Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

Obserwacja śluzu jest niezwykle ważna, by umieć rozpoznać dni płodne i niepłodne, co pomaga nie tylko w przypadku naturalnego planowania rodziny, ale także w przypadku ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układy rozrodczego. Jak wygląda śluz w poszczególnych fazach cyklu? Jak obserwować śluz i odpowiednio go zinterpretować? Jak powinien wyglądać prawidłowy śluz przed okresem?

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy jest naturalną wydzieliną z szyjki macicy, która wytwarza się dzięki licznym gruczołom, umiejscowionym na błonie śluzowej. Jego obecność jest całkowicie normalna, a zmiany zauważalne w jego wyglądzie są czysto fizjologiczne i mają związek z pracą hormonów oraz etapem w cyklu menstruacyjnym.

Ilość wydzieliny oraz to, jak wygląda śluz, zależne jest również od diety, stylu życia oraz ogólnej kondycji organizmu. Wpływ na jakość wydzieliny mogą mieć także zmiany klimatu, przyjmowane leki oraz stres.

Jaka jest rola śluzu w pochwie?

Śluz szyjkowy wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety, a także ułatwia zapłodnienie. Umożliwia silnym plemnikom szybsze dotarcie przez szyjkę macicy do komórki jajowej.

Śluz odżywia, a więc przedłuża żywotność plemników nawet do 7 dni, umożliwiając im czekanie na uwolnienie jajeczka i zapłodnienie nawet kilka dni po stosunku. Jednocześnie, gęsty śluz wydostający się na zewnątrz eliminuje słabsze plemniki.

Wygląd śluzu w pochwie w poszczególnych fazach cyklu

Przed okresem wydzielina z pochwy zmienia się kilkukrotnie, zarówno pod względem koloru, jak i konsystencji. Ma to związek z dominującym hormonem – w każdej fazie cyklu wiodący jest jeden hormon, który odpowiada za to, jak wygląda naturalna wydzielina.

Wyróżnia się trzy fazy cyklu, podczas których śluz podlega transformacjom: pęcherzykową, owulacyjną i lutealną.

  • Tuż po okresie następuje faza pęcherzykowa, czyli okres suchy. Na początku nie zauważa się żadnej wydzieliny, dopóki po kilku dniach zacznie wzrastać estrogen, sprzyjający wydzielaniu śluzu, którego nie będzie dużo, jednak będzie dość gęsty i lepki. Tworzy on idealne warunki do tego, by plemniki mogły przetrwać aż do momentu owulacji. Nie można więc wykluczyć zapłodnienia po stosunku płciowym w tej fazie, jeśli zakończył się on wytryskiem w ciele kobiety. Oczywiście, w organizmie kobiety nie będzie jeszcze zapłodnionej komórki, jednak plemniki mogą przetrwać nawet do fazy owulacyjnej.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

  • W drugiej fazie cyklu, fazie owulacyjnej, zmienia się konsystencja śluzu i kolor wydzieliny. Kobieta może odczuwać stale wrażenie wilgoci, bo w sporych ilościach uwalnia się wodnista wydzielina, nieco rozciągliwa, która umożliwia szybkie dotarcie plemników do komórki jajkowej. Druga faza cyklu to dni płodne, następujące zazwyczaj w środku cyklu. Dni płodne to jedyne dni, w których można zajść w ciążę – podczas owulacji pęka pęcherzyk Graafa i do jajowodu uwalniana jest komórka jajowa. Chociaż sama owulacja trwa maksymalnie do 48 godzin i tylko podczas niej może dość do zapłodnienia, ilość dni płodnych jest większa ze względu na śluz z fazy pęcherzykowej, który przedłuża żywotność plemników.

  • Ostatnią fazą cyklu jest faza lutealna, podczas której wydzieliny jest coraz mniej i jest to śluz niepłodny. Wówczas zwiększa się ilość progesteronu i pojawia się sygnał zbliżającej się miesiączki, czyli dobrze znany większości kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego. Fazę lutealną – progesteronową określa się mianem dni niepłodnych, ponieważ szanse na zapłodnienie są bardzo, bardzo małe. Jeśli w tej fazie w dniu spodziewanej miesiączki nie dojdzie do krwawienia menstruacyjnego, można zrobić test ciążowy.

