Jaki prezent zrobić na Dzień Ojca? Pomysły na własnoręcznie wykonane upominki dla taty

Nic tak nie cieszy rodziców, jak upominek wykonany przez dziecko. Tata na pewno będzie zachwycony, gdy roczniak zawiesi mu na szyi wyjątkowy medal, ze smakiem zje niecodzienny szaszłyk przyrządzony przez małego kucharza i z chęcią zagra w kapsle z przedszkolakiem. Oto najciekawsze pomysły na prezenty na Dzień Ojca, które dziecko może zrobić samodzielnie.

Zanim dziecko weźmie się do pracy, warto chwilę z nim porozmawiać, zapytać, co jego zdaniem może sprawić tatusiowi największą przyjemność. Oczywiście, sprawa będzie prostsza, gdy posadzisz przed sobą trzyletniego rozmówcę, ale nie poddawaj się także przy roczniaku. Przygotuj sobie zestaw pytań, na które maluch wcale nie musi odpowiadać, wystarczy, że będzie się im przysłuchiwał. Zagadnij dziecko, czy tatuś lubi czytać książki, czy chętnie wyleguje się w wannie, czy też najlepiej wychodzi mu jazda samochodem, a najpiękniejszy uśmiech ma po zjedzeniu pysznego obiadu. Roczniak z zainteresowaniem będzie słuchał twojej opowieści o codzienności taty, starsze dziecko zaś pewnie samo wytłumaczy ci, dlaczego jego tatuś jest wyjątkowy. Gdy już to ustalicie, czas przejść do konkretów, czyli wyboru prezentu, jaki przygotujecie na Dzień Ojca.

I tu podstawowa uwaga: jeśli malec będzie upierał się przy konkretnej rzeczy, która według ciebie będzie mężowi zbędna (np. kolejny breloczek do kluczy, różowa zakładka z księżniczkami), nie przekonuj go na siłę, że to zły pomysł. Już samo przygotowanie prezentu powinno sprawić dziecku frajdę, a jego radość przy obdarowaniu udzieli się również tacie.

Dzieła najmłodszych artystów (dzieci 1-3 lata)

Medal - mała rączka

Najlepszym materiałem do ulepienia medalu będzie masa solna - dziecko może jej nawet posmakować. Przygotuj nieco więcej materiału niż potrzebujesz - malec będzie mógł potrenować na nim sprawność rąk i palców. Połącz więc szklankę mąki i szklankę wody, dokładnie wymieszaj, a następnie dosyp szklankę soli i znowu wymieszaj. Jeśli uznasz, że masa jest zbyt rzadka, dodaj sól. Następnie razem z dzieckiem uformuj placek takiej wielkości, by zmieścił się na nim odcisk dziecięcej dłoni. Do masy możesz dosypać cynamonu lub curry, a wasze dzieło nabierze żywej barwy i smakowitego aromatu. Następnie starannie wygładź placek i odbij na nim dłoń dziecka. Zrób otwór na przewleczenie wstążki. Przełóż medal do piekarnika - powinien suszyć się w temperaturze około 100 st. C przez około 3 godziny. Przewlecz wstążkę i medal gotowy.

Przybornik na długopisy

Potrzebujecie rulonu od papieru toaletowego oraz dużej ilości plasteliny, małych makaroników, ryżu, ścinek materiałów lub kolorowych gazet. Najpierw zachęć dziecko do naklejania plasteliny na rulonik. Warstwa plasteliny nie musi być równa (a nawet im grubsza w niektórych miejscach, tym lepsza), ważne, by pokrywała cały kartonik. Następnie poproś malca, by poprzyklejał na niej ozdoby, a ty koniecznie kontroluj, czy wszystkie dobrze się trzymają. Już taki rulonik może spełniać rolę pojemnika na długopisy, ale możecie jeszcze dorobić mu podstawkę. Wystarczy, że weźmiesz kawałek grubego kartonu. Malec może ozdobić go kredkami (wtedy rulon należy przykleić klejem) albo pokryć grubą warstwą plasteliny (w niej "zanurzycie" pojemnik).

