Jak zrobić masę solną? Przepis i przygotowanie krok po kroku

Masa solna to prawdziwy hit zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych rękodzielników. Pozwala na zrobienie dekoracji, a nawet przedmiotów użytkowych, a przy tym doskonale rozwija kreatywność i dostarcza mnóstwa dobrej zabawy. Jak zrobić masę solną krok po kroku?

Co to jest masa solna?

Masa solna to jedna z mas plastycznych, wykorzystywana do robienia różnych przedmiotów.

Przepis na masę solną jest banalnie prosty, podobnie, jak cały proces jej wytwarzania. Co najważniejsze – wszystkie składniki zazwyczaj ma się w domu, a jeśli zachodzi konieczność zakupu, z pewnością nie wiążę się z dużym nakładem finansowym.

Masa solna pozwala na kreatywne spędzenie czasu na przyjemnych robótkach ręcznych. To świetny materiał na różne dekoracje, a nawet upominki.

Zalety masy solnej

Poza tym, że tworzenie z masy solnej dostarcza mnóstwo frajdy, to dodatkowo z zabawy płynie wiele innych korzyści:

  • Jest bardzo prosta do wykonania, zarówno z podstawowego przepisu, jak i nawet z wykorzystaniem dodatkowych składników. Do jej wyrobienia nie potrzeba żadnego sprzętu zaś do utwardzania nie potrzeba żadnego konkretnego piekarnika. Można ją zrobić w domu dosłownie w kilkanaście minut!
  • Masa solna stworzona jest z naturalnych składników, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla małych dzieci – nie wywoła reakcji alergicznej, nie jest toksyczna.
  • Jak w przypadku wszystkich mas plastycznych, masa solna pozwala na doskonalenie małej motoryki i rozwój manualny dłoni. Dzięki temu, pod płaszczykiem dobrej zabawy, można wesprzeć zdrowie dziecka!
  • Masa plastyczna jest miękka i można z niej łatwo formować różne przedmioty zarówno ręcznie, jak i wykorzystując do tego różne gadżety. Dzięki temu zabawa nie jest nudna, a dziecko nie czuje się sfrustrowane monotonnym ugniataniem.
  • Masa solna ma ogromny potencjał! Można z niej robić figurki, dekoracje, zawieszki, drobne naczynia, a nawet biżuterię.
  • Robienie masy solnej jest proste i spokojnie ogarnie to każdy maluch. Jednocześnie, zabawa z rodzicem zapewnia atrakcyjnie spędzony wspólny czas, co z pewnością pozytywnie wpłynie na budowanie relacji.

Czytaj również: Origami – jak zrobić? Origami modułowe i tesselacje origami

Jak przygotować idealną masę solną?

Najprostszy przepis na masę solną zawiera trzy składniki:

  • mąkę – 1 porcję;
  • gruboziarnistą sól – 1 porcję;
  • wodę – pół porcji.

Pod określeniem „porcja” kryje się np. szklanka czy miska. Wówczas, do szklanki mąki należy dodać tak samo szklankę soli oraz pół szklanki wody.

Do przygotowania masy solnej przyda się również miska, a także nieco wolnej przestrzeni, by móc swobodnie ugniatać ciasto.

Na początek należy wymieszać mąkę z solą, czyli suche składniki, wsypując je do głębokiej miski. Następnie dodać do niej wodę w ilości takiej, by udało się wyrobić jednolitą masę, sprężystą, ale nie kleistą i całkowicie gładką, bez grudek.

Podczas robienia masy solnej bardzo ważne są odpowiednie proporcje. Jedną szklankę mąki należy połączyć z dokładnie taką samą ilością soli. Dając więcej, np. 2-3 szklanki soli, masa będzie zbyt krucha do wyrabiania małych dekoracji. Należy również uważać z wodą, a w razie przelania – uzupełnić masę o mąkę i solę znowuż w odpowiednich proporcjach.

Gotową masę solną, której nie wykorzysta się od razu, można przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. Należy jednak pamiętać, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Podczas zabawy wystarczy ją przykryć kuchenną ściereczką, zaś przechowywać można w szczelnie zamkniętych woreczkach strunowych.

Jaka mąka do masy solnej?

Do przygotowania masy najlepiej użyć mąki tortowej wymieszanej z krupczatką – wówczas powstaje najlepsze, gładkie ciasto.