Kalendarz dni płodnych i owulacji – sprawdź, kiedy masz dni płodne

Wygląd śluzu przed okresem

Wiadomo już, że wodnisty śluz oznacza mniej więcej połowę cyklu i dni płodne. Jest to śluz płodny, który ułatwia plemnikom zapłodnienie. Przezroczysty śluz powoduje wrażenie wilgoci, bo wydziela się w sporej ilości. Konsystencja śluzu płodnego jest rzadka, a zapach śluzu delikatnie kwaśny lub neutralny.

Tuż przed miesiączką natomiast w organizmie kobiety zwiększa się poziom gestagenu, odpowiedzialnego za produkcję śluzu przed okresem. Taki śluz określany jest śluzem typu G lub śluzem niepłodnym.

Czytaj również: Czym różni się plamienie od krwawienia?

Kolory śluzu przed okresem

Kolory śluzu przed okresem zmieniają się wraz z cyklem. Obfity śluz płodny jest przezroczysty, czasem delikatnie białawy, zaś kolor śluzu przed okresem w fazie lutealnej może zmienić się kilkukrotnie, co nie jest powodem do niepokoju. Normalnym zjawiskiem jest biały śluz przed okresem lub mleczny lub lekko żółty śluz. Z kolei brązowy śluz przed okresem lub delikatnie różowy śluz zazwyczaj zwiastują nadejście miesiączki.

Śluz przed okresem a upławy

Warto wiedzieć, że nie każda wydzielina z pochwy to fizjologiczny śluz. Upławy to wydzieliny o innej konsystencji i zapachu, które mogą wskazywać na stan zapalny szyjki macicy, infekcję bakteryjną lub np. grzybicę pochwy. Są to więc dwie zupełnie inne od siebie wydzieliny i warto umieć je odróżnić.

Jeśli chodzi o konsystencję śluzu, jest ona w raczej gładka, z kolei przy upławach mogą być widoczne grudki – mówi się o twarożkowej strukturze. Naturalny śluz nie posiada także wyraźnego zapachu ani zbyt mocnego koloru, z wyjątkiem fazy lutealnej, gdzie naturalny jest lekko żółty ślub czy delikatnie różowy. Z kolei upławy mogą być wyraźnie białe, żółte, zielonkawe, podbiegnięte krwią lub brązowe. Różnica tkwi także w zapachu – przy zachowaniu wszelkich zasad higieny fizjologiczna wydzielina nie jest mocno wyczuwalna ani drażniąca, z kolei upławy mogą mieć zapach słodkawy, rybny i cuchnący, mimo częstego podmywania i zmiany bielizny. Obfite upławy (którym często może towarzyszyć także pieczenie czy swędzenie pochwy) należy skonsultować z ginekologiem lub innym specjalistą, który zleci dalszą diagnostykę.

Dzięki obserwacji śluzu z łatwością można odczytać, w której fazie cyklu znajduje się organizm kobiety. W drugiej fazie cyklu wodnisty śluz oznacza dni płodne, z kolei tuż przed okresem wydzielina zmienia się z wodnistego śluzu na gęsty, o nieprzejrzystej konsystencji – to śluz niepłodny. W przypadku zapłodnionej komórki jajowej trudno mówić o zmianach w śluzie, bo dla każdej kobiety są one inne, jednak dochodzą dodatkowe objawy, takie jak wrażliwość piersi, ból podbrzusza czy plamienie implantacyjne. Tego typu krwawienie, bardzo delikatne, przypomina brązowy śluz lub lekko różowy i łatwo pomylić je ze zbliżającą się miesiączką – a tymczasem świadczy o początku ciąży.

Czytaj również: Estrogeny – żeńskie hormony płciow

Jeśli zaś śluz przed okresem zmienił się z gęstego na wodnisty, choć obliczenia wskazują na rychłą miesiączkę – najwyraźniej doszło do przesunięcia cyklu i owulacja nastąpi później – tak może się zdarzać w wyjątkowych sytuacjach, np. pod wpływem stresu. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłosić lekarzowi.

Opublikowano: ; aktualizacja: 06.10.2022

Oceń:
3.7

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

 

Masaż piersi – jak wykonać krok po kroku?

 

Antykoncepcja przy karmieniu piersią

 

Swędzenie piersi – czy może być objawem ciąży?

 

Hymenotomia – zabieg nacięcia błony dziewiczej. Jak wygląda, czy boli, ile kosztuje?

 

Wypalenie rodzicielskie – przyczyny, objawy, jak sobie radzić?

 

Testosteron u kobiet

 

Guzek w piersiach – jak rozpoznać? Przyczyny, objawy, leczenie