Kartki na walentynki – rodzaje, pomysły, jak zrobić?

Walentynki, czyli Święto Zakochanych, są obchodzone w każdym wieku. 14 lutego na wyznanie miłości decydują się zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe. Jest to przede wszystkim okazja, żeby wyrazić serdeczne uczucia ukochanej osobie. Zachęcamy do własnoręcznego wykonania kartki walentynkowej i dołożenia starań, aby ten wyjątkowy dzień sprawił dużo radości.

Walentynki – historia święta zakochanych

Walentynki są dość młodym, zapożyczonym świętem, w Polsce na dobre zagoszczonym od lat 90-tych XX wieku. Początków święta upatruje się w historii romantycznego ślubu udzielonego przez św. Walentego parze zakochanych – Sarpii i Sabino. Ona cierpiała na śmiertelną chorobę, on był „chory” z miłości. Zakochani umarli jednocześnie. Patronem walentynek został biskup Terni, który podobno sam wysłał kartkę walentynkową do niewidomej córki strażnika więziennego, której przywrócił wzrok.[1]

Kartki walentynkowe z dziećmi

Jeśli jesteśmy rodzicami, warto wprowadzić dzieci w tematykę walentynkową, mówiąc o dniu 14 lutego czy Dniu Świętego Walentego jako o okazji do wyrażania uczuć wobec innych. Dzień ten jest szczególny, choć miłość można okazywać dużo częściej. Warto przypomnieć dzieciom jak być dobrym dla drugiego człowieka, jak się wspierać i dbać o przyjaźń. Dzieci są zwykle chętne, żeby wykonać kartki walentynkowe. Dzień zakochanych jest też okazją do przyrządzenia wyjątkowych posiłków. Sprawdzą się oryginalne naleśniki z wykorzystaniem kształtu serca.

Kartki na walentynki

Tak naprawdę nie potrzeba żadnych wyszukanych słów i wierszy, najlepiej jest napisać kartkę z życzeniami prosto z serca. Jest to niezwykle urocze. Warto już dzieci zachęcać do rozwijania własnej twórczości. Maluchom dość łatwo przychodzi wyznawanie miłości bliskim, nie szczędząc na laurkach serduszek i kwiatków. Dobrze jest brać z nich przykład! Oczywiście, możemy, a nawet zachęcamy do zakupienia jakiegoś wyjątkowego drobiazgu czy przygotowania smacznych słodkości lub kolacji, jednak kartka walentynkowa dla ukochanej osoby jest jedyna w swoim rodzaju. Po latach nadal pozostanie miłym wspomnieniem i najlepszą pamiątką.

Jak zrobić kartki na walentynki?

W wersji najbardziej minimalistycznej wystarczy na kartce papieru narysować na przykład serduszka i napisać kilka miłych słów. Dla bardziej ambitnych przydadzą się nożyczki, klej, kolory papier. Opcji ozdabiania kartek jest naprawdę wiele, między innymi scrapbooking, wycięcie różnych wzorów, skorzystanie z gotowych naklejek, obsypanie laurki brokatem.

  • Kolorową kartkę z bloku technicznego złóż na pół. Wytnij serduszka innego koloru (nożyczkami odręcznie, według szablonu, bądź przy użyciu specjalnego dziurkacza). Cienkopisem dorysuj sznurki balonów, łodygi kwiatów oraz inne kształty. W wybranych miejscach przyklej klejem lub taśmą dwustronną serduszka. Dopisz kilka ciepłych słów.
  • Kartki 3D – na białej kartce przyklej serce z czerwonego papieru, formując z niego uprzednio harmonijkę. Trójwymiarowe serduszka mogą być różnej wielkości i z wielu kolorów. Takim serduszkiem dobrze jest również ozdobić prezent walentynkowy.
  • Serduszko zamknięte w dłoniach – odrysuj ręce na białej kartce, sklej je ze sobą, tak żeby się otwierały i pokazywały co trzymają. Na środku dłoni przyklej czerwone serduszko złożone na pół, na nim kolejne, kolejne i kolejne. W efekcie końcowym dłonie otwierają się i ukazują, co mają w środku.
  • Wytnij kilkadziesiąt kolorowych serduszek i wyklej nimi kształt dużego serca.
  • W ozdobne ramki włóż obrazy z motywem miłosnym i wasze własne zdjęcia przypominające najmilsze momenty.

Jeśli trudno jest nam wyrazić miłość słowami, można skorzystać z gotowych rymowanek. Dzień Zakochanych ma być świętem radosnym, więc równie wesoły powinien być wpis w kartce:

  • W Walentynki
    życzę Ci wesołej minki
    niech się spełnią wszystkie twoje sny
    w mych myślach jesteś Ty!

  • Dziś jest święto naszej miłości
    Dlatego życzę Ci, Ukochana
    radości, szczęścia, miłości, słodkości
    Bo Tyś dla mnie jedyna, wybrana.

  • Życzenia moje płyną z serca mego,
    I choć nie zawsze jest pięknie i wspaniale,
    Tobie chcę oddać siebie samego,
    Bo Tyś jest moje największe Kochanie.

  • W Dniu Świętego Walentego
    Masz życzenia z serca mego!
    Od początku znajomości
    w moim sercu stale gościsz
    I zostaniesz tam do końca,
    Bo to rzecz nieustająca.

  • W Dniu Świętego Walentego,
    dla misiaczka kochanego,
    wielkie serce ślę ja skrycie,
    bo ja kocham Cię nad życie
    Gdyby księżyc umiał mówić,
    gdyby odgadł myśli me.

  • Dzień Świętego Walentego
    To dzień dobry dla każdego!
    W tym dniu wszyscy to wyznają,
    Że chcą kochać i kochają!

Całości w kartce walentynkowej dopełni spryskanie jej perfumami lub odciśnięcie przez panie ust pomalowanych czerwoną pomadką. Równie emocjonujące będzie wysłanie kartki ukochanej osobie drogą pocztową, nawet jeśli z mieszkamy z nią pod jednym dachem. Po kilku latach związku takie otrzymanie walentynki pocztą przypomni młodzieńcze lata, gdy dzień 14 lutego był szczególnie emocjonujący i długo wyczekiwany.

Bibliografia

 
  1. Kuźmińska M., Od świąt do świąt.
Opublikowano: ; aktualizacja: 01.02.2023

Oceń:
0.0

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska

pedagog

Pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesuje się między innymi psychologią dziecka, dialogiem motywacyjnym, mediacjami, technikami szybkiego zapamiętywania. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiających czytelnikowi zrozumienie mechanizmów rozwoju i wychowania dziecka oraz wspierających w rodzicielstwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Związek z młodszym mężczyzną – zalety i wady

 

Romantyczna kolacja – pomysły i przepisy na kolację dla dwojga

 

Domowa dyscyplina – co to jest, zasady, kary. Na czym polega związek DD?

 

Mizoginia – jakie są przyczyny nienawiści do kobiet? Czy mizoginia to choroba?

 

Mizoandria – co to jest? Przyczyny i objawy nienawiści do mężczyzn

 

Cytaty o życiu – najlepsze cytaty na temat życia

 

Niebieska Karta – rodzaje, przyczyny założenia, ile jest ważna

 

Przemoc ekonomiczna – czym jest, jak się objawia, co robić?