Otwarty związek – co to jest i na czym polega?

Wzorce i normy dotyczące relacji z innymi ludźmi stale ewoluują. Coś, co sto lat temu byłoby niedopuszczalne – dziś nie stanowi już problemu. Związki otwarte, choć są niekonwencjonalne, stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy postrzegają je jako coś niemoralnego lub nienaturalnego, inni traktują jako ciekawy sposób na życie. O ile obie strony zgadzają się na podobny układ, mogą być interesującym urozmaiceniem życia seksualnego z innymi kobietami lub mężczyznami. Czym dokładnie jest otwarty związek i na czym polega? Jak funkcjonuje w praktyce i jakie są jego zalety oraz wyzwania?

Na czym polega otwarty związek?

Poliamoria, czyli związek otwarty, to wyjątkowa forma relacji. Polega na układzie między jedną osobą a drugą, w którym obie strony decydują się na kontakty intymne i emocjonalne z innymi – za obopólną zgodą, w wolności i przy zachowaniu ustalonych zasad. Jest to odejście od monogamicznego wzorca, w którym seks jest dozwolony tylko z jednym partnerem na całe życie. W związkach otwartych możliwe jest rozwijanie więzi emocjonalnych, jednak na innym poziomie niż w przypadku tradycyjnych relacji.

W związku otwartym kluczowe są zasady i granice. Partnerzy wspólnie decydują o tym, które zachowania są akceptowalne, a które nie. Reguły i granice mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb partnerów, jednak niezwykle ważne są uczciwość, zaufanie oraz jasna komunikacja. Otwarte związki wymagają szczerych rozmów na temat oczekiwań, lęków, zazdrości czy innych trudności. Zresztą to powinno być podstawą, niezależnie od typu relacji.

Motywacją do otwierania związków może być nuda lub narastające konflikty. Nie trzeba być jednak psychologiem, aby stwierdzić, że nie są to wystarczająco dobre powody. Taka relacja nie jest odpowiednia dla każdego. Przed podjęciem decyzji dotyczącej otwarcia związku, ważne jest, aby partnerzy byli w pełni świadomi swoich oczekiwań i mieli do siebie pełne zaufanie. I obydwoje tego pragnęli w takim samym stopniu. W pewnym momencie może okazać się, że dla jednej ze stron nie jest to jednak układ idealny. Potrzeba wtedy dużo wyrozumiałości i gotowości do elastycznego dostosowywania się do zmieniających się potrzeb oraz negocjowania zasad, które będą służyć dobrobytowi i satysfakcji obojga partnerów.

Coraz bardziej popularne jest czasowe otwieranie związków tylko na czas wakacji. Po upojnym urlopie para wraca do siebie, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło, i żyje dalej w monogamii.

Otwarte związki – czym nie są?

Wielokrotnie spotyka się stereotypy i nieporozumienia dotyczące otwartych związków. Warto więc wiedzieć, czym tego typu relacja nie jest.

  • Otwarty związek nie oznacza zaniedbania czy braku zaangażowania w główną relację. Nie jest też wymówką ani zezwoleniem na nielojalność czy zdradę.
  • Taka relacja kojarzona jest z niestałością. W rzeczywistości wiele osób decyduje się na otwarty związek, aby wzmocnić więź. Otwartość i uczciwość w relacji mogą prowadzić do głębszego poznania drugiej osoby i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.
  • W otwieraniu związku potrzebne jest zaufanie i obopólna zgoda. Nie jest więc to uniwersalne rozwiązanie dla każdej pary. Raczej nadal niewiele osób (znacznie mniej kobiet niż mężczyzn) deklaruję potrzebę wchodzenia w intymne relacje z więcej niż z jedną osobą równolegle.
  • Otwarty związek nie jest również sposobem na uniknięcie problemów i trudności.

Ważne jest, aby zrozumieć, że „otwartość” to tylko jeden z wielu możliwych modeli relacji i nie jest dla każdego. Nie ma jednego prawidłowego sposobu na bycie w związku. Każda para ma swoje własne wartości, preferencje i granice, które powinny być szanowane. Otwarty związek to wybór, którego należy dokonać w zgodzie z samym sobą, na podstawie uważnej refleksji i wzajemnego porozumienia.

