Mamazone

Filip – znaczenie imienia, imieniny, pochodzenie

18 lipca 2025
Izabela Karolak
Izabela Karolak
Izabela Karolak

redaktorka

Filip jako imię nadawane chłopcom jest modne od prawie... 50 lat. Chyba szczyt swojej popularności osiągnęło jednak w roku 2012. Wtedy imię Filip dostało 8815 chłopców. Rok 2024 był już mniej udany, bo Filipów przybyło wtedy 3097, ale i tak w roku tym imię to plasowało się na 11. miejscu wśród najpopularniejszych imion męskich. Choć zapewne wielu osobom kojarzy się ono z pomocnym i sympatycznym konikiem polnym z bajki pt. Pszczółka Maja, to ma o wiele więcej do zaoferowania. Na przykład to, co ono oznacza... Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi tego i jeśli ogólnie z jakichś względów interesuje Cię to imię, przeczytaj artykuł

Filip znaczenie imienia
Depositphotos

Filip – imieniny

Najczęściej na dzień imienin Filipa jest wybierany termin 6 maja. Jednak możliwości obchodzenia święta tego imienia jest o wiele więcej. Oto niektóre z terminów: 11 maja, 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 października, 24 października i 4 grudnia.

Pochodzenie imienia Filip i znaczenie

Jeśli chodzi o korzenie imienia Filip, to jest to imię pochodzenia greckiego. Co więc oznacza? Być może będzie to dla wielu osób zaskoczeniem, ale jest to imię dwuczłonowe. Pierwsza część imienia Filip – z greki phileo – oznacza „kocham” lub philos – „przyjaciel, miłośnik”. Druga część imienia hippos oznacza „konia”. Czyli Filip to po prostu: „przyjaciel, miłośnik koni”. Skoro znane jest już znaczenie imienia Filip, warto się dowiedzieć, jakim człowiekiem Filip jest i jaki jest jego charakter. O tym w dalszej części tekstu.


Osobowość mężczyzny o imieniu Filip

Filip to człowiek, który od dzieciństwa jest w nieustannym ruchu. Każdy zna Filipa, a Filip także może się pochwalić wieloma znajomościami. Warto też wiedzieć, że mężczyzna o tym imieniu rzadko traktuje swoich kolegów, koleżanki czy przyjaciół pobieżnie. Bardzo się stara zapewnić im wszelkie wygody czy profity, jeśli np. spędza z nimi czas.

Ogólnie Filipa należy uznać za poszukiwacza przyjemności. Uwielbia dobre jedzenie, piękne krajobrazy, dzieła sztuki i muzykę. Nie jest tak, że Filip jest hedonistą, który bezwzględnie dąży do tego, by zawsze było przyjemnie. To raczej osoba o poglądach epikurejskich, która po prostu stara się unikać nieprzyjemnych doznań.

Za Filipem też czasem trudno nadążyć... bardzo często zmienia on swoje zainteresowania. Zdarza się też, że ma wiele pasji jednocześnie i twierdzi, że każde z tych hobby jest dla niego jednakowo ważne. Dopiero gdy Filip zmęczy się fizycznie szukaniem czasu, by wszystko pogodzić i zmieścić w jednej dobie, wtedy... zaczyna... świtać mu myśl o niełapaniu wszystkich srok za ogon.

Filip w związku i w pracy

Filipa cechuje niewątpliwie nieodparty urok... Dlatego cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej. A osoby o imieniu Filip nie mają oporów, by z tego korzystać. Filip wykorzysta też wszelkie sposoby i swój wrodzony temperament, by zdobyć kobietę, która się mu podoba. Często jest potem z tego naprawdę dumny.

Dla swojej wybranki jest nie tylko partnerem, ale i przyjacielem, który zawsze służy dobrą radą. Gdy Filip ma dzieci, jest dobrym tatą, tylko czasem zbyt mocno narzuca pociechom swoją wolę. Przez to potomkowie Filipa mogę się czuć zbyt stłamszeni.

W pracy Filip będzie się dobrze czuł w wielu zawodach. Jednak najlepiej, by miał jakieś zarządzające stanowisko. A to dlatego, że on sam źle się czuje w roli odtwórczego wykonawcy. Przykładowe zawody, w których sprawdzi się Filip, to: sportowiec, dziennikarz, marketingowiec.

Filip – zdrobnienia

Filipek to najpopularniejsze zdrobnienie imienia. Pieszczotliwie można też do Filipa mówić: Fil, Filuś, Filunio, Filciu, Filcio.

Znane osoby noszące imię Filip

Imię Filip nosi wielu mniej lub bardziej sławnych ludzi na całym świecie. Oto niektórzy z nich:

  • Filip, książę Edynburga – małżonek królowej Elżbiety II.

  • Felipe González – hiszpański polityk.

  • św. Filip Apostoł – uczeń Jezusa.

  • Filip Bajon – polski reżyser filmowy.

  • Filip Bobek – polski aktor.

  • Filip Ingebrigtsen – norweski lekkoatleta.

  • Filippo Inzaghi – włoski piłkarz.

  • Filip Jaślar – polski artysta kabaretowy.

  • Philipp Lahm – niemiecki piłkarz.

  • Filip Lato – polski piosenkarz.

  • Filip IV Piękny – król Francji.

  • Filip VI Hiszpański – król Hiszpanii.

  • Filip Łobodziński – polski dziennikarz, aktor.

  • Felipe Massa – brazylijski kierowca wyścigowy, kierowca Formuły 1.

  • Phil Collins – brytyjski muzyk rockowy i pop.

  • Filip Szcześniak (Taco Hemingway) – polski raper.

  • Philip George Zimbardo – psychologamerykański pochodzenia włoskiego.

Filip – formy obcojęzyczne

A jakie obcojęzyczne odpowiedniki ma Filip? Imię to występuje między innymi w tych językach:

  • język angielski – Philip;

  • język niemiecki – Philipp;

  • język francuski – Philippe;

  • język węgierski – Fülöp;

  • język włoski – Filippo;

  • język hiszpański – Felipe.

Przysłowia i powiedzenia z imieniem Filip

Chyba najsłynniejszym powiedzeniem związanym z imieniem Filip jest: „Wyskoczył jak filip z konopi”. Jednak tutaj „filip” (pisany małą literą) to po prostu gwarowe określenie zająca.

Poza tym są jeszcze dwa przysłowia naprawdę związane z tym imieniem – z grupy tych rolniczo-meteorologicznych:

  • „Na Filipa gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże przypadnie”.

  • „Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty”.

Patroni imienia Filip

Imię Filip ma aż 30 patronów. Jednym z nich jest święty Filip Benicjusz – pochodził on z Florencji i żył w XIII wieku. Poza tym że bardzo się przyczynił do rozwoju zakonu serwitów i był poważnym kandydatem na papieża, to jeszcze zasłynął jako autor porywających kazań.

Filip – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

Jeśli chodzi o znak zodiaku, imię Filip najlepiej koresponduje ze znakami Byka i Strzelca. Liczbą przypisaną do tego imienia jest 3. Amuletami Filipa mogą być: rzeczy w kolorze brązowym, kamień agat, a także cyna i stopy metali.

Bibliografia

Więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści znajdziesz w Polityce Redakcyjnej Mamazone.pl.

  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.

  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.

  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.

  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.

  5. Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.


Więcej na ten temat