Ekologiczne zabawki – jak zrobić zabawki ze śmieci?

Rozwój dziecka jest bardzo ważny dla jego rodziców. W tym celu przekazują mu informacje z różnych dziedzin i pokazują otaczający świat. Zapewniają też zabawki, które są istotnym elementem dzieciństwa. Ważne jest, żeby pozwalały one zdobywać wiedzę, rozwijały zdolności manualne, były kreatywne, a jednocześnie zapewniały dobrą zabawę. Częstym wyborem rodziców są zabawki ekologiczne, dzięki którym młody człowiek uczy się dbania o przyrodę. Drewniane zabawki, a także te wykonane ze zużytych przedmiotów, czyli po prostu ze śmieci, mogą służyć dłużej i doskonale spełniać swoją rolę, zapewniając prawidłowy rozwój twojego dziecka.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Ekozabawki – czyli jakie?

Wiele osób zwraca uwagę na to, z czego dane produkty są wykonane i jak powstały. Wybierając zabawki ekologiczne, czyli wyprodukowane z drewna i surowców naturalnych oraz materiałów ponownie przetworzonych, ratują one naturalne środowisko przed degradacją oraz zmniejszają ilość odpadów. Dlatego świadomi rodzice kupują swoim pociechom ekozabawki.

Produkty te często są bardziej trwałe od innych. Ważnym ich atutem jest również bezpieczeństwo. Producenci dbają o to, żeby były pokryte nieszkodliwą farbą lub nie posiadały jej w ogóle. Mają też nie powodować uczuleń.
Ekologiczne zabawki są przyjemne w dotyku, zarówno te miękkie i do przytulania (np. lalki i misie), jak też drewniane klocki, które powinny mieć właściwie wyprofilowany kształt.

Kreatywne ekologiczne zabawki dla małych artystów

Celem rodziców jest to, żeby zabawki dla dzieci nie tylko zapewniały im rozrywkę, ale również pobudzały wyobraźnię i rozwijały motorykę. Takie właśnie są sojowe kredki marki Crayon Rocks. Mają owalny kształt i znajdują się w aksamitnym woreczku. Doskonałe dla młodych artystów są też kolorowe klocki marki PlayMais. Wykonane ze skrobi kukurydzianej, przypominają chrupki. Są pokolorowane barwnikiem spożywczym bezpiecznym dla dzieci. Można je ze sobą łączyć, przycinać i układać w dowolne kształty.

W ofercie sklepów z akcesoriami dla dzieci znaleźć można godne uwagi książki edukacyjne oparte na metodzie stworzonej przez włoską lekarkę Martę Montessori. Metoda ta polega na holistycznym podejściu do rozwoju dziecka – dzieci uczą się poprzez zabawę, rozwijając zdolności społeczne, intelektualne, emocjonalne i fizyczne. Pozycją wartą polecenia jest „Książeczka Metoda Montessori na cztery pory roku”, gdzie m.in. znajdują się opisy, jak wykonać dekoracje i ozdoby związane z różnymi świętami. Natomiast w pobudzaniu u dzieci zmysłu słuchu, dotyku oraz wzroku pomoże książeczka sensoryczna „Gryzmołki”.

Zabawka ekologiczna – czy warto w nią zainwestować?

O środowisko naturalne można dbać na wielu płaszczyznach. Dotyczy to również zakupu zabawek dla dziecka. Wybierając te ekologiczne, przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczania planety, ponieważ są one często wykonane z odpadów, czyli ze śmieci.

Zabawki ekologiczne można spotkać praktycznie w każdym sklepie. Bywają często droższe od tych wykonanych ze sztucznych materiałów. Jednak ich zaletą jest to, że są bezpieczniejsze, trwalsze niż np. plastikowe, a także stworzone z naturalnych surowców, które łatwo ulegają biodegradacji.

Materiały, z jakich powstają zabawki ekologiczne, to np. drewno, bawełna, wełna organiczna, papier czy też kauczuk. Ekologiczna zabawka nie jest pokryta szkodliwymi dla dziecka lakierami i toksycznymi farbami. Warto kupować taką, która posiada odpowiednie certyfikaty oraz znaki ekologiczne EKO. Często jest tak wykończona, żeby maluch nie zranił skóry o zbyt ostre kanty. Producenci takich wyrobów stawiają na solidne wykonanie i to, żeby zabawki były przyjemne w dotyku, dlatego doskonale nadają się one na prezent.