Związek otwarty, czyli układ idealny? Co o otwartych związkach mówi psychologia?

Związek otwarty to temat, który budzi wiele pytań i kontrowersji. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na tego typu relacje. Niektórzy uważają, że monogamia jest nienaturalna lub ograniczająca. Inni z kolei wychodzą z założenia, że otwarty związek pozwala im zachować intymność z partnerem i jednocześnie mieć możliwość doświadczania seksu z innymi osobami. Jeszcze inni uważają, że taka relacja jest bardziej uczciwa, ponieważ nie wymaga od partnerów ukrywania swoich potrzeb seksualnych.

Nie ma naukowych badań, które potwierdzałyby, że otwarte związki są zdrowsze lub bardziej szczęśliwe niż monogamiczne. Niektórzy psychologowie sugerują, że relacje te mogą być korzystne tylko dla par, które są dobrze dopasowane i mają silne poczucie bezpieczeństwa. Udowodniono też, że partnerzy, którzy pozostawali długo w otwartych relacjach byli bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego niż tradycyjne małżeństwa.

Otwarty związek w praktyce

To, czy otwarty związek sprawdzi się w praktyce jest pochodną wielu elementów. Wśród nich wymienić można m.in:

  • poszanowanie granic;
  • szczerą i otwartą komunikację;
  • odpowiednie planowanie – harmonogramy mogą pomóc w skutecznym zarządzaniu czasem;
  • radzenie sobie z zazdrością – wsparcie emocjonalne i działania skierowane na wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa mogą pomóc w zarządzaniu tymi trudnymi emocjami;
  • dbanie o więź emocjonalną – otwarty związek nie powinien skupiać się wyłącznie na aspektach fizycznych i seksualnych. Równie ważne co seks, są wspólne wyjścia, romantyczne gesty i uczestnictwo we wspólnych aktywnościach;
  • przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia – niezwykle istotne jest używanie prezerwatyw, wykonywanie regularnych badań i informowanie siebie nawzajem o kontaktach z innymi osobami.

Kto ze znanych postaci żył w otwartym związku?

Historia zna wiele postaci, które praktykowały otwarte związki. Należeli do nich m.in.: pisarz Henry Miller, feministka Simone de Beauvoir i filozof Jean-Paul Sartre, Virginia Woolf i Vita Sackville-Westa, Marlene Dietrich czy antropolożka Margaret Mead. Ta ostatnia była wielką zwolenniczką otwartych związków i eksploracji intymności z innymi partnerami. Jej badania nad różnymi kulturami pokazały, że monogamia nie jest jedynym rozwiązaniem.

Współcześnie, relację nazywaną związkiem otwartym posiadają aktorzy Will Smith i Jada Pinkett. Te przykłady pokazują, że otwarte związki nie są nowym zjawiskiem i że istnieją różnorodne modele relacji, które mogą z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie.

Bibliografia

 
  • Na czym polega wielomiłość - zasady w związku poliamorycznym ( studiapsychologiczne.pl ), dostęp z dn. 15.07.2023;
  • D. Anapol, Poliamoria. Miłość i intymność z wieloma partnerami i partnerkami, wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013.
Opublikowano: ; aktualizacja: 17.07.2023

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (1)


Witam Razem z zoną niedawno zaczelićmy eksperymentować z otwartym związkiem mamy już kilka spotkań za sobą. Mimo że na razie jestem na tak to mam też sporo obaw

Może zainteresuje cię

Kryzys małżeński – czym jest, sposoby pokonania kryzysu

 

Rodzina patchworkowa – co to znaczy, wady i zalety

 

Jak radzić sobie z teściową?

 

Mizoginia – jakie są przyczyny nienawiści do kobiet? Czy mizoginia to choroba?

 

Kartki na walentynki – rodzaje, pomysły, jak zrobić?

 

Przemoc ekonomiczna – czym jest, jak się objawia, co robić?

 

Domowa dyscyplina – co to jest, zasady, kary. Na czym polega związek DD?

 

Mizoandria – co to jest? Przyczyny i objawy nienawiści do mężczyzn