Rozstępy na piersiach – jak się ich pozbyć? Zabiegi i domowe sposoby

Rozstępy na piersiach to częsty defekt estetyczny, który występuje u kobiet w różnym wieku. Najczęściej pojawiają się one w okresie dojrzewania, przy gwałtownym wzroście masy ciała oraz w okresie ciąży i karmienia piersią. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna oferują wiele metod na zredukowanie widoczności rozstępów na piersiach. Jest to bardzo ważne, ponieważ redukując widoczność rozstępów na piersiach, można przywrócić kobietom pewność siebie. W artykule omówiono przyczyny powstawania i sposoby zniwelowania widoczności rozstępów na piersiach, zarówno te profesjonalne, jak i domowe.

Czym są rozstępy? Czy rozstępy na piersiach są normalne?

Rozstępy to zaniki linijne o znacznie zmniejszonej pigmentacji niż otaczająca je skóra. Przebiegają równolegle do siebie, tworząc wrzecioniowate, ścieńczałe i liniowe pasma skóry. Rozstępy powstają na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych, czyli głównych białek budujących strukturę skóry. Wyróżnia się dwie fazy ewolucyjne rozstępów: zapalną i zanikową.

Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy: brzucha, ud, bioder, pośladków, części lędźwiowo-krzyżowej oraz na piersiach.

Rozstępy nie są groźne dla zdrowia. Stanowią defekt estetyczny, jednak nie wpływają negatywnie na stan organizmu. Ludzka skóra ma ogromne możliwości rozciągania się, a w przypadku jej uszkodzenia – także regeneracji. Można więc stwierdzić, że rozstępy są normalne, jednak niepożądane.

Co oznaczają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach oznaczają, że doszło do uszkodzenia tkanki łącznej skóry, na skutek jej zbytniego naprężenia, spowodowanego przez różne czynniki. Powstawanie rozstępów na piersiach jest związane m.in. z predyspozycjami genetycznymi oraz gwałtownymi zmianami rozmiaru i masy ciała, które zachodzą przede wszystkim w okresie dojrzewania, a także w czasie ciąży i karmienia piersią.

Jak powstają rozstępy?

Powstawanie rozstępów jest związane z uszkodzeniami, a konkretniej – pęknięciami włókien kolagenowych, które tworzą tkankę łączną skóry właściwej. Zdrowe włókna kolagenowe są ułożone prostopadle do powierzchni skóry. Niemniej ważne włókna elastynowe, odpowiedzialne za odpowiednią elastyczność skóry, tworzą sploty i stanowią rusztowanie dla włókien kolagenowych. Podczas powstawania rozstępów, oba wymienione rodzaje włókien ułożone są równolegle do powierzchni skóry. Taka skóra jest mniej elastyczna od skóry, na której nie występują rozstępy.

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach przybierają postać okrężną i lokalizują się wokół brodawek sutkowych. Charakterystyczne dla rozstępów jest to, że mają wyraźnie zaznaczone granice. Nie występują w nich włosy ani inne przydatki skórne. Przybierają postać kilkucentymetrowych linii zanikowych o szerokości od 1 do około 10 mm. Występują w skupieniach i zazwyczaj są obustronne, co oznacza, że pojawiają się po obu stronach ciała.

Rozstępy na piersiach, w zależności od fazy ich powstawania, mogą przybierać barwę fioletowo-czerwoną lub białą. Czerwono-fioletowe rozstępy na piersiach pojawiają się w I fazie powstawania rozstępów, czyli w fazie zapalnej. To najlepszy moment na ich niemal całkowite usunięcie.

Białe rozstępy na piersiach to oznaka, że znajdują się one już w II fazie, zwanej zanikową, w której nie ma już możliwości zlikwidowania rozstępów – za sprawą nieodwracalnych zmian w skórze właściwej. Działania na białe rozstępy koncentrują się na zmniejszeniu ich wielkości i widoczności.

Dlaczego na piersiach pojawiają się rozstępy?

Przyczyny powstawania rozstępów na piersiach można podzielić na trzy grupy: uwarunkowania genetyczne, czynniki biologiczne oraz czynniki mechaniczne. Ponadto można wyróżnić rozstępy, które pojawiają się w stanach fizjologicznych, takich jak np.: okres dojrzewania, ciąża czy silny stres oraz chorobowych, np.: wrodzone choroby tkanki łącznej, otyłość czy schorzenia endokrynne.

