jak innych leków na przeziębienie, nie należy używać na własną rękę. Niektóre z nich mają w składzie substancje obkurczające, które mogą przeniknąć do krwi i okazać się niekorzystne dla płodu. W ciąży nie powinno się przyjmować leków z pseudoefedryną, chyba że przepisze je lekarz.

Kiedy do lekarza? Jeśli oprócz kataru pojawi się gorączka lub kaszel albo wydzielina z nosa zmieni kolor z przezroczystej na żółtą lub zieloną.

Czytaj też: W apteczce ciężarnej

 

Sposoby na kaszel w ciąży

 

Kaszel może być spowodowany spływającą do gardła wydzieliną albo infekcją oskrzeli – to potrafi ocenić tylko lekarz, który stwierdzi też, czy jest to kaszel suchy, na który pomogą leki przeciwkaszlowe, czy kaszel mokry, który powstrzymają środki wykrztuśne.

Co warto stosować na kaszel suchy i mokry w ciąży?

 • Na suchy kaszel w ciąży pomoże napar z prawoślazu i lukrecji (pij go 3 razy dziennie). Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które tworzą osłaniającą gardło wyściółkę. Lukrecja ma działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne.
 • Na mokry kaszel w ciąży warto stosować inhalacje z rumianku lub wody z solą.

Syropów na kaszel w ciąży hamujących odruch i zawierających kodeinę, gwajakol oraz dekstrometrofan należy unikać. Mogą powodować uszkodzenia płodu, zwłaszcza gdy są stosowane w I trymestrze ciąży. W razie konieczności w II i III trymestrze ciąży dopuszcza się podawanie środków zawierających cytrynian butamiratu.

Kiedy do lekarza? Jak najszybciej. Uporczywy kaszel w ciąży może spowodować nawet przedwczesne skurcze macicy i poród. Poinformuj lekarza, że jesteś w ciąży. Jeśli zaleci ci przyjmowanie antybiotyku, koniecznie zastosuj się do jego wskazań.

Czytaj też: Uwaga na leki przeciwbólowe w ciąży

 

Ból gardła – co na gardło w ciąży?

 

Ból gardła w ciąży może być objawem wysuszenia śluzówki gardła, wirusowego zapalenia gardła lub anginy (wówczas obserwuje się biały nalot na migdałkach).

W domowym leczeniu bólu gardła w ciąży można stosować:

 • Płukanie gardła bolącego gardła naparami z siemienia lnianego, szałwii albo rumianku, wody z solą, wody z sodą oczyszczoną.
 • Spray'e na ból gardła działające przeciwzapalnie i lekko przeciwbólowo oraz środki do ssania w dawkach zalecanych na opakowaniu, oprócz tych, na których jest ostrzeżenie przed stosowaniem w czasie ciąży.
 • Syrop z cebuli (2 cebule posiekaj, wymieszać z 2 łyżkami cukru i odstawić na godzinę, aż cebula puści sok; pić po łyżce kilka razy dziennie).
 • Mleko z masłem i miodem.

Tabletki na gardło w ciąży nie powinny być stosowane, jeśli w składzie zawierają środek przeciwbólowy, którego nie należy stosować w ciąży bez nadzoru lekarza.

Kiedy do lekarza? Gdy ból gardła się przedłuża. Lekarz może przepisać antybiotyk na gardło działający miejscowo (wziewny aerozol), nieprzenikający do krwi i bezpieczny dla malucha.

Czytaj też: 7 zasad bezpiecznego przyjmowania leków

 

Jak zbić gorączkę w ciąży?

 

Podniesiona temperatura ciała to sygnał, że twój organizm walczy z infekcją.

 • Stan podgorączkowy w ciąży jest najmniej groźny (do 38ºC). Zazwyczaj wystarcza wypoczynek i rozgrzewająca herbata z miodem i kilkoma kroplami cytryny. Naturalnym lekiem na gorączkę w ciąży jest natomiast napar z lipy. Należy pamiętać, że sok z malin w ciąży nie jest zalecany, ponieważ wzmaga on działanie skurczów macicy. Należy wygrzewać się w łóżku, pamiętając o regularnej zmianie piżamy.
 • Jeżeli temperatura w ciąży jest wysoka (powyżej 38ºC) można sięgnąć po paracetamol (w ciąży w dawce do 250 mg na dobę). Można stosować go maksymalnie 3 dni.

Należy pamiętać, ze ibuprofen w ciąży jest przeciwwskazany, ponieważ może one powodować zmiany w układzie krążenia u dziecka. W I trymestrze ciąży zabronione są preparaty z kwasem acetylosalicylowym, zwłaszcza w dużych dawkach. Mogą bowiem powodować wady rozwojowe płodu.

Kiedy do lekarza? Gdy gorączka w ciąży będzie się utrzymywać dłużej niż 3 dni. Być może zaistnieje konieczność przyjmowania antybiotyków.

Czytaj też: 7 rzeczy, o których warto pamiętać, idąc do lekarza (nie tylko w ciąży)

 

Jak leczyć grypę w ciąży?

 

Chorobę wywołuje wirus grypy, który przenosi się drogą kropelkową. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zachorowania jest szczepienie. Najlepiej wykonać je przed zajściem w ciążę, ale niektórzy lekarze zezwalają również na szczepienie w II lub III trymestrze.

Posłuchaj, co na temat szczepienia przeciw grypie w ciąży mówi ekspert:

Na grypę w ciąży pomoże:

 • leżenie w łóżku i popijanie rozgrzewającej herbaty z miodem i cytryną, naparu z czarnego bzu lub dzikiej róży;
 • w przypadku wysokiej gorączki – paracetamol.

Zaleca się unikanie kwasu acetylosalicylowego oraz środków zawierających ibuprofen.

Gdy gorączka wzrośnie powyżej 38°C i pojawi się kaszel, należy zgłosić się do lekarza.

 

Ekspert radzi, jak odróżnić grypę od przeziębienia.

Tematy: przeziębienie w ciąży, leki w ciąży

Komentarze