Jak barwić masę solną?

Aby zachować naturalność i bezpieczeństwo masy solnej, do jej barwienia można używać barwników spożywczych przeznaczonych do ciast. Można również dodać naturalne przyprawy, takie jak cynamon (wówczas ciasto zyska dodatkowy aromat), kurkumę, kakao, curry czy sok z buraków.

Barwniki spożywcze pozwalają na uzyskanie jednolitej masy o pięknym kolorze i nie wymagają dodatkowego malowania. To świetny sposób na ozdoby choinkowe, które robiłoby się z ciasta piernikowego. Kolorowa masa solna zabarwiona cynamonem będzie z pewnością tańsza i trwalsza, a przy tym nie zmarnuje się smacznego ciasta.

Dodatkowe składniki do masy solnej

Elastyczność masy solnej można zwiększyć dodatkiem oleju, z kolei z pomocą łyżki kleju do tapet czy drewna sprawi się, że masa stwardnieje bez wykorzystywania piekarnika. Do wyrobu bardzo małych modeli można wykorzystać dodatkowo skrobię ziemniaczaną, z kolei do większych modeli przyda się nieco większa ilość soli.

Do uatrakcyjnienia masy solnej można wykorzystać także sypki brokat oraz różnego rodzaju drobne perełki i inne ozdoby, wykorzystywane np. do zdobienia paznokci.

Dla stworzenia pachnącej masy solnej, można do niej dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Co można zrobić z masy solnej?

Z masy solnej można zrobić niemal wszystko! Różnego rodzaju figurki z masy solnej, np. aniołki, idealnie sprawdzą się na szkolnych kiermaszach czy jako dodatek do upominku. Popularne jest robienie miseczek z masy solnej, w których można trzymać biżuterię, a także różnego rodzaju zawieszek, które – po zrobieniu dziurki na sznurek za pomocą wykałaczki lub słomki – będzie można powiesić na choinkę czy w oknie.

Dekoracje z masy solnej

Dekoracje z masy solnej można wykrawać z pomocą foremek, uzyskując różne kształty, po rozwałkowaniu jej zwykłym kuchennym wałkiem lub butelką. Można ją również traktować jak plastelinę. Wówczas poszczególne części należy zwilżyć odrobiną wody, by je ze sobą skleić. Masa solna idealnie nadaje się także do odbijania różnych wzorów, np. dziecięcych stópek, i robienia swego rodzaju płaskorzeźb.

Ozdoby z masy solnej można dodatkowo dekorować, np. koralikami, które wystarczy przykleić.

Czytaj również: Malowanie po numerach – na czym polega?

Jak utwardzić masę solną?

Masa solna samoczynnie wysycha w ciągu około 2 dni, w zależności od grubości ozdoby. Ale żeby nieco przyspieszyć proces, dekoracje można umieścić w piekarniku o temperaturze 50-75 stopni i suszyć/wypiekać przez około godzinę, kontrolując cały proces. Obserwowanie dekoracji zapobiegnie ich przypaleniu i nabraniu niechcianego koloru.

Czym malować ozdoby z masy solnej?

Po wyschnięciu masę solną można pomalować farbami. Idealnie nadają się farby akrylowe i plakatowe. Można je również pokryć lakierem akrylowym - wówczas nabiorą pięknego połysku.

Prosty przepis sprawia, że masę solną można zrobić „z marszu”, zapewniając dziecku mnóstwo dobrej zabawy. Samodzielnie zrobione figurki i dekoracje mogą być wspaniałą pamiątką, a także pięknym upominkiem od serca, a kto wie… może nawet w kształcie serca?

Czytaj również: Haft diamentowy – co to jest? Na czym polega haftowanie diamentami?

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.09.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dziecko ogląda pornografię – co robić?

 

Tablica motywacyjna dla dzieci – co to jest?

 

Jaki prezent zrobić na Dzień Ojca? Pomysły na własnoręcznie wykonane upominki dla taty

 

Kostka Rubika – czy warto kupić ją dziecku? Rodzaje, jaką wybrać, jak ułożyć kostkę Rubika?

 

12 aplikacji na tablet dla dzieci

 

8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

 

Gry i zabawy na kartce papieru

 

Prezenty na mikołajki – co kupić dla chłopca i dziewczynki?