Główną przyczyną powstawania rozstępów na piersiach jest rozrost gruczołu piersiowego oraz tkanki tłuszczowej tej okolicy. Powstawaniu rozstępów na piersiach sprzyjają:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • czas dojrzewania, w którym obserwuje się gwałtowny wzrost ciała;
  • gwałtowne wahania masy ciała, w szczególności tycie, które prowadzi do rozciągania skóry;
  • przyjmowanie niektórych leków, w szczególności glikokortykosteroidów, które zaburzają prawidłową syntezę fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu;
  • rozrost tkanki mięśniowej;
  • duże wahania poziomu hormonów, m.in. estrogenów i hormonów steroidowych;
  • stres, który uwalnia duże ilości kortyzolu, odpowiedzialnego za zmniejszoną aktywność fibroblastów.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Całkowite usunięcie rozstępów nie zawsze jest możliwe. Świeże rozstępy, które znajdują się w fazie zapalnej, można niemal całkowicie zlikwidować, jeśli tylko w porę podejmie się odpowiednie kroki. W tym celu niezbędne jest połączenie metod profesjonalnych i domowej pielęgnacji.

W przypadku rozstępów w fazie zanikowej, nie da się już ich usunąć. Można za to zmniejszyć widoczność rozstępów na piersiach. Trzeba wyraźnie podkreślić, iż ostateczny efekt zabiegów jest zależny nie tylko od fazy ewolucji rozstępów i użytych metod, ale także od cech osobniczych, na które nie ma się wpływu.

Profesjonalne sposoby niwelowania rozstępów

W celu redukcji widoczności rozstępów na piersiach, najlepiej jest łączyć metody profesjonalne z domowymi. Do specjalistycznych sposobów na usuwanie rozstępów na piersiach oraz redukcję ich widoczności zalicza się zabiegi medycyny estetyczne i zabiegi kosmetyczne. Do skutecznych metod redukcji widoczności rozstępów na piersiach zalicza się takie zabieg, jak:

  • laserowe usuwanie rozstępów. W tym celu wykorzystuje się laser frakcyjny CO2, który nie narusza zdrowej tkanki;
  • radiofrekwencja mikroigłowa, która bazuje na połączeniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry oraz energii fali radiowej, wywołującej kontrolowany stan zapalny;
  • silne peelingi chemiczne, np. 70% kwasem glikolowym lub 35% kwasem trichlorooctowym;
  • mezoterapia igłowa, która umożliwia dostarczenie cennych substancji, takich jak kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe bezpośrednio do skóry;
  • karboksyterapia, podczas której do skóry podaje się medyczny dwutlenek węgla.

Domowe sposoby na rozstępy na piersiach

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że rozstępy są trudne do usunięcia, szczególnie samymi domowymi sposobami. W przypadku rozstępów metody domowe traktuje się bardziej jako uzupełniające do profesjonalnych metod.

W utrzymaniu zdrowej skóry piersi niezbędne jest ich regularne nawilżanie. W tym celu warto stosować balsamy i kremy bogate w substancje nawilżające, takie jak: olej z dzikiej róży, olej z wiesiołka czy masło kakaowe. Warto też poprawiać ukrwienie poprzez masowanie piersi.

Czy można uniknąć rozstępów na piersiach?

Do działań profilaktycznych, zapobiegających pojawieniu się rozstępów, należą:

  • odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E, PP i z grupy B oraz mikroelementy, takie jak krzem i cynk,
  • nawilżanie skóry piersi,
  • masaże piersi,
  • kontrola wagi ciała i aktywność fizyczna,
  • kontrola gospodarki hormonalnej,
  • naprzemienne zimne i ciepłe prysznice, które – tak jak masaże – poprawiają ukrwienie skóry.

Niestety niektórym rozstępom nie da się zapobiec. Ważne jednak, aby stale monitorować swoje ciało i w momencie, kiedy na skórze pojawią się czerwono-sine pręgi, odpowiednio szybko wdrożyć działania naprawcze.

Bibliografia

 
  1. A. Kołodziejczak (red.), „Kosmetologia t. 1”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022, s. 198-202, 238-240
  2. M. Jastrzębska-Więsek i inn., „Współczesne możliwości terapii rozstępów”, Farmakologia kliniczna tom 74, nr 7/ 2018, s. 417-425
  3. https://www.wrosinski.pl/rozstepy-na-piersiach/, dostęp online dnia 03.04.2024 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 04.04.2024

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Brwi metodą piórkową – na czym polega microblading?

 

Jak zrobić domowy pedicure?

 

Nie lubię swojego ciała po ciąży – jak sobie radzić?

 

Tatuaż z henny – jak zrobić, trwałość, bezpieczeństwo, cena

 

Biżuteria z mleka matki – czy warto ją zamówić?

 

Jak dobrać i stosować samoopalacz

 

Jak zrobić masaż piersi

 

Mydło marsylskie – co to? Właściwości, skład, zastosowanie, gdzie kupić?