Żłobek – od jakiego wieku, zasady zapisu, ile kosztuje żłobek?

Wielu rodziców staje przed trudnym wyborem, jaką opiekę zapewnić swojemu maluszkowi, gdy urlop rodzicielski ma się ku końcowi. Czy postawić na nianię, która pomoże w wychowaniu dzieci, czy zdecydować się na instytucjonalną opiekę, zorganizowaną w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych? Żłobek to nie jest zły wybór. Ma wiele zalet i potrafi stworzyć dzieciom sporo okazji do rozwoju. Od jakiego wieku maluch może uczęszczać do żłobka? Jakie są zasady zapisu? Kiedy odbywa się przyjęcie dziecka do żłobka? I ile miesięcznie kosztuje taka forma opieki?

Od jakiego wieku dziecko może uczęszczać do żłobka lub klubów dziecięcych?

W jakim wieku są najmłodsze dzieci chodzące do żłobka? W większości przypadków placówki żłobkowe przyjmują dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, jednak wyznaczone są również takie instytucje, które mają obowiązek stworzyć grupę młodszą – przyjmowane są wtedy maluszki, które mają minimum 6 miesięcy.

Współczesne żłobki to nie przechowalnie. Taki stereotyp nadal przekazuje starsze pokolenie, wychowane w czasach PRL-u. Opiekunki mają odpowiednie wykształcenie i najczęściej także pasję do tego typu pracy. Kochają dzieci, a prowadzenie zajęć zabawowych sprawia im przyjemność. Realizują autorskie programy, dostosowują zajęcia i aktywności, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz zdolności rozwojowe dzieci. Zapewniają odpowiednie wsparcie sensoryczne, motoryczne oraz stymulację poznawczą, tak istotne z punktu widzenia rozwoju maluszków.

Badania wykazują, że interakcje z rówieśnikami oraz nieustanna nauka przez zabawę mogą przyczynić się do szybszego rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego dziecka. Żłobki zapewniają więc nie tylko profesjonalną opiekę, ale mają również wpływ na lepszą adaptację maluchów w przedszkolu.

Rozpoczęcie pobytu w żłobku to dla każdego maluszka sytuacja trudna, która często wiąże się z płaczem i niepokojem. Nieobecność najbliższych osób może sprawić, że dziecko początkowo czuje się zagrożone i nieszczęśliwe. Na szczęście ten etap szybko mija. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w której dziecko nie jest gotowe na rozstanie z rodzicami i nie ma szans na pomyślną adaptację w żłobku. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest jednostką o indywidualnych potrzebach i własnym tempie rozwoju.

Zasady rekrutacji do żłobka

Formalności, jakich trzeba dopełnić chcąc zapisać dziecko do żłobka, różnią się w zależności od rodzaju placówki i organu prowadzącego. W przypadku instytucji państwowych obowiązuje procedura zapisów, ustalana przez lokalne organy administracyjne.

Rodzice muszą zgłosić chęć uczęszczania do żłobka we wskazanym miejscu i czasie oraz dostarczyć wymagane dokumenty:

Terminy rekrutacji i lista wymaganych dokumentów mogą się różnić w zależności od danej gminy. Niektóre miejsca prowadzą ciągłą rekrutację, ponieważ mają wolne miejsca, podczas gdy inne otwierają zapisy jedynie raz w roku. Decyduje o tym m.in. dyrektor żłobka.

Żłobki prywatne czy kluby malucha kierują się wewnętrznymi zasadami, które z reguły są bardziej elastyczne. Rodzice zwykle kontaktują się bezpośrednio z kierownikiem placówki i rezerwują miejsce dla swojego dziecka od ustalonego terminu. Często pobierane jest wtedy wpisowe oraz podpisywana jest umowa o świadczeniu usług.

W przypadku ograniczonej liczby miejsc zarówno żłobki państwowe, jak i te prywatne, mogą stosować różne kryteria przyjęcia. Najczęściej brane są pod uwagę takie elementy, jak sytuacja rodziny:

  • samotne rodzicielstwo,
  • niepełnosprawność,
  • oboje rodzice na etacie,
  • obecność rodzeństwa w danej placówce,
  • miejsce zamieszkania.

Ile kosztuje żłobek?

