Masy plastyczne – co daje zabawa nimi?
Zabawa masami plastycznymi – niezależnie od tego, czy są to masy kupione, takie jak plastelina, modelina, ciastolina i inne, czy też zrobione w domu, np. z mąki i wody – to doskonały sposób nie tylko na zabawę, ale również na... wparcie rozwoju dziecka! Trudno o lepsze połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Tworzenie z masy plastycznej pozwala na kreatywne spędzenie czasu. Pobudza wyobraźnię i myślenie przestrzenne, a także doskonale wpływa na rozwój małej motoryki, ćwicząc sprawność dłoni, siłę nacisku i wyostrzając zmysł dotyku.
Ponadto z niektórych mas – takich jak masa papierowa – można stworzyć wiele przedmiotów użytkowych, jak: miseczki czy kubeczki, co może pokazać dziecku, że nie zawsze trzeba wszystko od razu kupować i wiele rzeczy można zrobić samemu.
Przede wszystkim – zabawa masami plastycznymi to idealny sposób na spędzenie czasu czy to samodzielnie, czy z bliskimi lub przyjaciółmi.
Co więcej, podczas urodzin można zorganizować warsztaty tworzenia np. z masy papierowej czy też konkurs na najlepsze dzieło.
Jest to również świetna okazja, by pokazać dziecku, jak można wykorzystać pozornie bezużyteczne już przedmioty, takie jak rolki po papierze toaletowym czy wytłoczki po jajkach i zaznajomić je z pojęciem recyklingu i ekologii.
Przeczytaj również:

Jak grać w państwa-miasta?
Masa papierowa – co to?
Masa papierowa to masa plastyczna, która wykonana jest z rozdrobnionego papieru lub tektury. Nadają się do tego: stare dokumenty, gazety, kawałki papieru toaletowego, wytłoczki po jajkach, zużyte opakowania itp. Dodaje się do nich klej i wodę. Po wyschnięciu masa papierowa staje się twarda i trwała, ale wcześniej jest łatwa w formowaniu, co czyni z niej wszechstronny materiał, który idealnie nadaje się do tworzenia różnych projektów i prac plastycznych.
Do czego służy masa papierowa?
Masa papierowa pochodzi ze starożytnych Chin. Ponad 2000 lat temu Chińczycy odkryli, że zmieszanie papieru z klejem tworzy masę, której plastyczność pozwala na wyrób przedmiotów, które będą jednocześnie trwałe, jak i lekkie. Używali jej to tworzenia ceremonialnych masek, dekoracji, a nawet hełmów wojskowych.
W Europie masa papierowa była popularna w XVII i XVIII wieku, a stosowano ją do wyrobu: ozdób, mebli i dekoracji wnętrz, głównie w stylu neoklasycznym i rokokowym.
Obecnie masa papierowa – ze względu na swój duży potencjał – wykorzystywana jest do wyrobu zarówno przedmiotów użytkowych, jak i dekoracji. Jest też uwielbiana ze względu na prostotę jej przygotowywania, jak i trwałość.
Cenią ją rękodzielnicy i artyści, którzy tworzą z niej rzeźby oraz elementy różnych instalacji, a także ekstrawaganckie przedmioty codziennego użytku.
Chętnie wykorzystywana jest również jako masa na zajęciach plastycznych dla dzieci, ze względu na swoją elastyczność i łatwość formowania, dzięki czemu szybko można stworzyć to, co podpowiada wyobraźnia. Można z niej robić różnego rodzaju: pojemniki i miseczki, ramki, a także figurki. Często wykorzystywana jest przez dzieci do tworzenia upominków np. z okazji Dnia Babci czy Dnia Dziadka. Masa papierowa idealnie nadaje się do robienia okazjonalnych: ozdób, zawieszek i dekoracji, np. masek na halloween czy bombek na choinkę.
Ponadto, masa papierowa doskonale nadaje się do nadawania kształtu. Można nią obłożyć np. plastikowe butelki, tworząc stylowy wazon lub doniczki, a także balony. Długo utrzymując plastyczność, masa daje czas na poprawki i doskonalenie projektów, dzięki czemu każdy przedmiot może wyglądać perfekcyjnie.
Masa papierowa jest banalnie prosta do zrobienia w domu, stając się świetną alternatywą dla gotowych, sklepowych masa plastycznych i zapewniając mnóstwo dobrej zabawy. Ponadto jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje materiały przeznaczone do wyrzucenia.
Wyschniętą pracę można malować farbami lub zostawić w takim stanie, by było widać naturalne cechy papieru, co również wygląda ciekawie – szczególnie, jeśli wykorzystuje się różne kolory i rodzaje makulatury.
Przeczytaj również:

