Mamazone

Maja – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

4 lipca 2025
Izabela Karolak
Izabela Karolak
Izabela Karolak

redaktorka

Bez wątpienia do pewnego momentu imię to kojarzyło się w Polsce z pewną sympatyczną pszczołą – bohaterką japońskiej kreskówki. Trzeba też przyznać, że imię Maja nie było w kraju nad Wisłą zbyt popularne przed tym, zanim w polskiej telewizji pojawił się ten rysunkowy hit. Czy dziś jest inaczej? Czy kobieta nosząca imię Maja jest równie tajemnicza jak pochodzenie tego imienia? Jeśli z jakiegoś powodu interesuje Cię ta kwestia, przeczytaj tekst.

Maja imię
Depositphotos

Maja – imieniny

Majki i Majeczki obchodzą imieniny 9 kwietnia. Jednak trudno sobie wyobrazić, żeby osoby o tym imieniu nie obchodziły imienin 1 maja (dlaczego? wyjaśnienie w dalszej części tekstu). Trzecim terminem jest 12 września.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, że imię to w roku 2024 było najpopularniejszym imieniem żeńskim (nadano je 4640 razy), a na początku 2025 roku kobiet o tym imieniu było 184 647. To dość imponujący wynik jak na niezbyt długą bytność tego imienia w Polsce.

Maja – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

W Polsce to wdzięczne imię zaczęto nadawać dziewczynkom dopiero w XX wieku. Wcześniej było uważane za zdrobnienie imienia Maria (jakże popularnego w Polsce). Jednak wiele przemawia za tym, że pochodzenie imienia Maja ma korzenie w języku greckim. Wyraz maia oznaczał bowiem: „damę”, „dobrą matkę” czy też „matkę przybraną”. W mitologii greckiej Maja była najstarszą córką tytana Atlasa (tzw. plejadą) oraz matką Hermesa.

Jeszcze inna koncepcja na pochodzenie imienia Maja jest taka, że należało ono do rzymskiej bogini przyrody, matki-Ziemi. Z kolei od jej imienia pochodzi też nazwa (według wielu najpiękniejszego) miesiąca – maja.

Czy znaczenie imienia Maja i historia jego „nosicielki” ma wpływ na charakter kobiety o tym imieniu? Czy imię Maja samo w sobie niesie jakąś wróżbę?

Osobowość kobiety o imieniu Maja

Maja jest w sumie trochę jak majowa pogoda – bywa bardzo zmienna. Niektórzy uważają ją nawet za nieco rozkapryszoną, jednak urok Mai sprawia, że mimo tego jest lubiana. Raczej nie jest samotniczką i odnajdzie się w każdym towarzystwie. Może też dlatego, że uwielbia wszelkie nowości. Cecha ta sprawia także, że Maja wciąż stawia sobie nowe cele, z których każdy kolejny jest coraz bardziej ambitny. Na pewno w ich osiąganiu Majkom pomaga też to, że intelekt jest ich mocną stroną.

Maja w związku i w pracy

Maja to kobieta efemeryczna rozsiewającą wokół siebie nieodparty urok. Rzadko trafi się mężczyzna, który by do niej nie wzdychał (choćby bardzo cicho i przez chwilkę). Z pozoru krucha Maja mimo swojej delikatności potrafi w związku jasno wyrazić swoje zdanie, podobnie jak po upływie lat – w większym rodzinnym gronie... Dlatego mimo że bardzo troskliwa z niej kobieta i matka, która dba o dobro swoich bliskich, to nigdy nie pozwoli wejść sobie na głowę i zamknąć się w złotej klatce.

Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe, Maja jako osoba obdarzona talentem artystycznym, sprawdzi się, wykonując taki zawód jak plastyczka czy konserwatorka budynków. Nie są też obce Majkom takie dziedziny jak informatyka czy pedagogika.

Maja – zdrobnienia

Maja to imię, które ma też parę uroczych zdrobnień. Należą do nich: Majka, Majeczka czy Majuchna. Pieszczotliwe formy to również: Majcia, Mania lub Mańka.

Znane kobiety o imieniu Maja

Znane osoby o tym imieniu to:

  • Maya Angelou – amerykańska poetka.

  • Maia Cziburdanidze – gruzińska szachistka.

  • Majka Jeżowska – polska piosenkarka i kompozytorka.

  • Maja Komorowska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

  • Maja Ostaszewska – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

  • Maja Bohosiewicz – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

  • Maja Włoszczowska – polska olimpijka, zawodniczka kolarstwa górskiego.

  • Maja Olkowicz – fikcyjna postać, tytułowa bohaterka serialu Majka.

  • Maja Popielarska – prezenterka telewizyjna.

  • Maja Morgenstern – rumuńska aktorka.

Maja – formy obcojęzyczne

Formy obcojęzyczne imienia Maja brzmią bardzo podobnie do polskiej formy imienia, mają też podobny zapis. Oto dowód:

  • język angielski – May, Maye;

  • język francuski, niemiecki i włoski – Maia;

  • język hiszpański – Maya.

Patronki imienia Maja

Imię Maja nie ma oddzielnej patronki, jednak tę funkcję pełnią patronki imienia Maria. A jest ich ok. 90... Najpopularniejsza z nich to bez wątpienia mama samego Jezusa Chrystusa – Najświętsza Maria Panna.


Maja – przysłowia i powiedzenia

Co prawda nie ma popularnych przysłów i powiedzeń z tym imieniem, ale Zbigniew Wodecki śpiewał dobranockową popularną piosenkę, w której imię Maja przewijało się non stop (autorem słów był Henryk Rostworowski).

Maja – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

Podobnie jak inne imiona, imię Maja ma też swoje amulety – należą do nich, np. kamienie – ametyst i koral. Szczęście Majkom przyniesie też cyfra 7 i kolor fioletowy. Jeśli chodzi o znaki zodiaku, które najbardziej pasują do tego imienia, to są to: Ryby, Rak, Waga i Byk.

Bibliografia

Więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści znajdziesz w Polityce Redakcyjnej Mamazone.pl.

  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.

  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.

  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.

  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.


Więcej na ten temat