Mamazone

Weronika – znaczenie imienia, imieniny, pochodzenie

18 lipca 2025
Izabela Karolak
Izabela Karolak
Izabela Karolak

redaktorka

Weronika to imię, które w swoim brzmieniu przepełnione jest pewnym romantyzmem. Chociaż jego pochodzenie i znaczenie wskazuje raczej na bardziej waleczną i konkretną w działaniu osobowość kobiety, która nosi to imię. W Polsce imię pojawiło się w drugiej połowie XIII wieku. Największą popularność zdobyło w latach 80. ubiegłego wieku i trwało w niej do roku 2000 (wtedy imię to otrzymało aż 9680 dziewczynek). W roku 2024 – tylko 821. A skąd w ogóle wzięło się to imię? Co ono znaczy? Czy poza tym, że jest późniejszą wersją imienia Berenika, kryje w sobie jakieś tajemnice? Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj.

Weronika znaczenie imienia
Depositphotos

Imieniny Weroniki

Weronika obchodzi swoje imieniny parę razy w roku. Jednak najpopularniejszą datą jest 4 lutego. Poza tym Weroniki świętują swoje imieniny: 13 stycznia, 17 maja, 9 lipca i 12 lipca.

Pochodzenie imienia Weronika i znaczenie

Jaka jest więc etymologia imienia Weronika? Otóż etymologia imienia wywodzona jest od dwóch wyrazów pochodzących z języka greckiego: phero –„niosę” i nike – „zwycięstwo”.

Weronika jest więc „tą, która niesie zwycięstwo”. Natomiast w średniowieczu znaczenie imienia Weronika tłumaczono zupełnie inaczej. Pomysł na jego pochodzenie był taki, że wywodzono je od dwóch innych wyrazów: vera – „prawdziwa” i eikon –„obraz”, co razem dawało: veraicon, czyli „prawdziwy obraz”.

A to z kolei było nawiązaniem wprost do św. Weroniki, która według legendy była tą, która otarła twarz Chrystusowi chustą, a na niej odcisnęła się twarz syna bożego. A odciśnięta twarz w ten sposób to wizerunek określany właśnie wyrazemveraikon (czyli w tym przypadku: prawdziwy wizerunek Chrystusa).

Osobowość kobiety o imieniu Weronika

Dwie cechy, które wyróżniają Weronikę to pracowitość i wytrwałość. To osoba od najmłodszych lat bardzo zdyscyplinowana, czym wyróżnia się na tle rówieśników. To właśnie dzięki tej cesze Weronice udaje się osiągnąć każdy zamierzony cel. A w ich osiągnięciu kobieta o tym imieniu potrafi być niezłomnym długodystansowcem.

Weronika wymaga też dużo od innych osób, ale tylko dlatego, że jest pod tym względem dość surowa także dla siebie.

Niektórzy mogą zarzucić Weronice pewną sztywność w działaniu i kurczowe trzymanie się zasad instrukcji. I to w każdej dziedzinie życia! A to nie tak. Po prostu Weronika jest kobietą bardzo pragmatyczną i jeżeli coś się sprawdza, to nie widzi potrzeby, by to zmieniać.

Weronika w związku i w pracy

Jeśli chodzi o pracę, to... – być może ku zaskoczeniu wszystkich – Weronika sprawdzi się tam, gdzie trzeba się kierować intuicją, sercem, empatią i znajomością natury ludzkiej. Tutaj Weronika nie będzie potrzebować gotowych instrukcji i sprawdzonych recept. Kobieta o tym imieniu odnajdzie się bez wątpienia w takich zawodach jak: wychowawczyni, pedagożka czy opiekunka (nie ma znaczenie, ile lat będą mieć jej podopieczni).

A w kwestii związków... Weronika wykazuje również praktyczne podejście. Jednak nie jest materialistką, która szuka bogatego partnera. Po prostu zawsze szuka mężczyzny, który będzie się troszczył nie tylko o nią, ale przede wszystkim zaopiekuje się przyszłym potomstwem. Weronika w takim mężczyźnie potrafi się naprawdę szczerze zakochać.

Weronika – zdrobnienia

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Weronika to: Wera, Weroniczka, Werka, Nika, Wercia, Weronisia, Nika, Nisia czy Nikusia.

Znane osoby noszące imię Weronika

To imię żeńskie

  • Veronica Campbell-Brown – jamajska sprinterka.

  • Weronika Marczuk – polska producentka filmowa, prawniczka (pochodzenia ukraińskiego).

  • Weronika Rosati – polska aktorka.

  • Weronika Nowakowska-Ziemniak – polska biathlonistka.

  • Weronika Wedler – polska lekkoatletka.

  • Veronica Guerin –irlandzka dziennikarka zamordowana przez handlarzy narkotyków.

  • Weronika Korthals-Tartas – polska piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka.

  • Veronica Porumbacu – rumuńska poetka.

Weronika – formy obcojęzyczne

Jak się można domyślić, imię to ma też odpowiedniki w innych językach. Zazwyczaj brzmią one bardzo podobnie do polskiej wersji imienia. Oto parę przykładów:

  • Język angielski – Veronica.

  • Język niemiecki – Veronika, Veronike.

  • Język włoski – Veronica.

  • Język francuski – Véronique.

  • Język litewski – Veronika, Verè.

  • Język słowacki – Veronika, Verona, Berenika.

  • Język czeski – Veronika, Berenika.

Przysłowia i powiedzenia z imieniem Weronika

Znane są 2 przysłowia, które nawiązują do imienia Weronika i do różnych zjawisk natury, w ten sposób przepowiadając pogodę i zmiany w niej:

  • „Weronika chustkę zrzuci, wiosna od nas się odwróci”.

  • „Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaje kaczka dzika”.

Patronki imienia Weronika

Kobiety, które noszą to imię, mają do wyboru 4 patronki. Chyba najbardziej popularną jest wyżej wspomniana święta Weronika z Jerozolimy. Cóż jeszcze możemy powiedzieć o tej postaci, poza tym, że swoją chustką otarła twarz Chrystusowi, gdy był on prowadzony na Golgotę (i od tego momentu kobieta ta miała tak na imię)? Otóż żyła ona w I w. n.e. i (według wierzeń oraz różnych przekazów) do momentu, który najbardziej ją rozsławił, miała na imię Serapia. Jest uważana również za patronkę osób zajmujących się tkaninami, a także za opiekunkę fotografów.

Weronika – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

W kwestii szczęśliwej dla Weroniki liczby numerologia obstawia, że jet to 6. Znak zodiaku odpowiedni dla Weroniki to: Waga, Bliźnięta, Byk, Ryby lub Skorpion. Kamień, który może się stać amuletem w tym przypadku, to kamień księżycowy, a jeśli chodzi o kolory, to będzie to srebrny. Do pakietu szczęścia można też dodać srebro i miedź.

Bibliografia

Więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści znajdziesz w Polityce Redakcyjnej Mamazone.pl.

  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.

  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.

  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.

  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.

  5. Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.


Więcej na ten temat