Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka – jakie wybrać?

Rynek zabawek dla dzieci wciąż się rozwija i nie ma nic dziwnego w tym, że wielu dorosłym trudno coś wybrać dla własnego malucha, nie mówiąc już o sytuacjach, kiedy chce się zrobić ciekawy prezent innemu dziecku. Wszyscy mają jednak jeden cel – to musi być wyjątkowa zabawka! Co zadowoli roczne dziecko? Jaka zabawka dla 1,5-rocznego dziecka i nieco starszych dzieci?

Zabawka edukacyjna, czyli jaka?

Zabawki edukacyjne (zabawki rozwojowe), jak sama nazwa wskazuje, służą i zabawie, i nauce, co oznacza, że dla rocznego dziecka będą wyjątkowo atrakcyjne. Tego rodzaju zabawki doskonale rozwijają wyobraźnię, rozwój dziecka na poziomie manualnym i sensorycznym, pomagają ćwiczyć motorykę małą.

Rozwijają też umiejętność logicznego myślenia, pomagają wprowadzić w świat kolorów i faktur, czasem także różnych dźwięków, a nawet zachęcają do aktywności fizycznej.

Edukacyjne zabawki służą do nauki poprzez zabawę, co jest o tyle dobre dla małych dzieci, że nie zdają sobie one sprawy, jak wiele nowych rzeczy uczą się opanowywać! Odczuwają zadowolenie i przyjemność, a nie czują żadnego, można powiedzieć, ciężaru nauki.

Nie oznacza to jednak, że każda zabawka edukacyjna będzie świetnym pomysłem. Zdecydowana większość ma pozytywny wpływ na rozwój, ale bywają i takie, które mogą wywołać zupełnie inny efekt. Niestety, szeroki wybór rozmaitych produktów jest dobry, ale jednocześnie wymusza większą czujność, by – zamiast dobrej zabawy – nie zafundować dziecku przebodźcowania! Wówczas psychiczne bezpieczeństwo dziecka zostaje znacznie zachwiane.

Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka – hit czy kit?

Zabawki interaktywne to takie, które zachęcają maluszka do określonych reakcji, po których następuje akcja. Często wygrywają wesołe melodyjki, świecą różnymi kolorami, posiadają sporo ruchomych elementów i przycisków, które je uruchamiają. Jednak niektóre zabawki interaktywne, zamiast wspierać umiejętności dziecka, po prostu je osłabiają.

Naciśnięcie guziczka nie jest bowiem zbyt trudną czynnością, a więc trudno tu mówić, by rozwijały się jakiekolwiek zdolności manualne. Często również takie zabawki wygrywają dość głośne, przesycone dźwiękami melodie, które wręcz atakują zmysły dziecka, podobnie jak jednocześnie mieniące się kolory. Co więcej – zabawki interaktywne, nawet te dla najmłodszych dzieci, czasem posiadają wbudowany np. alfabet czy wymienianie cyferek, co wydaje się całkowicie nietrafione. Roczny maluch dopiero wchodzi w świat dźwięków i powinien poznawać te, które go otaczają. Na naukę literek czy liczenia przyjdzie czas o wiele później i taka zabawka interaktywna to propozycja raczej dla starszego dziecka.

Niektóre zabawki interaktywnie nie dają szans na logiczne myślenie, ponieważ w żaden sposób nie pobudzają dziecka do jakiegokolwiek wysiłku poza naciśnięciem guzika. Co więcej, ilość funkcji i możliwości może być dla dziecka przytłaczająca, a agresywny przekaz – feeria barw połączona z dźwiękami – może prowadzić do przeładowania umysłu dziecka.

Oczywiście, nie można też generalizować! Jest wiele interaktywnych zabawek edukacyjnych, zgodnych z wiekiem dziecka i etapami jego rozwoju. Mogą uczyć dźwięków wydawanych przez zwierzęta, czy też innych odgłosów natury lub prostych zwrotów w subtelny sposób, z możliwością regulacji natężenia dźwięku.

Zabawki edukacyjne dla dzieci i zabawki sensoryczne

Jeśli więc chce się zakupić zabawkę interaktywną, warto wybierać te, które nie oferują wszystkiego naraz: nie są przeładowane dźwiękami, funkcjami, kolorami i możliwościami. Warto również zwracać uwagę na jakość zabawek: materiały, zabezpieczenia gniazd bateryjnych, ostrość krawędzi, a także wykorzystanie barwników i szkodliwych substancji przy produkcji.

