Biegunka u niemowlaka – sposoby na rozwolnienie u niemowląt

Ocena: 4.46/5 Głosów: 29
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kupka niemowlaka zazwyczaj jest dość rzadka, dlatego rozpoznanie biegunki u dziecka może być trudne. Nieco inaczej wygląda biegunka u niemowlaka karmionego piersią, a inaczej u tego, któremu podajemy mleko modyfikowane. O biegunce mówimy, wówczas, gdy stolec jest bardzo luźny, wodnisty, czasem pieniący, a maluch wypróżnia się częściej niż zwykle. Co robić? Co podać dziecku? Kiedy domowe sposoby wystarczą, a kiedy należy iść do lekarza?

Fotolia

Przyczyny biegunki u niemowlaka – dlaczego niemowlę ma biegunkę?

 

Pod pojęciem biegunki rozumie się bardzo wodniste stolce, bardzo często występujące łącznie z wymiotami. Przyczyn biegunki u niemowlaka jest bardzo wiele.

  • Do najczęstszych czynników wywołujących rozwolnienie u niemowląt zaliczają się infekcje wirusowe (biegunka u dziecka jest często objawem rotawirusa). Problemy z wypróżnianiem mogą być wywołane także infekcjami bakteryjnymi (zakażeniem pałeczkami Salmonelli, bakterią E.coli lub gronkowcami) oraz pasożytami (owsikami, glistą ludzką).
  • Nadmiernie luźne stole bywają objawem ząbkowania bądź nietolerancji niektórych składników pokarmowych, np. glutenu czy laktozy. Zbyt rzadka kupka u niemowlaka może wskazywać również na błędy żywieniowe – podanie dziecku nieświeżego pokarmu bądź wzdymających warzyw (częsta przyczyna zielonej biegunki)
  • Zdarza się, ze ostra biegunka stanowi efekt uboczny antybiotykoterapii. Stosowanie antybiotyków powoduje wyeliminowanie nie tylko bakterii chorobotwórczych, lecz również dobrych bakterii, które utrzymują równowagę mikrobiologiczną w jelitach.

Przyczyny nawracających, przewlekłych biegunek u niemowlaka mogą być o wiele bardziej poważne. Częste rozwolnienia mogą wskazywać na nieprawidłowo wykształcone jelito grube, a nawet mukowiscydozę. Objawy begunki u dziecka nigdy nie powinny być zatem ignorowane, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z biegunką u noworodka.

 

Jak wygląda biegunka u niemowlaka?

 

Jak rozpoznać, czy dziecko ma biegunkę? Wygląd biegunki u niemowlaka jest uzależniony od sposobu jego karmienia.

Biegunka u dziecka karmionego piersią może być dość trudna do rozpoznania z uwagi na fakt, iż w takiej sytuacji zjawiskiem całkowicie naturalnym jest fakt, że na co dzień kupka niemowlaka jest rzadka i rozwodniona, czasem pieniąca. Należy ją podejrzewać, jeśli dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż dotąd.

Sygnałem alarmowym powinna być także ropa lub śluz w kupce niemowlaka. Zdarza się także, że u dziecka pojawiają się niewielkie ilości krwi w kale. Rozwolnieniu u dziecka mogą towarzyszyć takie objawy jak: złe samopoczucie, głośny płacz, rozdrażnienie, brak apetytu czy też podwyższona temperatura ciała.

Biegunkę u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym należy podejrzewać wówczas, gdy półpłynne lub płynne, (wodniste) kupki pojawiają się kilkanaście razy w ciągu 12 godzin. W tym przypadku także może wystąpić stolec z krwią czy śluzem bądź z niestrawionymi resztkami pokarmu.

 

Elektrolity dla dzieci – na objawy odwodnienia przy rozwolnieniu

 

Bardzo ważne jest, aby w trakcie trwania biegunki nie dopuścić do odwodnienia u dziecka. W okresie trwania biegunki dziecko oddając częste, wodniste, luźne stolce traci dużo wody. W takiej sytuacji może dojść do odwodnienia. Odwodnienie jest stanem, kiedy poziom nawodnienia organizmu spada poniżej wartości koniecznej do jego normalnego i prawidłowego funkcjonowania.

Do objawów odwodnienia u dziecka można zaliczyć:

  • spierzchnięte wargi, wysuszony język oraz błona śluzowa jamy ustnej,
  • mała ilość oddawanego moczu oraz ciemne zabarwienie moczu,
  • zapadnięte oczy,
  • zmniejszone napięcie skóry,
  • osłabienie, apatia.

W trakcie występowania biegunki u dziecka, rodzic powinien zapisywać ilość przyjętych i wydalonych płynów przez dziecko. W przypadku odwodnienia lekarz zaleci podawanie elektrolitów dla dziecka, których składniki wchłaniane są przez kosmki jelitowe, a tym samym nawadniają organizm, osłabiony częstym wypróżnianiem. Pozostałe płyny, w tym woda, całkowicie przelatują przez organizm niemowlaka.

