Mizoandria – co to jest? Przyczyny i objawy nienawiści do mężczyzn

„Faceci…”, „typowy facet”, „wszyscy są tacy sami”… Każdej kobiecie zdarza się narzekanie na płeć przeciwną. A to musi prosić przez pół roku o zawieszenie półki, a to usłyszy, jak przyjaciółkę znów rzucił chłopak… Niestety, tak skonstruowany jest świat, pełen krzywdzących stereotypów, którymi mężczyźni i kobiety obrzucają się nawzajem. Z reguły jednak powtarzane frazesy nie robią to nikomu krzywdy – tak już po prostu jest, że są „Ech, te baby…” i „Ech, te chłopy…”. Problem pojawia się wtedy, kiedy nastawienie do płci przeciwnej przybiera formę pasywnej nienawiści i wykracza daleko poza granicę żartów, nieporozumień i powielania stereotypów. Czym jest mizoandria, jak się objawia i jak rozpoznać ją w sobie?

Co to jest mizoandria?

Mizoandria jest to patologiczny wstręt kobiety do mężczyzn. Cechuje ją podobny mechanizm do mizoginii , w której mężczyźni odczuwają niechęć do kobiet. Tak sam też objawia się mizantropia, czyli ogólna niechęć do gatunku ludzkiego.

Silną niechęć do mężczyzn mogą odczuwać zarówno hetero-, jak i homoseksualistki. Mizoandria znacznie utrudnia kobietom normalne funkcjonowanie w środowisku, w którym znajdują się mężczyźni.

Jak objawia się mizoandria?

Mizoandria to stan, w którym mężczyźni są dla kobiety postrzegani jako, można powiedzieć, gorsza płeć. Może przybierać różne oblicza, zarówno fizycznej chęci sprawienia bólu mężczyźnie do czysto pasywnej, słownej i emocjonalnej agresji. Zachowanie mizoandrycznych kobiet cechuje jawny wstręt do płci przeciwnej, często dochodzi do umniejszania roli, wiedzy i kompetencji mężczyzn w każdej dziedzinie życia, poniżania, wykazywania ciągłego niezrozumienia płci przeciwnej i braku jakichkolwiek chęci, by to zmienić. Wychodzi poza granice zwykłej niechęci, a przybiera postać nienawiści.

Kobieta, która odczuwa nienawiść do mężczyzn, ma trudności w codziennych sytuacjach. Jej uprzedzenie może mieć wpływ zarówno na życie zawodowe, w którym nie sposób uniknąć konfrontacji z mężczyznami, jak i na życie prywatne – założenie rodziny staje się niemożliwe poprzez niechęć do wchodzenia w jakiekolwiek interakcje z mężczyznami, ergo nie jest się w stanie stworzyć szczęśliwego związku.

Mizoandria może się objawiać w różny sposób. Czasem będzie to całkowite zamknięcie, a nawet wykluczenie męskiego społeczeństwa jako czegoś po prostu gorszego, czasem też celowe szukanie, można powiedzieć, zaczepek, by kobieta mogła dać wyraz swojego stosunku do mężczyzn. Rzeczywistość ma tutaj niewielkie znaczenie, nie ma znaczenia również typ mężczyzny czy jego stosunek do kobiet. Mizoandria sprawia, że emocjami kobiety kieruje niechęć, wstręt i nienawiść do wszystkich mężczyzn. Może nawet wywoływać paraliżujący lęk przed jakimkolwiek kontaktem z mężczyznami, niezależnie od sytuacji i intencji drugiej strony, prowadząc do zachowań ze spektrum depresji.

Czytaj również: Kryzys w związku po narodzinach dziecka – co robić?

Co jest przyczyną mizoandrii?

Źródeł mizoandrii najczęściej upatruje się w trudnej przeszłości kobiety lub traumie, jakiej doświadczyła ze strony mężczyzn. Jej stosunek może być efektem tego, co działo się w jej dzieciństwie, wychowania w patriarchalnym domu, w którym umiejętności kobiet nie miały żadnego znaczenia. Jej postawa wobec mężczyzn w dorosłym życiu wynika z niezgody na takie traktowanie i jest próbą odwrócenia ról, a także swoistego ukarania mężczyzn za to, jak było się traktowanym.

W innym wypadku mizoandria może być odpowiedzią na krzywdy ze strony mężczyznprzemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, której doświadczyła kobieta. Zjawiskami, które wzbudzają nienawiść, są gwałt, molestowanie, mobbing, poniżanie, niemożność decydowania o sobie, przytłoczenie czy ciągły strach. Wówczas w kobiecie budzi się mechanizm obronny – nienawiść do swojego oprawcy.