Zabawki ekologiczne do piaskownicy

Na zabawę w piaskownicy warto wybrać zestaw BIO marki Dantoy. W tekturowym pudełku znajduje się wiaderko, łopatka, grabki i konewka. Wszystkie elementy powstały z plastiku wyprodukowanego z trzciny cukrowej. Z organicznych materiałów wykonane są również zabawki z zestawu do piasku marki Woopie. W jego skład wchodzi 12 elementów – oprócz wymienionych wyżej, jest też mały samochodzik oraz dwie foremki w kształcie zwierząt.

Zabawki z drewna, czyli ekologia od małego

Zapewniając dziecku zabawki ekologiczne, rodzice uczą je troski o środowisko naturalne. Dzięki temu w jego świadomości zostanie zakorzeniona potrzeba dbania o przyrodę. Taką edukacyjną rolę spełniają drewniane zabawki. Rozwijają wyobraźnię pociechy oraz kreatywność.

W tym kontekście świetnie sprawdzą się wykonane z drewna: puzzle, gry pamięciowe, klocki, figurki zwierząt, samoloty, samochody, ciuchcie, zestawy kucharskie i wiele innych. Ekologiczne podejście do najmłodszych zaprocentuje ich miłością do naturalnego środowiska.

Ekologiczne zabawki – jak zrobić zabawki ze śmieci?

Samodzielne wykonanie zabawek z odpadów i niepotrzebnych już przedmiotów jest świetną formą integracji rodzinnej. Takie materiały są ogólnie dostępne. Są to puszki po napojach, z których wykonamy np. bębenki, a potem na nich zagramy. Papierowe kartony, opakowania, nakrętki i butelki, to doskonałe materiały na wykonanie pojazdów oraz przeróżnych budowli. Z gazet i czasopism, wcześniej namoczonych, może powstać gęsta masa, z której mali artyści wykonają maski, a z rolek po papierze toaletowym – lalki i zwierzęta do domowego teatrzyku. Jak więc widać, funkcjonalność odpadów jest duża.

Książki ekologiczne

O tym, jak samodzielnie wykonać zabawki, możemy dowiedzieć się z książki pt. „Twórz z dzieckiem. 30 inspirujących pomysłów na eko zabawki” autorstwa Agnieszki Plachy. W zestawie znajdują się karty, na których opisane jest, jak stworzyć zabawkę z produktów przeznaczonych do recyklingu.

Pozycją godną polecenia jest też książka pt. „Ratujmy ziemię. Wielka księga zabaw” autorstwa Gaelle Bouttier-Guerive. Grając w zawarte w niej gry i zabawy dzieci dowiedzą się, jak dbać o przyrodę.

Ekologiczne zabawki – drewniane czy plastikowe?

Plastikowe zabawki nie są szkodliwe dla dziecka, jeśli posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Te, które nadają się do recyklingu, są oznaczone znaczkiem złożonym z trzech białych lub zielonych strzałek w kształcie trójkąta.

Najbardziej bezpieczne dla naszych pociech są zabawki drewniane, niepokryte szkodliwymi lakierami i farbami. Są trwalsze i bardziej żywotne, a także przyjemne w dotyku. Pobudzają też kreatywność dziecka w odróżnieniu od produktów interaktywnych. Są droższe od plastikowych, jednak cechuje je wyższa jakość wykonania. Jednak to Ty rodzicu zdecydujesz, jaką zabawkę dla dziecka wybrać.

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.03.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Bajki Disneya – 20 najpiękniejszych bajek Disneya dla dzieci

 

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2011 roku

 

Angielskie imiona męskie i żeńskie dla dzieci

 

Rodzicielstwo bliskości – czym jest, zasady, wady

 

Jak zadbać o mikrobiom dziecka?

 

Zespół Kabuki – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

 

Najdziwniejsze imiona dzieci polskich celebrytów

 

Guzek na szyi u dziecka – przyczyny