Jak zadbać o mikrobiom dziecka?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 31 lipca 2023

Podążaj za tymi 10 zasadami, aby wzmocnić mikrobiom dziecka i lepiej zadbać o jego zdrowie.

  • 0.0
  • 0
  • 1

1. Włącz do diety kiszonki

Zawierają one bakterie probiotyczne, które wzmacniają mikrobiom dziecka. Najwięcej mają ich: kiszona kapusta i ogórki. Inne źródła probiotyków w diecie to kefiry, jogurty probiotyczne oraz bardziej egzotyczne potrawy, takie jak koreańska kapusta kimchi, kombucha czy fermentowane przetwory soi, takie jak tempeh. Dobrze, aby znajdowały się one w diecie dziecka jak najczęściej.

2. Zadbaj o błonnik

Badania dowodzą, że działa on korzystnie na mikrobiom. Dużo błonnika mają między innymi warzywa strączkowe, bakłażan czy brokuły. Błonnik jest bardzo ważny dla zdrowia również z innych powodów. Zapobiega chorobom układu pokarmowego, reguluje poziom cholesterolu czy glukozy we krwi i sprzyja utrzymywaniu zdrowej wagi.

3. Spędzajcie czas w naturze

Udowodniono, że osoby, które żyją otoczone naturą lub spędzają w niej dużo czasu, na przykład rolnicy, mają o wiele bogatszy mikrobiom od ludzi żyjących w miastach. Właśnie dlatego spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu nad jeziorem, w lasach czy miejskich parkach i pozwalaj mu „ubrudzić się ziemią” w nich. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, jest to bardzo dobre dla jego ogólnego zdrowia.

4. Nie przesadzaj z higieną

Zarówno z nakłanianiem dziecka do zbyt częstego brania prysznica, gdy tylko lekko się pobrudzi, jak i ze zbyt intensywnym sprzątaniem mieszkania, zwłaszcza z użyciem środków antybakteryjnych. Zbyt sterylne środowisko sprzyja wyjaławianiu mikrobiomu. Jedyne do czego warto nakłaniać dziecko, to do regularnego mycia rąk przed posiłkami. Nie należy używać do tego jednak antybakteryjnych mydeł, tylko zwykłych, najlepiej na bazie naturalnych składników.

5. Wzmocnijcie więzi ze zwierzętami

Jeśli nie macie w domu własnego zwierzaka, pozwalaj dziecku bawić się z obcymi. Udowodniono, że dzieci, które wychowują się lub spędzają dużo czasu z psami czy kotami, mają bogatszy mikrobiom.

6. Unikaj nadmiaru antybiotyków

Antybiotyki mocno wyjaławiają mikrobiom, który trudno jest potem odbudować. Właśnie dlatego upewnij się, że dziecko przyjmuje antybiotyk tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. W trakcie antybiotykoterapii wzmacniaj dodatkowo mikrobiom dziecka, na przykład suplementami z probiotykami.

7. Zrezygnuj ze słodyczy ze słodzikami

Sztuczne słodziki starszej generacji, takie jak sacharyna, aspartam czy sukraloza mogą osłabiać mikrobiom. Dlatego unikaj produktów z ich dodatkiem. Często znajdują się one w niskokalorycznych słodyczach, gotowych sosach czy słodkich napojach.

8. Redukuj poziom stresu

Stres, zwłaszcza długotrwały, bardzo negatywnie wpływa na mikrobiom. Naucz dziecko sposobów radzenia sobie z nim, na przykład przez rozmowy z przyjaciółmi, oddawanie się ulubionemu hobby czy ćwiczenia oddechowe.

9. Unikaj przetworzonego jedzenia

Fast foody, słone czy słodkie przekąski nie mają dobrego wpływu na zdrowie jelit. Postaraj się, aby znajdowały się one w diecie dziecka jak najrzadziej i zastępuj je zdrowymi przekąskami, na przykład orzechami.

10. Stosuj suplementy z probiotykami, np. Multilac Baby

Wzmacniać mikrobiom warto też suplementami z probiotykami. Dobrze jest przyjmować je zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii, po infekcjach wirusowych, np. rotawirusowych czy okresie jesienno-zimowym. Wybieraj probiotyki dla dzieci zawierające wtedy przebadane i bezpieczne szczepy bakterii, takie jak Multilac Baby.

Multilac dla dzieci zawiera bezpieczny i dobrze przebadany szczep bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG. Ma też dodatek prebiotyku, który sprzyja namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach. Multilac Baby to też probiotyk w kroplach, dzięki czemu idealnie sprawdza się zarówno w przypadku niemowląt jak i starszych dzieci. Możesz zakraplać go bezpośrednio do buzi dziecka albo dodawać do napojów. Multilac krople jest bezsmakowy, dlatego nie zmieni smaku ulubionego napoju Twojego dziecka.

artykuł sponsorowany

Opublikowano: ; aktualizacja: 03.08.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (1)


Bardzo mi pomogły te wiadomości. Dziękuję za dokładne wytłumaczenie.

Może zainteresuje cię

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

 

Ekologiczne zabawki – jak zrobić zabawki ze śmieci?

 

Rodzicielstwo bliskości – czym jest, zasady, wady

 

Najdziwniejsze imiona dzieci polskich celebrytów

 

Guzek za uchem u dziecka – przyczyny

 

Guzek na szyi u dziecka – przyczyny

 

Bajki Disneya – 20 najpiękniejszych bajek Disneya dla dzieci

 

Najczęściej nadawane imiona w 2012 r. popularne imiona żeńskie i męskie