Opieka żłobkowa nie jest tania. Pobyt dziecka w prywatnym klubie malucha to wydatek rzędu 1000-1500 złotych miesięcznie. Nawet dostając się do państwowej instytucji (a to nie lada sztuka, gdyż miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych), trzeba przygotować się na znaczny koszt – powyżej 600 zł.

Wysokość opłat może się różnić w zależności od:

  • placówki,
  • lokalizacji,
  • długości pobytu,
  • ilości posiłków,
  • dodatkowych usług, np. zajęć dodatkowych.

O ile państwowe instytucje mają stałe, miesięczne stawki, o tyle w przypadku żłobków prywatnych czesne może być liczone bardzo elastycznie. System może oscylować wokół stałej opłaty miesięcznej, stawki godzinowej lub być kombinacją obu. Dodatkowo płatne są także zajęcia niestandardowe, jak nauka angielskiego, gimnastyka korekcyjna, wizyty teatrzyków czy wycieczki.

W niektórych przypadkach rodzice mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie części kosztów uczęszczania dziecka do żłobka. O aktualne rządowe programy, dotacje lub zniżki najlepiej pytać w lokalnych urzędach lub organizacjach wspierających rodziny.

Jak wybrać odpowiedni żłobek dla swojego dziecka?

Wybór odpowiedniego żłobka nie jest łatwy. Każdy rodzic chce przecież dla swojego dziecka jak najlepiej, więc przed podjęciem decyzji szuka informacji, które mogą mu w tym pomóc. Najlepszym źródłem wiedzy są znajomi, którzy mają swoje doświadczenie z danym miejscem. Z tzw. pierwszej ręki można się wtedy dowiedzieć, jaka jest atmosfera, jak wygląda program zajęć i czy dzieci były zadowolone z pobytu.

Cenne informacje można również zdobyć na lokalnych grupach parentingowych, skupionych na portalach społecznościowych. O ile nie mamy zamiaru wozić malucha na drugi koniec miasta, ważna jest także lokalizacja. Powinna być jak najbardziej zbliżona do miejsca zamieszkania bądź siedziby firmy, w której się pracuje.

Nic nie zastąpi jednak osobistego spotkania z kadrą oraz zwiedzenia żłobka. Podczas takiego umówionego spotkania można zadać wiele pytań i samemu wyrobić zdanie, co do jakości opieki. Ważne jest, aby personel był kompetentny, empatyczny i odpowiednio przygotowany do pracy z małymi dziećmi. Warto zapoznać się z programem edukacyjnym. Dobry żłobek powinien oferować rozwijające i stymulujące zajęcia dostosowane do wieku dzieci. Ważne też, aby program uwzględniał różnorodne aktywności, także te na świeżym powietrzu, takie jak: zabawy sensoryczne, zajęcia plastyczne, muzyczne, czytanie czy gimnastykę.

Bibliografia

 
  1. A. Stein, Akcja adaptacja. Jak pomóc dziecku i sobie w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem, wydawnictwo Mamania, 2019
  2. Ronja, Fakty i mity o adaptacji w żłobku i przedszkolu, https://ronja.pl/fakty-i-mity-o-adaptacji/, dostęp z dn. 07.07.2023
  3. Adaptacja w żłobku, czyli 8 ważnych zasad, które musisz znać, 1https://rozmowyniepedagogiczne.wordpress.com/2019/01/11/adaptacja-w-zlobku-czyli-8-waznych-zasad-ktore-musisz-znac/, dostęp z dn. 07.07.2023
  4. M. Komsta, Jak wygląda żłobek prowadzony w duchu Rodzicielstwa Bliskości?https://www.wymagajace.pl/wyglada-zlobek-prowadzony-duchu-rodzicielstwa-bliskosci/, dostęp z dn. 07.07.2023

Opublikowano: ; aktualizacja: 18.04.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Bunt dwulatka – objawy, ile trwa, jak reagować na histerię?

 

1. urodziny dziecka - przyjęcie, prezenty, wróżby, dekoracje, tort

 

Rumień nagły (trzydniówka u dziecka) – jak leczyć?

 

Nauka czytania i pisania – kiedy zacząć?

 

Okulary przeciwsłoneczne u małych dzieci – czy to dobry pomysł?

 

Ssanie kciuka – kiedy jest powodem do niepokoju?

 

Dlaczego dziecko ucieka na spacerze? Jak zapobiec uciekaniu?

 

Jak oduczyć dziecko spać z rodzicami?