Masaż piersi – jak wykonać krok po kroku?

Regularne masowanie piersi może poprawić ich wygląd, wpłynąć na kondycję skóry, unieść nieco biust, a nawet zapobiec niebezpiecznym stanom zdrowotnym. Jak masować piersi, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem, jędrnością i, co najważniejsze, zdrowiem?

Po co wykonywać masaż piersi?

Ciąża, karmienie piersią, wahania wagi, nieodpowiednio dobrany stanik, wiek, zła dieta... To wszystko ma ogromne znaczenie dla kondycji piersi. Z czasem mogą stracić na jędrności i objętości. Od razu pojawia się myśl o medycynie estetycznej – powiększenie biustu to droga zabawa, ale za to jakie efekty! Tymczasem wcale nie trzeba zakładać nowego konta w banku, by uzbierać na zabieg, co więcej – nie trzeba NIC oszczędzać! Wystarczy zapoznać się z tajnikami masażu biustu, który, regularnie wykonywany, doskonale wpływa na jego kondycję i zdrowie.

Dlaczego warto wykonywać masaż biustu? Można uzyskać zaskakujące efekty, m.in.:

  • optyczne powiększenie biustu,
  • podniesienie piersi,
  • poprawę jędrności i elastyczności skóry,
  • dotlenienie i usunięcie toksyn z piersi,
  • samodzielne wykrycie wszelkich zmian – najprostsza profilaktyka raka piersi.

Masaż biustu wpływa także na... samopoczucie! Dla niejednej kobiety biust jest atrybutem, więc im jest ładniejszy i pełniejszy – co niekoniecznie oznacza, że duży – tym lepiej czują się w swoim ciele.

Masaż piersi – samodzielnie czy z partnerem?

Masaż biustu można wykonywać samodzielnie lub z partnerem. Jeśli robi się to samodzielnie, warto wcielić to w pielęgnacyjną rutynę, nawet codzienną. Jeśli zaś chodzi o masaż biustu przez partnera – może on działać nie tylko prozdrowotnie i urodowo, ale również stanowić element gry wstępnej – idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Jak samodzielnie wykonać masaż piersi?

Masaż biustu powinien być wykonywany delikatnie i sprawiać przyjemność. Można to robić pod prysznicem podczas codziennej pielęgnacji czy w łóżku, najlepiej jednak robić to na stojąco. Warto uczynić z masażu rytuał piękna, a nie „obowiązek”, tak, by wszedł w zdrowy, miły nawyk.

Do masażu warto wykorzystać odpowiednie kosmetyki – zmniejszą tarcie i pozwolą na dynamiczniejsze ruchy, a do tego odpowiednio odżywią skórę.

Masaż piersi krok po kroku

  • Najlepiej umieścić jedną rękę z tyłu głowy, aby łokieć był ułożony w kierunku bocznym, a drugą masować jedną pierś, ale równie dobrze można to robić jednocześnie obiema dłońmi.

  • Masaż biustu należy zacząć od rozmasowania barków i ramion. Można to robić energicznie, z lekkim naciskiem.

  • Następnie należy złożyć dłoń w pięść i masować wgłębienia pod obojczykami.

  • Potem należy objąć dłońmi piersi od dołu i przesuwać ręce w kierunku sutków. Warto zwężać ruchy, by masować całą pierś, ale omijając brodawki. Ruchy należy powtarzać kilkanaście razy.

  • Następnie otwartą dłonią przez około minutę należy masować w okolicy dekoltu i w stronę mostka, delikatnie wzmacniając nacisk.

  • Potem, wracając do piersi, należy zastosować delikatne uciskanie, przesuwając skórę od sutków na zewnątrz.

  • Kolejno należy objąć piersi od dołu i przez minutę podnosić je i opuszczać szybkimi ruchami.

  • Na koniec na piersiach nakreślić otwartą dłonią ósemki, zaczynając od górnej prawej piersi, kierując się w stronę prawej pachy, rysując ręką coś na kształt stanika.

Piersi można także masować używając pierwszych trzech palców dłoni. Nie należy pomijać okolic obojczyków, pach i górnej części brzucha. Masaż biustu powinien trwać kilkanaście minut.

Masaż na powiększenie biustu

Masaż na powiększenie biustu powinien być wykonywany kolistymi ruchami i całymi dłońmi, z pominięciem brodawek. Nie ma jednak określonej techniki – masowanie piersi działa całościowo i od razu poprawia zarówno wielkość, jak i jędrność piersi.

