Obiadki dla 8-miesięcznego dziecka – pomysły i przepisy

Rozszerzenie diety niemowlaka często budzi dużo pytań i obaw rodziców. W jakiej kolejność wprowadzać nowe pokarmy? Jaka konsystencja będzie odpowiednia? Co zrobić, gdy dziecko się zacznie krztusić jedzeniem? Jeśli w domu masz 8-miesięcznego bobasa i zastanawiasz się, co możesz podać mu na obiad, przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o rozszerzaniu diety oraz poznaj przykładowe przepisy.

8 miesięczne dziecko – rozszerzanie diety

Rozszerzenie diety niemowlaka powinno się zacząć po 6. miesiącu życia dziecka, najlepiej kiedy dziecko siedzi. Co prawda, do roku podstawą żywienia dziecka jest mleko matki lub mleko modyfikowane. Nowe pokarmy mają jednak uzupełniać substancje odżywcze, których robi się za mało w mleku. Warto pamiętać, że dziecko ma poznawać smaki, a nie najeść się stałym posiłkiem. Sama nazwa – rozszerzanie diety –wskazuje na to, że ma to być wprowadzenie do stałego menu dodatkowych posiłków, a nie eliminowanie posiłków mlecznych, co w przypadku karmienia piersią mogłoby doprowadzić do odstawienia dziecka.

Przeczytaj też: Czosnek w ciąży – czy można go jeść?

Samodzielne jedzenie – 8-miesięczne niemowlę

Samodzielne jedzenie doskonale wspiera koordynację ręka –oko, ponieważ maluch sam kieruje jedzenie do swojej buzi. Jedzenie rączkami uruchamia wszystkie zmysły. Dzięki temu maluch poznaje różne kształty i konsystencje. Dobrze, aby posiłki były nie tylko zdrowe, ale również kolorowe, ponieważ wówczas zaciekawią niemowlaka. 8-miesięczne dziecko poprzez jedzenie poznaje świat, uczy się nowych smaków, nabywa umiejętność gryzienia pokarmów, co wpływa również na rozwój aparatu mowy.

W 8. miesiącu życia dziecko zazwyczaj stosuje chwyt nożycowy. Polega on na odwodzeniu i przywodzeniu kciuka (podobnie jak ruch ostrzy nożyczek) i łapaniu przedmiotów pomiędzy kciuk a zgięte palce. Po 8. miesiącu zaczyna kształtować się chwyt pęsetkowy, zwany inaczej opuszkowym. Dziecko trzyma przedmiot opuszkami kciuka i palca wskazującego. W ten sposób jest w stanie łapać małe przedmioty. Samodzielne jedzenie pozwala dziecku ćwiczyć ten chwyt, brać do ręki niewielkie kawałki, a także uczyć się trzymać łyżkę lub widelec.

Czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź

Czy aby jeść stałe pokarmy, dziecko musi siedzieć samodzielnie?

Mówi się, że dziecko powinno siedzieć (z podparciem pleców lub bez), aby zacząć rozszerzać dietę. Jeśli maluch nie siedzi stabilnie, można go posadzić na swoich kolanach, tak aby miał podparcie i podać mu posiłek w formie papki. Gdy dziecko będzie samodzielnie siedzieć, do jego diety można włączyć twarde kawałki. 8-miesięczny niemowlak powinien poradzić sobie z trudniejszymi konsystencjami.

Co może jeść 8-miesięczny niemowlak?

Niestety wiele danych wskazuje na to, że dzieci pomiędzy 6. a 11. miesiącem życia mają najmniej urozmaiconą dietę. To pozbawia ich niektórych składników odżywczych oraz ogranicza możliwość poznania nowych smaków. Dzieci w tym wieku powinny jeść warzywa i owoce, mięso oraz ryby. Obecnie nie praktykuje się wprowadzania do diety po jednym nowym składniku. 8-miesięczny maluch spokojnie może dostać pełnowartościowy posiłek, składający się z wielu elementów (mięso, makaron, ryż lub kasza i warzywa). Warto jednak obserwować, jak dziecko reaguje na nowości (czy nie pojawia się wysypka, zaparcia lub biegunki) oraz czy niemowlak radzi sobie z konsystencją posiłków.

Przy przygotowywaniu zdrowych posiłków dla niemowlaka warto postawić na owoce i warzywa sezonowe oraz dobrej jakości mięso. 8-miesięczny maluch może jeść: kurczaka (wybierz takiego z chowu bez antybiotyków i bez gmo), indyka, cielęcinę, wieprzowinę i wołowinę. Wskazane też jest włączenie do diety przynajmniej raz w tygodniu ryb (najlepiej świeżych). Warto również podawać kasze ora płatki zbożowe. Nie kupuj jednak kaszek dla dzieci, ponieważ często są one dosładzane i uzupełniane o dodatkowe, zbędne składniki. Postaw na naturalne, najlepiej jednoskładnikowe kasze, np. jaglaną, jęczmienną, bul gur czy mannę). Jeśli nie masz pomysłu na pełnowartościowy obiad, skorzystaj z poniższych przepisów.

Pulpeciki z indyka w sosie pomidorowym z makaronem

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego z indyka
  • 1 jajko
  • 3-4 łyżki kaszy manny
  • natka pietruszki
  • pieprz czarny mielony
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • koncentrat pomidorowy

Przygotowanie:

Do dużego garnka wlej ok. 0,5 l wody i zagotuj. Obierz marchewkę i pietruszkę oraz zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Wrzuć go gotującej się wody. Dodaj ziele angielski (2-3 ziarenka) oraz 2 liście laurowe. Gotuj warzywa na średnim ogniu. Przez ten czas przygotuj pulpeciki.

