Ból żołądka w ciąży – przyczyny i sposoby na bolesne skurcze żołądka

Ból żołądka w ciąży to często występujący objaw niestrawności. Może towarzyszyć porannym mdłościom lub zgadze, na którą skarży się wiele ciężarnych. Zdarza się także, że bolesne skurcze jelit i częste, ostre bóle brzucha to objaw choroby, która w ciąży uległa zaostrzeniu. Kiedy stosować domowe sposoby na ból żołądka, a kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból żołądka w ciąży – objawy niestrawności

Przyczyną bólu brzucha z towarzyszącym uczuciem mdłości i ciężkości na żołądku najczęściej jest niestrawność, spowodowana złą dietą. Błędy dietetyczne i ucisk macicy mogą powodować pojawienie się zgagi. Duże stężenie progesteronu w ciąży powoduje rozluźnienie mięśni, w tym zwieracza dolnego przełyku. Mięsień ten zapobiega cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Kiedy jest nadmiernie rozluźniony, może dochodzić do zarzucania kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co powoduje podrażnienie śluzówki, a nierzadko także ból w nadbrzuszu i wrażenie pieczenia żołądka.

  • Ból żołądka po jedzeniu w ciąży, podobnie jak u innych osób, może być objawem choroby wrzodowej żołądka, która może ulec pogorszeniu podczas ciąży. Silne skurcze żołądka mogą towarzyszyć wymiotom pojawiającym (na początku ciąży stanowią typowy jej objaw).
  • Inną wcale nierzadką przyczyną bólu brzucha w ciąży może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Typowo ból podczas zapalenia wyrostka początkowo jest rozlany, a następnie przechodzi w ból brzucha po prawej stronie na dole (dół biodrowy). W ciąży, szczególnie zaawansowanej, na skutek przemieszczenia jelit przez dużą macicę, ból ten może być umiejscowiony wyżej. Zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy niewysoka gorączka oraz nudności.
  • Ból w nadbrzuszu w ciąży może być również objawem kamicy pęcherzyka żółciowego.

Za ból brzucha w czasie ciąży mogą odpowiadać także czynniki o podłożu ginekologicznym.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny ginekologiczne

Bóle brzucha w ciąży mogą być fizjologiczne. Spowodowane są wówczas wzrostem płodu i powiększaniem się macicy. Rozciągające się więzadła macicy oraz rozluźnienie w stawach krzyżowo biodrowych może powodować uczucie dyskomfortu a nawet ból. Niestety do tego rodzaju dolegliwości przyszła mama musi się przyzwyczaić.

Ruchy dziecka, które zaczynają być odczuwane zazwyczaj ok. 18– 20 tyg ciąży mogą wiązać się z różnymi odczuciami. Część kobiet mówi o „bulgotania w brzuchu”, inne zaś o silnych kopnięciach, co również może być przyczyną bólów brzucha.

Silne bóle brzucha oraz skurcze, szczególnie regularnie powtarzające się z towarzyszącym krwawieniem lub plamieniem z dróg rodnych mogą być objawami rozpoczynającego się poronienia. Ostry, bardzo silny ból brzucha towarzyszy również przedwczesnemu odklejaniu się łożyska. W obu przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Co na ból żołądka – jakie są sposoby na ból brzucha?

W łagodzeniu skurczów żołądka towarzyszącym porannym wymiotom skuteczne są preparaty zawierające imbir – tabletki czy herbaty. Imbir nie przynosi natychmiastowej ulgi, ale codzienne przyjmowanie skutecznie łagodzi nudności.

Bezpiecznym lekiem w ciąży który łagodzi bóle brzucha jest drotaweryna. Działa ona rozkurczająco co przynosi ulgę szczególnie w ostrych bólach brzucha. Przy niestrawności pomocne może być przyjmowanie zaparzonego siemienia lnianego (nie tylko powstałego kisielu ale również nasion) oraz napary z mięty, choć te mogą nasilać zgagę.

Ból żołądka w ciąży spowodowany zgagą najbezpieczniej leczyć odpowiednio zbilansowaną dietą oraz lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Wybór leków na ból żołądka w ciąży jest ograniczony ze względu na potencjalną szkodliwość dla płodu. Najlepiej zapytać swojego lekarza ginekologa, który preparat można przyjmować bez narażania dziecka na objawy niepożądane. Jeśli przed ciążą występowały poważne schorzenia gastroenterologiczne, choroba wrzodowa czy refluks żołądkowo-przełykowy, trzeba skonsultować się z lekarzem specjalistą najlepiej jeszcze przed ciążą, aby dopasować leczenie do potrzeb ciężarnych i ewentualnie wyeliminować leki stanowiące zagrożenie dla rozwoju dziecka.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Jak zapobiegać bolesnym skurczom żołądka?

Aby zapobiegać bólowi żołądka w ciąży należy zadbać o prawidłową lekkostrawną dietę. Ciążowy ból żołądka mogą spowodować pokarmy tłuste, bogate w nasycone tłuszcze zwierzęce, szczególnie smażone, dlatego należy ich unikać. Objawy zgagi, pieczenia w żołądku nasilają potrawy ostre oraz słone. Z kolei kawa zwiększa produkcje kwasu solnego w żołądku i może nasilać objawy choroby wrzodowej.

Ważna jest również pozycja w której przyjmujemy posiłki. Aby zapobiec cofaniu się treści żołądkowej, posiłki należy spożywać siedząc, natomiast po jedzeniu nie jest wskazane leżenie.

Szczególnie w ciąży warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zapobiegającym wystąpieniu nieprzyjemnych objawów niestrawności. Należy unikać pośpiesznego jedzenia. Przyjmowanie posiłku zaleca się po krótkim odpoczynku, ogrzaniu się, w przypadku gdy jesteśmy zmarznięci. Należy spożywać dziennie 3–5 posiłków o stałych porach dnia, a ostatni nie później niż na 3 godziny przed nocnym wypoczynkiem.

Ból brzucha w ciąży – kiedy do lekarza?

Zawsze niepokojące w ciąży są bóle brzucha, którym towarzyszy krwawienie lub plamienie z pochwy. Należy wtedy bezzwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Mogą one świadczyć o rozpoczynającym się poronieniu, odklejeniu łożyska prawidłowo usadowionego, dlatego kontakt z ginekologiem jest niezbędny.

Do lekarza należy jak najszybciej się zgłosić kiedy:

  • występują nawracające, częste bóle brzucha,
  • występuje bardzo silny ból brzucha i mdłości,
  • ból brzucha wybudza w nocy,
  • pojawia się ból podbrzusza i krwawienie,
  • występuje ból brzucha i gorączka.

Bóle brzucha, którym towarzyszą objawy ogólne tj. gorączka, należy zgłosić swojemu lekarzowi, gdyż najczęściej świadczą o stanie zapalnym toczącym się w jamie brzusznej. Bardzo silne, uporczywe, nawracające bóle zawsze powinny nasunąć podejrzenie poważnej choroby, która wymaga leczenia bez względu na ciążę. Jeśli bóle brzucha nie ustępują po zastosowaniu domowych sposobów lub są bardzo silne, nie należy zwlekać i jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Weronika Węgrzynowska

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Częste i nadmierne gazy w ciąży – jak się ich pozbyć?

 

Niestrawność w ciąży – jakie są sposoby na niestrawność żołądka?

 

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Ból żołądka u dziecka – jakie są przyczyny i co podać na bolący żołądek?

 

Ból jajnika w ciąży – jakie są przyczyny bolących jajników?

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Dlaczego w ciąży boli brzuch?