Sporą popularnością cieszą się zabawki Fisher Price, szczególnie ze względu na duży wybór i jakość, ale warte uwagi są również takie firmy, jak Brain Toys. Tu z kolei znajdzie się sporo zabawek sensorycznych, idealnych dla rocznych maluchów. Takie gadżety doskonale wpływają na rozwój dziecka pod względem zmysłów i motoryki, a jednocześnie nie posiadają żadnego agresywnego przekazu – polegają wyłącznie na zmysłowym odkrywaniu przez dziecko różnych faktur, kształtów, kolorów i dźwięków.

Jakie wybrać klocki dla rocznego dziecka?

Klocki zawsze będą doskonałym rozwiązaniem, także dla rocznych dzieci. Idealnie ćwiczą umiejętności manualne i pobudzają wyobraźnię, są kolorowe i o ciekawych kształtach. Można się nimi bawić na wiele różnych sposobów, są uwielbiane zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców.

A jakie klocki sprawdzą się najlepiej na rozpoczęcie przygody z konstrukcjami?

Gumowe klocki

Są miękkie, lekkie, bezpieczne i odpowiednio duże, doskonałe do zabawy z rocznym dzieckiem. Niektóre modele są proste, po to, by układać z nich klasyczne wieże. Inne posiadają elementy, które można ze sobą łączyć. Na rynku nie brakuje zestawów o różnorodnych kształtach, więc z pewnością znajdzie się coś idealnego na pierwsze urodziny.

Pod hasłem „rozwijające zabawki dla rocznego dziecka” oraz „kreatywne zabawki edukacyjne” znajdziemy też rozmaite klocki.

Drewniane klocki

To świetna zabawka dla rocznego dziecka i doskonały prezent! Drewniane klocki są zupełnie proste, więc wymagają nieco wyobraźni, by ułożyć z nich coś ciekawego. Można je zakupić w wersji naturalnej, czyli w kolorze drewna lub kolorowe, a nawet z obrazkami.

Klocki są odpowiednio duże, idealne dla małych rączek i bardzo uniwersalne. Maluch z pewnością będzie mógł ćwiczyć cierpliwość w układaniu i sprawdzać swoje umiejętności. Do tego klocki są ekologiczne, naturalne, a wiele modeli jest nawet dość eleganckich! Świetnie więc sprawdzą się na upominek dla rocznej dziewczynki czy rocznego chłopca.

Idealne są różnego rodzaju sortery, w których należy dopasowywać elementy do konkretnych otworów. To doskonałe ćwiczenie manualne dla malucha!

Zabawki drewniane

Szukając odpowiedniej zabawki edukacyjnej dla dziecka, która wesprze jego rozwój, a przy okazji sprawi mnóstwo frajdy, warto zwrócić uwagę na drewniane zabawki, nie tylko klocki. Różnego rodzaju pojazdy, narzędzia, przebijanki, karuzele czy układanki będą doskonałą pomocą w rozwoju manualnym.

Jednocześnie, takie zabawki cechuje większa trwałość. Tutaj również warto zwracać uwagę na jakość – drewno musi być idealnie gładkie, a lakiery wykorzystane do jego zabarwienia – bezpieczne dla dziecka.

Także przedmioty codziennego użytku mogą być wspaniałą zabawką już od najmłodszych lat. Warto więc spędzać czas z dzieckiem na gotowaniu czy sprzątaniu i podsuwać mu różne ciekawe przedmioty, oczywiście czuwając nad bezpieczeństwem.

Zabawki pomocne w nauce chodzenia

Prawdziwym hitem dla rocznych dzieci, które uczą się chodzić, są pchacze, często połączone z tablicami manipulacyjnymi oraz pojemnikami na zabawki. Niejako wymuszą na dziecku wstanie z ziemi, a możliwość ich przesuwania zachęca do stawiania samodzielnych kroków i siłowych ćwiczeń malucha.

Jakie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka?

Kolorowe, ale nie przesadzone, angażujące, ale nie wyręczające, zachęcające, ale nie atakujące. Takie właśnie są najlepsze zabawki dla malucha. Ciekawe świata dzieci zabawią się wszystkim i warto pamiętać, że czasem im prościej, tym lepiej!

Duży wybór ciekawych zabawek edukacyjnych, wspierających prawidłowy rozwój malucha, znajdziesz np. w internetowych sklepach z zabawkami dla niemowląt i starszych dzieci.

Bibliografia

 
  1. Bates Ames Louise, F.L. Ilg, Sidney M. Baker. Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.04.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Bunt dwulatka – objawy, ile trwa, jak reagować na histerię?

 

Pomysły na nudę, czyli w co się bawić w podróży

 

Nauka czytania i pisania – kiedy zacząć?

 

Wymaz z gardła i nosa

 

Pytania do zadania opiekunce do dziecka

 

Świszczący oddech u dziecka – jakie są przyczyny świstów oddechowych?

 

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych – przyczyny, objawy, leczenie

 

Kolczyki lecznicze dla dzieci – kiedy i jak zdjąć?