Pierwsza doba z noworodkiem po wyjściu ze szpitala

Ocena: 3.44/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Świeżo upieczone mamy marzą o powrocie do domu, ale też trochę się go boją. Dlatego przygotowałyśmy ściągę na pierwsze godziny z malutkim dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem nie powinna być tylko sprawą kobiety. Fot. Shutterstock
Opieka nad dzieckiem nie powinna być tylko sprawą kobiety.

Jeśli masz za sobą poród naturalny i razem z dzieckiem jesteście w dobrej kondycji, możecie opuścić szpital już w 3. dobie po porodzie (po cesarskim cięciu zwykle w 4., 5. dobie). Pewnie zostaniecie wypisani po porannym obchodzie lekarskim, czyli np. o 11.00. Warto zorientować się wcześniej, o której najczęściej są prowadzone wypisy w szpitalu, by mógł po was przyjechać twój partner. Przypomnij mu, by zamontował w samochodzie fotelik dla noworodka. Może też przywieźć twoje ubrania (nadal "ciążowe", bo pewnie jeszcze nie zmieścisz się w te sprzed ciąży), o ile nie zabrałaś ich do szpitala przed porodem.

Oto jak może mniej więcej (!) może wyglądać pierwszy dzień w domu z noworodkiem

Uwaga - to absolutnie nie jest jego jedynie słuszna wersja!

11.00 Przed wyjściem ze szpitala nałóż na dziecko tyle warstw ubrań, ile nałożyłaś na siebie i dodaj jeszcze jedną. Ową warstwą dodatkową może być np. kombinezon ale też kocyk lub pielucha flanelowa. Niezależnie od pory roku załóż mu także czapkę i apaszkę. Pamiętaj, że noworodek szybko marznie, nawet gdy owieje go tylko lekki wiatr.

Posłuchaj, co o ubieraniu noworodka mówi położna

 

Po 11.00 Podróż do domu samochodem powinna przebiegać spokojnie. Małe dzieci lubią miarową jazdę oraz kołysanie na wertepach, jak również szum silnika. Zwykle wtedy mocno zasypiają. Usiądź obok dziecka i zobacz, jak zareaguje na jazdę. Płacze? Może jest już głodne, bo przez zamieszanie podczas wypisywania ze szpitala zapomniałaś je nakarmić. Jeśli nie jesteś w stanie uspokoić malca, mówiąc do niego i głaszcząc, zatrzymajcie się na parkingu. Absolutnie nie wolno karmić dziecka w czasie jazdy! Nie wolno w ogóle wyjąć go z fotelika.

Podczas postoju, nie karm malucha w pośpiechu. A przede wszystkim nie zapomnij o tym, że dziecku musi się odbić. W przeciwnym razie wkrótce dziecko znów może płakać, albo obficie mu się uleje. A to będzie wymagało kolejnego przystanku.

11.30 Zawitaliście do domu. Jeśli noworodek mocno śpi, nie warto go budzić. Nawet jeżeli uważasz, że już pora na kolejny posiłek. Spokojnie, poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami (związanymi z niektórymi chorobami), dzieci głośno dopominają się o jedzenie. Małego śpioszka zostaw więc w foteliku samochodowym. Jeśli jest za ciepło ubrany, jak na temperaturę panującą w mieszkaniu, postaw fotelik w pobliżu otwartego okna lub balkonu (ale nie w przeciągu!). Świeże powietrze sprawi, że dziecko będzie spało jeszcze nawet godzinę. Możesz też delikatnie przełożyć je do łóżeczka. Tylko wcześniej koniecznie zdejmij z niego wierzchnie ubranie.

11.30 - 12.30 Dziecko smacznie śpi? Zbliża się pora obiadu, więc pewnie jesteś głodna. Jeśli mąż niczego nie przygotował, zróbcie razem ekspresowy, zdrowy posiłek. To może być np. pierś z kurczaka pokrojona na cienkie plastry i ugotowana na parze lub w małej ilości wody z dodatkiem odrobiny bazylii i soli oraz pomidory bez skórki. Albo risotto z marchewką i koperkiem. Oba dania można przygotować w pół godziny. Z

12.30 Noworodek zaczyna się wiercić, a może nawet popłakuje. Czas na karmienie i przewijanie. Koniecznie w tej kolejności, bo maluchy często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie posiłku. Zwykle w 3., 4. dobie po porodzie mamine piersi są pełne mleka. Możesz nawet czuć pewien dyskomfort i mieć uczucie przepełnienia (nazywa się to "nawałem pokarmu"). Jeśli twoje piersi są zbyt twarde i obrzmiałe, by maleństwo mogło swobodnie uchwycić brodawkę, przed podaniem jej dziecku odciągnij odrobinę mleka ręcznie lub laktatorem - tylko tyle, by odczuć ulgę, a piersi stały się mniej napięte.

Przeczytaj o sposobach na nawał pokarmu.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Pierwsza doba z noworodkiem po wyjściu ze szpitala

Tematy: karmienie noworodka, noworodek, przewijanie noworodka, noworodek w domu, noworodek płacze

Komentarze