Jak grać w statki?
Papier-mâché a masa papierowa
Masa papierowa często jest zamiennie nazywana papier-mâché i jest to prawidłowe określenie, ponieważ zasadniczo odnosi się do tego samego. W języku francuskim papier mâché oznacza „przeżuty papier”, a określenia tego używa się do techniki tworzenia z połączonych klejem warstw papieru rozmoczonych w wodzie. Można więc uznać, że papier mâché jest nazwą techniki tworzenia z masy papierowej.
Jak zrobić masę papierową?
Aby zrobić masę papierową, nie potrzeba żadnych specjalnych akcesoriów. Co więcej – z pewnością każdy ma w domu wszystko, co niezbędne. Co jest potrzebne, by zrobić masę papierową?
Papier – mogą to być: stare gazety, wytłoczki po jajkach, rolki po papierze toaletowym lub papierowe opakowania po różnych produktach. Dobrze, jeśli papier jest tego samego koloru – wówczas otrzymana masa papierowa również będzie jednolita.
Klej wikol.
Woda – do rozpuszczania kleju i rozdrabniania masy.
Mąka ziemniaczana – do zagęszczenia i lepszego związania masy, by nie była zbyt krucha po wyschnięciu.
Blender (opcjonalnie).
Jeśli chodzi o proporcje zarówno wody, jak i kleju oraz mąki – można eksperymentować. Ważne, by masa zachowała plastyczność, nie był zbyt luźna ani zbyt klejąca.
Jak przygotować masę papierową?
Podrzyj papier na drobniejsze kawałki – im mniejsze, tym lepsze. Następnie umieść kawałki papieru w misce i zalej ciepłą wodą tak, by cały papier był przykryty. Odstaw na czas namaczania papieru – najlepiej na całą noc.
Kiedy papier będzie już całkowicie namoczony, odlej nadmiar wody. Aby uzyskać jak najbardziej gładką masę, zblenduj mieszankę blenderem lub mikserem. Możesz również zagniatać masę ręcznie aż do uzyskania pulpy, najlepiej bez widocznych kawałków papieru.
Do uzyskanej papierowej pulpy dodaj klej w proporcji mniej więcej 1:4 – czyli 1 część kleju na 4 części masy papierowej – oraz mąkę ziemniaczaną w takiej samej proporcji. Dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej, zwartej konsystencji. Jeśli masa jest zbyt rzadka, można dodać więcej papieru lub kleju, a jeśli zbyt gęsta – należy dodać więcej wody.
Gotową mieszankę warto umieścić na sitku lub gazie, by odsączyć z wody. Następnie warto ugniatać masę, by uzyskać odpowiednią konsystencję. Masa papierowa jest gotowa, gdy jest łatwa do formowania.
Gotową masę można wykorzystać do tworzenia przeróżnych przedmiotów – zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych. Warto wiedzieć, że gotowa rzecz potrzebuje czasu na wyschnięcie, a ten jest zależny od grubości rzeczy, którą się wykonało.
Duża ilość masy papierowej, np. w kuli, twardnieje całkowicie dopiero po kilku dniach. Później można ją szlifować i piłować, nadając przedmiotowi nowy charakter. Rzeczy wykonane z masy papierowej najlepiej pozostawić do wyschnięcia w ciepłym, suchym miejscu.
Po wyschnięciu pracy można ją malować powierzchniowo – np. farbami akrylowymi – i zabezpieczyć werniksem, dzięki czemu otrzyma się trwałą, w pełni użytkową rzecz.
UWAGA!
Nadmiar masy papierowej możesz przechowywać przez kilka dni. Najlepiej umieścić masę w foliowym woreczku i włożyć do lodówki.
Przeczytaj również:

Eksperymenty dla dzieci – 10 prostych eksperymentów, które dziecko może zrobić w domu
Masa papierowa – nowe możliwości ekspresji
Masa papierowa będąca idealnym zamiennikiem mas stworzonych z mąki i wody, to szybki, łatwy i oszczędny sposób nie tylko na świetną zabawę dla całej rodziny czy grupy rówieśników, ale również na stworzenie nowych rzeczy, które planowało się kupić, np. patery na owoce czy kubka na długopisy.
Można z niej tworzyć ozdoby świąteczne, dekoracje do okien, a nawet wianki na drzwi – nie ma żadnych ograniczeń. A wszystko to z wykorzystaniem minimum produktów, a przede wszystkim niepotrzebnych papierów i kartonów, których w każdym domu zapewne nie brakuje.
Jeśli mimo wszystko woli się gotowe masy plastyczne – w ofertach sklepów nie brakuje produktów, które są mieszaniną masy papierowej i kleju lub też mas na bazie celulozy. Do nich wystarczy dodać wodę w podanej na opakowaniu ilości i wymieszać, bez konieczności rozdrabniania oraz pilnowania proporcji. Rzeczy stworzone z takiej gotowej masy niczym nie różnią się od tych zrobionych domowym sposobem – proszek jest idealnie rozdrobniony, ale jednocześnie zachowane zostają naturalne cechy papieru.