Zdrada – czym jest, rodzaje zdrad, czy wybaczyć?

Zdrada – słowo to wywołuje dreszcz rozpaczy i przerażenia u większości osób pozostających w związkach. Bez względu na to, czy jest to zdrada małżeńska czy zdrada partnerska, zawsze wiąże się z silnymi emocjami i może poważnie podważyć zaufanie do drugiej połówki. Za sprawą niewierności partnera związek może się rozpaść. Można również zdecydować się na wspólną terapię, która pozwoli odkryć przyczyny zdrady, będzie okazją do pracy nad wspólną komunikacją i poukładania relacji na nowo.

Zdrada w związku – czym jest?

Niewierność pojawia się wtedy, kiedy jedno z partnerów wchodzi w bliższą relację z inną osobą, robiąc to bez wiedzy i zgody partnera. Zalicza się do niej oczywiście seks, ale zdradą może być także wymiana wiadomości SMS, rozmowy, spotkania. O zdradzie możemy mówić nie tylko wtedy, kiedy pojawia się intymny kontakt.

Zdrada – rodzaje

Mówiąc o zdradzie, większość z nas ma na myśli zdradę fizyczną – chodzi oczywiście o kontakt z osobą spoza związku. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej mówi się również o innych rodzajach zdrady. Równie bolesna może być zdrada emocjonalna, która polega na tym, że dzielimy intymność z drugą osobą, niekoniecznie wchodząc w bliskość fizyczną. Prowadzone badania pokazują, że w ocenie kobiet to właśnie zdrada emocjonalna najbardziej odbija się na relacji.

Do przejawów zdrady emocjonalnej zalicza się między innymi:

  • nieustannie myślenie o drugiej osobie;
  • angażowanie się w sprawy drugiej osoby.

Szczególnym rodzajem zdrady, który jest przejawem postępu technologicznego, jest tak zwana cyberzdrada. Specjaliści uważają, że jest ona czymś pośrednim między zdradą fizyczną a emocjonalną. Przejawem tego rodzaju zdrady może być na przykład korzystanie z portali randkowych oraz czatów. Nie brakuje osób, które decydują się na masturbację, korzystając z kamerki internetowej.

Mówiąc o zdradzie, warto pamiętać również o tym, że może ona pojawiać się w różnych okolicznościach. Często mówimy o wakacyjnych romansach, zdarza się, że do zdrady dochodzi na firmowych integracyjnych wyjazdach, które zakrapiane są alkoholem.

Warto zaznaczyć, że kobiety i mężczyźni różnią się, jeśli chodzi o rozumienie zdrady i podejście do niej. Dla pań przejawem niewierności może być już samo wymienianie wiadomości typu SMS czy wybranie się na kawę. Z kolei mężczyźni łączą zdradę raczej z seksualnością – dla nich wspólna kawa, rozmowy czy wymienianie wiadomości w mediach społecznościowych zdradą nie będą. Dojdzie do niej wyłącznie w przypadku stosunku.

Jak zachowuje się osoba, która zdradza?

Wiesz już, czym jest zdrada, a także jakie są rodzaje zdrady. Z pewnością zastanawiasz się więc, jakie mogą być oznaki zdrady. Jeśli Twój partner/partnerka zacznie nagle znikać z domu, a nieobecności nie będą wyjaśnianie i nie będą też miały związku z pracą zawodową, możesz szczerze porozmawiać o tym, czy w waszym związku nie pojawił się ktoś trzeci.

Oznaki zdrady to również:

  • zmniejszenie zainteresowania seksem;
  • unikanie bliskości;
  • brak chęci na wspólne spędzanie czasu.

Osoba zdradzająca zaczyna się izolować, szuka okazji, aby wyjść z domu, może też ukradkiem korzystać z telefonu. Jeśli zauważysz takie zachowania u swojej drugiej połówki, postaraj się nie robić awantur – to nic nie zmieni. Zamiast tego postaw na szczerą i otwartą rozmowę, powiedz o swoich obawach i podejrzeniach, zaznacz, że oczekujesz szczerości – bez niej nie będzie możliwe podjęcie świadomej decyzji, co dalej z waszą relacją.