Regularny masaż piersi sprawia, że biust się podnosi, poprawia się jakość skóry oraz funkcje układu krwionośnego oraz limfatycznego. To z kolei sprawia, że piersi staną się bardziej napięte i jędrne. Poprawa krążenia wpływa również na dotlenienie i odżywienie naskórka. Masaż piersi powoduje również, że powstają nowe włókna kolagenowe i elastynowe, zwiększa się także przemiana materii w skórze, co znacznie wpływa na jej zdrowy wygląd i kondycję. Dzięki temu masaż wpływa na wizualne powiększenie biustu, a jednocześnie ma doskonałe efekty, jeśli chodzi o ujędrnienie piersi i poprawę skóry na nich.

Masaż na ujędrnienie piersi

Jeśli ujędrnienie jest tak samo ważne, jak powiększenie biustu, masaż można nieco urozmaicić, polewając piersi na przemian ciepłą i zimną wodą, a koliste ruchy dłońmi polepszą krążenie krwi, co ujędrnia skórę. Strumień wody nie powinien być za silny, a masaż zbyt intensywny – skóra piersi jest delikatna i wrażliwa.

Można również masować biust kostkami lodu, co również poprawi krążenie. Taki ujędrniający masaż można wykonywać z partnerem – z pewnością będzie to ciekawe doznanie.

Warto również stosować różnego rodzaju kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji piersi, zawierające odpowiednie substancje aktywne, które napną skórę i nadadzą jej sprężystości. Wystarczy niewielką ilość kremu nanieść na dłonie i wykonać masaż tak, jak zawsze. Można wykorzystywać produkty na rozstępy, olejki, krem czy serum, np. zawierające wyciąg z kwiatów lawendy czy ruszczyka kolczastego, które działają odmładzająco i ujędrniająco. Wówczas skóra będzie odżywiona, napięta i doskonale nawilżona.

Warto również wprowadzić do codziennej rutyny oprócz masaży także ćwiczenia, np. z niewielkimi hantlami, które mogą pomóc nieco unieść biust i wzmocnić jego mięśnie.

Masaż biustu a profilaktyka raka piersi

Kobiece piersi są delikatne, wrażliwe i wyjątkowo cenne! Zdrowe piersi nie zależą od wielkości czy jakości skóry, a od tego, co dzieje się w środku. Niezależnie od tego, czy wykonuje się masaże powiększające piersi czy masaż ujędrniający – zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na to, co wyczuwa się pod palcami. Wszelkie zgrubienia, stwardnienia czy jakiekolwiek zmiany powinny zostać jak najszybciej zgłoszone specjaliście. Właśnie takie domowe masowanie piersi może się przyczynić do szybszego wykrycia groźnych guzów, więc zdecydowanie warto to robić!

Jednocześnie, domowy masaż biustu nie zwalnia z odpowiedzialności! Każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG lub mammografię piersi – badania, które pozwolą zdiagnozować wszelkie zmiany.

Jak wykonać masaż piersi – video

Bibliografia

 
  • Dylewska-Grzelakowska J., Pielęgnacja piersi w domu i w gabinecie kosmetycznym. W: Kosmetyka stosowana. Wydanie dziewiąte (2010); Wyd. Szkolne i Pedagogiczne Spółka akcyjna, Warszawa 1999;
  • Magiera L., Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Wydawnictwo BIOSTYL, Kraków 2012;
  • Glinka M., Pielęgnacja piersi. cz. I, 2002.

Opublikowano: ; aktualizacja: 19.04.2023

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (3)


masaż biustu to moje odkrycie. nie myślałam że to tak poprawi stan skóry. generalnie robię masaż dłoniami plus też masażami szczotką na sucho. lepsze jest wtedy krążenie więc i wtedy lepiej wnikają składniki aktywne w skórę. to jest wtedy combo.

#jaglanka A jakie składniki aktywne działają na ujędrnienie piersi?

#Dońka Mam to w swoim serum do biustu frashe i jest bajeczka. Polecam poczytać np o tym jak działa żeń-szeń syberyjski, wyciąg z kwiatów lawendy, ekstrakt z ruszczyka kolczastego i pąków, ceramide 6.

Może zainteresuje cię

Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

 

Niedoczynność przytarczyc – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie niedoczynności przytarczyc

 

Swędzenie piersi – czy może być objawem ciąży?

 

Ból menstruacyjny nie do zniesienia – przyczyny, jak mu zaradzić?

 

Prolaktyna – jakie są normy i co robić, gdy jest za wysoka?

 

Spanie w skarpetkach – czy jest zdrowe? Zalety i wady spania w skarpetkach

 

Jak wygląda i ile trwa prawidłowa miesiączka?

 

Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy i badania