 

Sposoby na rozwolnienie – co na biegunkę u dziecka?

 

Rodzice, których dziecko ma rozwolnienie, niesłusznie zastanawiają się, jak zatrzymać biegunkę zaraz po zaobserwowaniu u malucha problemów z wypróżnianiem. Biegunki nie należy od razu powstrzymywać, gdyż czynniki odpowiedzialne za wystąpienie częstych, rzadkich kupek (głównie wirusy) powinny, jeśli to możliwe, opuścić organizm dziecka wraz z trującymi produktami wydzielania.

Jak pokazały badania rozwolnienie u dzieci karmionych piersią wymaga dalszego otrzymywania pokarmu matki. W przypadku dzieci karmionych sztucznie bardzo często stosuje się specjalne mleko modyfikowane np. bezlaktozowe, bezglutenowe lub hipoalergiczne.

U dzieci przyjmujących pokarm stały ważna jest odpowiednia dieta przy biegunce. Co podawać dziecku? Aby złagodzić częste, luźne stolce, warto serwować kleik ryżowy, papkę ziemniaczaną, starte surowe jabłko, gotowane ziemniaki, papkę marchwiową, gotowane mięso z kurczaka.

W trakcie trwania biegunki należy zastanowić się nie tylko, co jeść, ale także, co podawać dziecku do picia. Nawadnianie powinno być bardzo intensywne. Do nawadniania dziecka należy stosować np. niesłodzone herbatki rumiankowe i koperkowe oraz roztwory elektrolitowe, co pomoże przywrócić dziecku aktywność i zwiększy ilość wydzielanego moczu. Bardzo ważne jest to, aby nie podawać dziecku soków owocowych.

 

Kiedy do lekarza, gdy dziecko ma biegunkę?

 

Jeśli wyżej wymienione domowe sposoby na biegunkę nie działają, należy udać się z maluszkiem do lekarza. Właściwie każde dziecko, które nie ukończyło 6. miesiąca życia, a ma biegunkę, powinno być pod opieką lekarza, gdyż tylko on może dokładnie ustalić, jaka jest przyczyna biegunki oraz zalecić dalsze postępowanie i ewentualne leczenie rozwolnienia u dziecka.

Jeśli u małego dziecka występuje uporczywa biegunka i pojawiły się objawy odwodnienia, to może być konieczna kilkudniowa wizyta w szpitalu. W przypadku starszych niemowląt wizyta lekarska jest konieczna, kiedy zauważymy stolec z krwią lub jeśli dziecko ma wyraźne objawy odwodnienia. Konsultacji lekarskiej będą wymagały również dzieci, u których biegunka nie ustępuje po kilku dniach. Lekarz musi obejrzeć dziecko, u którego występują wymioty i biegunka bądź rozwolnienie i gorączka.

Warto również zwrócić uwagę na to, że podczas biegunki dochodzi bardzo często do odparzeń pupy. Dzieje się tak, gdyż odczyn stolca w czasie trwania biegunki jest kwaśny i znacznie szybciej może podrażnić delikatną skórę dziecka. Aby zapobiec podrażnieniom pośladów, należy po każdym wypróżnieniu dokładnie umyć pupę dziecka ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego, po czym delikatnie osuszyć i na koniec posmarować kremem zapobiegającym odparzeniom. Jeśli rozwinie się pieluszkowe zapalnie skóry niezbędna będzie konsultacja u lekarza, który zaleci stosowanie maści z antybiotykiem lub na bazie sterydów.

 

Jak zapobiegać biegunce?

 

W profilaktyce biegunki u dzieci bardzo ważne jest, aby rodzice dbali o świeżość podawanych maluchom pokarmów. Jeśli niemowlę jest karmione naturalnie, to odciągnięty pokarm powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce. Ta sama zasada tyczy się wszelkich podawanych dziecku pokarmów.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Przed każdym karmieniem piersią mama powinna dokładnie umyć ręce, podobnie jest w przypadku przygotowywania dziecku mieszanki. Po każdym karmieniu należy dokładnie myć butelki lub naczynia oraz często je wyparzać (również smoczki).

Warto zwrócić uwagę na to, aby uniemożliwić dziecku kontakt z osobami chorymi. Jeśli, z różnych powodów, dziecko ma zalecone stosowanie antybiotyków, należy równocześnie podawać mu preparaty osłonowe (tzw. probiotyki), które pozwolą na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach dziecka.

Kolejna metodą zapobiegania biegunce u niemowlaka jest szczepienie przeciwko rotawirusom. Szczepienie to wykonuje się do 6 miesiąca życia dziecka.

Tematy: biegunka u niemowlaka, rozwolnienie u niemowlaka, kupka niemowlaka, wodnista kupka u niemowlaka, luźne stolce, sposoby na biegunkę, co na biegunkę

Komentarze