Wrzuć do miski mięso mielone, dodaj rozbite jajko oraz kaszę. Dopraw mięso pieprzem oraz majerankiem. Posiekaj natkę pietruszki i również dodaj do mięsa. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż powstanie jednolita, lekko zbita masa. Zwilż lekko dłonie zimną wodą i zacznij formować pulpeciki (podłużny kształt będzie łatwiej chwycić dziecku w rączkę). Możesz obtoczyć pulpety w mące pszennej, aby się nie rozpadały. Wrzuć mięso do garnka z warzywami i duś pod przykryciem ok. 30 minut na małym ogniu. 10 minut przed końcem dodaj koncentrat pomidorowy wg uznania, w zależności od tego, jak intensywny smak chcesz uzyskać i jaką gęstość sosu preferujesz. Pulpeciki podawaj z ugotowanym makaronem penne. Makaron może być pełnoziarnisty. Do takiego posiłku możesz ugotować dodatkowo różyczki brokuła lub kalafiora i podać dziecku posmarowane łyżeczką masła.

Filet z dorsza na parze z warzywami

Składniki:

  • świeży filet z dorsza (lub innej ryby, koniecznie bez ości)
  • marchew
  • pietruszka (korzeń oraz natka)
  • kilka kropel cytryny
  • pieprz czarny mielony

Przygotowanie:

Umyj i obierz warzywa. Pokrój w słupki, aby łatwo było je chwycić dziecku. Gotuj na parze przez 30 minut. Przez ten czas przygotuj rybę. Rybę dopraw delikatnie pieprzem oraz skrop cytryną. Posyp posiekaną natką pietruszki. Połóż ją na warzywa i gotuj na parze ok. 10 minut, aż stanie się miękka. Do posiłku możesz ugotować kaszę (np. jaglaną) lub ryż. Przed podaniem sprawdź kawałki ryby, czy na pewno nie ma w nich ości.

Placuszki z cukinii

Składniki:

  • 1 duża cukinia
  • szklanka mąki pszennej
  • 0,5 szklanki mleka
  • 2 jajka
  • koperek
  • czosnek (2 ząbki lub suszony)
  • olej rzepakowy

Przygotowanie:

Umyj cukinię i zetrzyj razem ze skórką na tarce na grubych oczkach. Odciśnij nadmiar wody i odlej go z miski. Ząbki czosnku przeciśnij przez praskę, a w przypadku suszonego czosnku dodaj ok. łyżkę do cukinii. Dodaj mleko, jajka, posiekany koperek i wszystko dokładnie wymieszaj. Na koniec dosyp mąkę i mieszaj aż do połączenia wszystkich składników. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Na blasze rozlej gotową masę w formie placuszków. Piecz ok. 20 minut, po 10 minut na każdą stronę.

Jakich produktów unikać w diecie 8-miesięcznego dziecka?

Najnowsze wytyczne pozwalają wprowadzać do diety dziecka po kilka nowych produktów. Nie trzeba również unikać pokarmów, które mogą wywoływać alergie. Dlatego w posiłkach niemowlaka mogą znajdować się jajka (zarówno żółtko, jak i białko), orzechy, truskawki, cytrusy, nabiał. Istnieje jednak lista produktów, których powinno się unikać aż do 1. roku życia. Są to:

  • miód,
  • grzyby,
  • sól (również jako przyprawa do potraw),
  • cukier,
  • ser żółty,
  • surowe mięso i ryby,
  • surowe jajka,
  • mleko krowie (jako samodzielny napój),
  • mleko kozie,
  • herbatka z kopru.

Obawa przed zakrztuszeniem – co zrobić?

Niemowlęta odruchowo wypychają językiem jedzenie, które utknęło za głęboko. W przeciwieństwie do dorosłych, zaczynają kasłać, gdy jedzenie znajduje się płytko w jamie ustnej, a nie gdzieś daleko, i wypluwają je. Jeśli Twoje dziecko podczas jedzenia zaczyna kasłać, obserwuj je, ale zachowaj przy tym spokój. Pozwól mu samemu poradzić sobie z pokarmem. Nie wkładaj również palców do buzi dziecka, żeby wyciągnąć jedzenie, ponieważ możesz wepchnąć je głębiej.

Jeśli dziecko będzie się krztusić przez dłuższą chwilę i zauważysz, że ma problemy z oddychaniem, wyciągnij je z krzesełka, połóż na swoim kolanie głową w dół i klep po plecach. Dziecko powinno wypluć kawałek, który mógł gdzieś utknąć.

Wbrew pozorom, nie tylko twarde kawałki mogą spowodować zakrztuszenie u dziecka. Niemowlak może zakrztusić się papką, a nawet mlekiem. Dlatego nie warto unikać trudnych konsystencji w obawie przed zadławieniem. Pamiętaj jednak, że są produkty, które przez swój kształt mogą zablokować drogi oddechowe dziecka. Należą do nich orzechy oraz niewielkie, okrągłe owoce, np. winogrono, borówki. Zawsze przed podaniem przekrój je w poprzek. Nigdy nie zostawiaj również dziecka samego podczas posiłku.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, dieta, leczenie

 

Ulewanie u niemowlaka i noworodka – przyczyny, jak długo trwa, jak zapobiegać?

 

Wędzidełko niemowlaka – kiedy warto je skontrolować?

 

Ostre przyprawy a karmienie piersią

 

Szczepionka na meningokoki

 

Krzywica – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie krzywicy u dzieci

 

Niemowlę nie robi kupki – zaparcia u niemowląt

 

Kaszel u dziecka bez gorączki – przyczyny kaszlu i braku gorączki u dziecka