Mamazone

Janusz – znaczenie imienia, imieniny, pochodzenie

18 lipca 2025
Izabela Karolak
Izabela Karolak
Izabela Karolak

redaktorka

Cóż... Janusz to imię, które chyba częściej gości w memach, kabaretowych występach i żartach (także internetowych) niż na poważnych listach Urzędu Stanu Cywilnego. Na dowód tego warto przytoczyć fakt, że w 2024 imię Janusz dostało tylko 9 chłopców. A pomyśleć, że było ono bardzo popularne w Polsce, i to już od średniowiecza. Najwięcej Januszów urodziło się zaś w latach 50. XX wieku, jednak od ponad dwóch dekad imię to zalicza drastyczny spadek popularności. Może warto zacząć zapobiegać takiemu stanowi rzeczy? Jeśli czujesz, że możesz mieć taką misję, na pewno warto zacząć od „odczarowania” tego imienia. Być może pomocny w tym będzie artykuł.

imię janusz
Depositphotos

Janusz – imieniny

Dzień (jedyny w roku), kiedy to Janusze obchodzą imieniny, przypada 21 listopada.

Pochodzenie imienia Janusz i znaczenie

To niejako forma imienia Jan i – choć być może trudno w to uwierzyć – Janusz był początkowo jego zdrobnieniem. Druga ciekawostka jest taka, że imię Janusz powstało na gruncie polskim. Jest więc to typowo polskie imię. Chociaż niektórzy językoznawcy uważają, że Janusz to po prostu czeska albo węgierska odmiana imienia Jan. Można więc powiedzieć, że oznacza imię Janusz to samo, co oznacza imię Jan, czyli: „Jahwe jest łaskaw” (w języku hebrajskim).

Osobowość mężczyzny o imieniu Janusz

To, czym się wyróżnia Janusz na tle innych osób ze swojego grona, to fakt, że jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. I to właściwie na każdym polu. Choć za dziecięcych i młodzieńczych lat nie jest typem tzw. kujona, to jakimś magicznym sposobem pochłania wszelką wiedzę.

Głównie jest to zasługa otwartego umysłu Janusza oraz tego, że mężczyzna o tym imieniu chłonie informację wszystkimi zmysłami. Być może dlatego większość osób myśli, że Janusz wie po prostu wszystko...

Zazwyczaj Janusz nie boi się też nowych doświadczeń. Zmiana szkoły, pracy, miejsca zamieszkania... dla niego to nie problem. Także dlatego, że Janusz czuje, że sobie na pewno poradzi. I tak jest. Niemałą rolę odgrywa tutaj otwartość Janusza i talent do prowadzenia rozmów okraszonych anegdotami. Jako malec Janusz jest tym dzieckiem, które określa się zazwyczaj, że: „buzia mu się nie zamyka”. Chłopcy (a potem mężczyźni) o tym imieniu to po prostu obywatele świata.

Janusz w związku i w pracy

W pracy Janusz na pewno będzie ceniony za swoją inteligencję i otwarty umysł. Jednak dla mężczyzny o tym imieniu nie jest to powód, by uważać się za kogoś lepszego. Dla Janusza te przymioty są całkiem naturalne, a to z kolei sprawia, że nie wywyższa się on i dzięki temu jest lubiany przez współpracowników.

A w jakich zawodach sprawdzi się Janusz? Otóż mężczyzna o tym imieniu będzie znakomitym: aktorem, pedagogiem, reżyserem, informatykiem czy też plastykiem.

Janusz – właściwie dopóki starcza mu sił – prowadzi dość aktywne życie towarzyskie. Nie oznacza to oczywiście, że rodzina i ukochana się dla niego nie liczą. Wręcz przeciwnie! Zarówno swoją wybrankę, jak i potomstwo uznaje za największe skarby. Janusz jako partner, gdy tylko znajdzie swoją drugą połówkę, jest bardzo wierny, mimo że lubi zachwycać się urodą innych kobiet.

Janusz – zdrobnienia

Januszek, Janko, Janusio – to bez wątpienia najbardziej popularne zdrobnienia imienia Janusz. Pieszczotliwie można też mówić do chłopca czy mężczyzny o tym imieniu: Janio, Jasi, Jaś lub Jaśko.

Znane osoby noszące imię Janusz

Jeśli przyjrzysz się uważnie liście popularnych Januszów, to na pewno zauważysz, że łączy ich fakt, że to postacie bardzo nietuzinkowe i charyzmatyczne, przez długie lata zachowujące dobrą formę.

  • Janusz Brzeski – polski malarz.

  • Janusz Chabior – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

  • Janusz Christa – polski autor komiksów (m.in kultowych już Kajka i Kokosza)

  • Janusz Kondratiuk – polski reżyser filmowy i scenarzysta.

  • Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit) – polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny.

  • Janusz Kotliński – polski kolarz torowy, mistrz świata.

  • Janusz Kowalski – polski kolarz szosowy.

  • Janusz Józefowicz – polski choreograf, aktor, scenarzysta, reżyser.

  • Janusz Gajos – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  • Janusz Kusociński – polski lekkoatleta, złoty medalista.

  • Janusz Olejniczak – polski pianista i pedagog.

  • Janusz Panasewicz – polski wokalista rockowy.

  • Janusz Rewiński – polski aktor, satyryk, polityk, poseł na sejm.

  • Janusz Tazbir – polski historyk, profesor nauk humanistycznych.

  • Janusz Andrzej Głowacki – polski pisarz, prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista.

Janusz – formy obcojęzyczne

Obcojęzyczna forma imienia Janusz to Janus – tak brzmi to imię na Węgrzech i w Czechach.

Przysłowia i powiedzenia z imieniem Janusz

Niestety nie ma żadnych popularnych powiedzeń i przysłów z tym imieniem w roli głównej. Są za to te związane z imieniem Jan. A skoro Janusz to zdrobnienie imienia Jan...

Patroni imienia Janusz

Mężczyźni noszący imię Janusz nie mają swoich osobistych patronów, ale za to pieczę nad nimi sprawują patroni imienia Jan.

Janusz – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

Według numerologii liczba przypisana imieniu Janusz to 1.Natomiast spośród znaków zodiaku to: Wodnik, Strzelec i Bliźnięta są tymi, które najlepiej współgrają z imieniem Janusz. Doskonałymi amuletami dla Januszów będą kryształ górski, a także kolor czerwony.

Bibliografia

Więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści znajdziesz w Polityce Redakcyjnej Mamazone.pl.

  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.

  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.

  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.

  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.

  5. Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.


Więcej na ten temat