Wpływ zdrady na związek

Zdrada zawsze wpływa negatywnie na związek – sprawia, że osoba zdradzona traci zaufanie do drugiej połówki, często spada również jej poczucie własnej wartości, może czuć się oszukana, niechciana. Częste jest poczucie upokorzenia, pojawia się przekonanie o byciu niekochanym. Osoba zdradzona może też doszukiwać się winy za zdradę w sobie, co prowadzi do znaczącego obniża nastroju.

Samodzielne uporanie się ze zdradą i towarzyszącymi jej uczuciami jest bardzo trudne. Oczywiście można dać partnerowi/partnerce drugą szansę, ale trzeba również nauczyć się radzić sobie z negatywnymi myślami pojawiającymi się w związku z tym, co zaszło. W przeciwnym razie będą one nieustannie odbijały się na wzajemnych relacjach.

Czy warto wybaczyć zdradę?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi: wiele zależy od relacji między partnerami, a także wzajemnych oczekiwań. Jeśli oboje uznacie, że chcecie ratować wasz związek mimo niewierności partnera, warto udać się do psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z parami.

Należy wyraźnie podkreślić, że koniec romansu nie sprawi, że związek automatycznie się uzdrowi, niezbędne jest odbudowanie utraconego zaufania. Na sesjach psychoterapeutycznych partnerzy będą mogli szczerze porozmawiać w atmosferze bezpieczeństwa i z pomocą terapeuty, który nie będzie sojusznikiem żadnego z nich. Pamiętaj, że przebaczenie zdrady nie jest twoim obowiązkiem – jeśli po tym, co zaszło w waszej relacji, chcesz ją zakończyć, masz do tego prawo.

Zdradzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety – zdrada zawsze wywołuje u zdradzonej osoby szereg negatywnych emocji, które są konsekwencją zranienia. Jeśli zostałeś zdradzony, pamiętaj, że za pomocą kłótni nie rozwiążesz problemów. Jeżeli wspólnie podejmiecie decyzję o ratowaniu związku, pomocna będzie profesjonalna psychoterapia. W przypadku zakończenia relacji możesz również pomyśleć o wsparciu fachowca – pomoże Ci on przejść przez to trudne doświadczenie w Twoim życiu.

Bibliografia

 
  1. Corey, M. A. (1992). Dlaczego mężczyźni zdradzają. Warszawa: Studio AWA.
  2. Jakubowska A. (2005). Zdrada w związku. Warszawa: Prószyński i S-ka.
Opublikowano: ; aktualizacja: 11.05.2023

Oceń:
5.0

Katarzyna Krakowiak

Katarzyna Krakowiak

Psycholog

Absolwentka psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej pod kierunkiem profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz Studium Interwencji Kryzysowej. Ukończyła szereg szkoleń i kursów między innymi z zakresu metod diagnostycznych w seksuologii, technik pracy z pacjentami z hiperseksualnością, zaburzeniami preferencji seksualnych, prewencji zachowań suicydalnych. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Komentarze i opinie (1)


Czyściłem odkurzaczem plecak dla dzieci. Sorry ?

Może zainteresuje cię

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – co robić?

 

Romantyczna kolacja – pomysły i przepisy na kolację dla dwojga

 

Białe małżeństwo – co to jest?

 

Godzenie się i przepraszanie w związku – trzy główne zasady

 

Kryzys małżeński – czym jest, sposoby pokonania kryzysu

 

Cytaty o życiu – najlepsze cytaty na temat życia

 

Mizoandria – co to jest? Przyczyny i objawy nienawiści do mężczyzn

 

Domowa dyscyplina – co to jest, zasady, kary. Na czym polega związek DD?