Przyczyny nienawiści do mężczyzn mogą być naprawdę różne. Wiadomo jednak, że źródła problemu najczęściej leżą w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Cechy mizoandrii mogą się pojawiać zarówno u ofiar gwałtów, jak i kobiet, które – z pozoru – nie mają przykrych doświadczeń, jednak podchodzą z konserwatywnych domów, gdzie ostatnie słowo i cała decyzyjność leżały po stronie mężczyzn. Wówczas w dorosłym życiu kobieta w ich towarzystwie odczuwa głęboki dyskomfort, ma bowiem wypaczony model męskości, kojarzący się wyłącznie z tyranią, ale jednocześnie jest już świadoma, że świat wcale tak nie wygląda. Staje więc na straży swojej kobiecości i pewności siebie, chcąc pokazać mężczyznom, że to oni są słabsi i gorsi. Urąga ich wiedzy, daje ograniczone prawa do wypowiadania się, nie przyjmuje żadnego ich stanowiska, podważa każdą postawę, a nawet bywa jawnie napastliwa, by udowodnić im ich niedoskonałości.

Czy mizoandria podlega leczeniu?

Konsekwencją przewlekłej, nie poddanej terapii mizoandrii, mogą być problemy na wielu płaszczyznach życia, budujące przykrą, przepełnioną goryczą przyszłość. Ale uświadomienie sobie, że nienawiść do mężczyzn przybiera patologiczną formę, jest już małym krokiem do sukcesu. Aby znaleźć przyczynę tego, dlaczego każdy mężczyzna wzbudza aż tak skrajne emocje, niezbędna jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której pacjentka będzie musiała wrócić do przeszłości i znaleźć źródło swojego problemu. Wówczas specjalista pokaże zależność między wydarzeniami a emocjami, a następnie będzie dążył do zmian jej podejścia.

Jeśli mizoandria wywołuje paraliżujący lęk w stosunku do mężczyzn, ataki paniki i utrudnia codzienne życie, niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, a być może także wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Warto wiedzieć, że mizoandria absolutnie nie jest tym samym, co feminizm. Feminizm to zjawisko wynikające z poczucia niesprawiedliwości i chęci dochodzenia własnych praw przez kobiety, na równi z mężczyznami. Nie wynika z nienawiści, bo feministki nie umniejszają mężczyznom ich wartości – chcą po prostu równouprawnienia. Z kolei mizoandria to po prostu jawna nienawiść, deprecjonowanie i chęć uprzykrzenia życia mężczyznom, która jest najczęściej wynikiem problemów z przeszłości. Feminizm nie wyklucza szczęśliwych związków i życia w zgodzie z mężczyznami, z kolei mizoandria nie dopuszcza do siebie myśli, by budować jakiekolwiek relacje z płcią przeciwną.

Czytaj również: Niebieska Karta – rodzaje, przyczyny założenia, ile jest ważna?

Bibliografia

 
  • Banasiak-Parzych B. Kobiety, które nienawidzą mężczyzn. [w:] Charaktery, nr 4, kwiecień 2012;
  • Leśniak-Moczuk K., Kobieto, kim jesteś we współczesnym świecie? Nierówności Społ. Wzrost Gospodarczy, 2015, 43, 3: 62–83;
  • Berlatsky N., When Men Experience Sexism [online], The Atlantic, 29.05.2013.
Opublikowano: ; aktualizacja: 05.10.2022

Oceń:
3.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (1)


Witam. Wg mnie rada słuchaj ale rób swoje jest najprostszą drogą do tego, żeby dać Teściowej wejść na głowę, a gdy synowa będzie chciała w końcu postawić granice to będzie to wiązało się z oburzeniem zarówno męża jak i teściowej i może być za późno. Dlatego od początku trzeba stawiać granice i mówić swoje zdanie. To jest wasze życie i warto sprawdzić przed ślubem jak zachowa się Twój partner i jemu też jasno powiedzieć że zależy Ci na poprawnych relacjach ale te relacje nie mogą być budowane kosztem dostosowania się do narzucanych przez teściową pomysłów lub kosztem Twoich nerwów. Poza takimi sytuacjami proponuję być po prostu uprzejmym, a teściowa również nauczy się unikać konfrontacji, bo wie że nie pozwolisz jej wejść na głowę. Może nie będzie Cię lubić, ale i tak w przypadku gdy Cię krytykuje, poucza, obwinia etc. szanse, że Cię będzie lubić są praktycznie niewielkie, więc warto dbać o siebie.

Może zainteresuje cię

Przemoc ekonomiczna – czym jest, jak się objawia, co robić?

 

Domowa dyscyplina – co to jest, zasady, kary. Na czym polega związek DD?

 

Cytaty o życiu – najlepsze cytaty na temat życia

 

Zdrada – czym jest, rodzaje zdrad, czy wybaczyć?

 

Romantyczna kolacja – pomysły i przepisy na kolację dla dwojga

 

Otwarty związek – co to jest i na czym polega?

 

Jak radzić sobie z teściową?

 

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – co robić?