Pochłaniacz stresu

Weźcie nową białą skarpetę (najlepiej dla dorosłych). Rozłóżcie ją na kartonie i przymocujcie np. dwustronną taśmą klejącą, by nie przesuwała się podczas malowania. Podaj dziecku niezmywalne markery (koniecznie uważaj, by malec się nimi nie pomalował) i poproś o namalowanie kropeczek i zygzaków, tak by skarpetka nabrała kolorów. Następnie weźcie gruby woreczek foliowy i wsypcie do niego sól, cukier lub mąkę. To zadanie na pewno spodoba się maluchowi, więc posadź go przed dużą miską z sypkim materiałem, który sam będzie wkładał do torebki. Gotowe? Zawiąż torebkę i obklej ją taśmą. Dla bezpieczeństwa włóż ją w kolejną torebkę, którą również zabezpiecz taśmą, a następnie wrzuć ją do skarpetki. Przewiąż skarpetę wstążeczką i gotowe. Tatuś może taki woreczek nosić zawsze w kieszeni i ściskać, gdy się zdenerwuje, oraz wykorzystywać do zabawy z maluchem, np. w podrzucanie lub turlanie.

Dzieła średniaków (dzieci 3-4 lata)

Wymarzony portret taty

Zapytaj malca, czy wie, kim tata chciałby być: pilotem, mistrzem Yoda, atletą, a może klaunem? Następnie przygotujcie zdjęcie lub rysunek wymarzonej postaci (możecie też poszukać jej w internecie i wydrukować) oraz portret taty. Ważne, by zarówno postać np. mistrza Yody, jak i taty były podobnej wielkości. Poproś, by malec wyciął głowę taty i wkleił ją w miejscu głowy mistrza Yody. Dziecko może przykleić także inne części ciała taty albo coś dorysować (np. telefon w ręce "mistrza Taty"). Ramkę do zdjęcia zróbcie z patyczków po lodach. Ułóżcie je w kwadrat i sklejcie klejem do drewna (może być wikol). Przytnijcie portret taty, tak by pasował do ramki, i przyklejcie, używając taśmy dwustronnej.

Dziewczynka z mazakiem

Fot. Shutterstock.com


Szaszłyk pełen niespodzianek

Tym razem kuchnia zamieni się w pracownię artysty. Potrzebujecie miniproduktów - pomidorków koktajlowych, oliwek (czarnych i zielonych), winogron (zielonych i czerwonych), rzodkiewek, truskawek, moreli, śliwek, gotowanych jajek przekrojonych na pół oraz pokrojonego w kostkę sera i wędliny. Poproś, by malec ponawlekał składniki na długie patyczki. Zasada jest taka: ma być jak najbardziej kolorowo, czyli dozwolone jest nawet łączenie truskawki z wędliną. Jak pięknie zaserwować takie danie? Najlepiej wstawić szaszłyki do średniej wielkości słoika przewiązanego grubą wstążką, tak aby przekąska przypominała bukiet.

Mama z córeczką

Fot. Shutterstock.com

Niezbędnik majsterkowicza

Tata na pewno ma mnóstwo różnych śrubek. Czas je posegregować i uporządkować. Weźcie małe pudełeczka tekturowe, np. po kremie do twarzy lub herbacie. Poproś dziecko, by okleiło je kolorowym papierem. W górnej części pudełka możecie wyciąć otwór i zabezpieczyć go kawałkiem przezroczystej folii (podkleicie ją taśmą) albo przyczepcie na niej jedną ze śrubek (również używając taśmy) - tak by tata bez zaglądania do środka wiedział, co kryje się w pudełeczku.

Dzieła starszaków (dzieci 5-6 lat)

Dyplom dla najukochańszego taty pod słońcem

Weźcie dużą kartę (A3), najlepiej z bloku technicznego. Porozmawiajcie o tym, za co dziecko najbardziej kocha tatę i wszystkie te zalety przedstawcie na kartce. Jeśli dziecko nie umie pisać, może narysować wyjątkowe cechy taty albo wyciąć odpowiednie zdjęcia z gazet. Np.: z tatą najfajniej szaleje się na placu zabaw - dziecko przykleja zdjęcie huśtawek; tatuś szykuje najpyszniejszy deser - rysuje lody. Starszak rysunki i zdjęcia może przeplatać wyrazami, które kojarzą mu się z tatą, np. "kino", "wyprawa rowerowa".

Chłopiec pisze

Fot. Shutterstock.com

Powrót do przeszłości - kapsle

Dziś chłopcy turlają po ziemi Bakugany, a kiedyś... grali w kapsle na chodniku. Warto przypomnieć tatusiowi tę zabawę i podarować mu zestaw pięknie ozdobionych kapsli. Potrzebujecie kolorowych świeczek (mogą być zapachowe), cekinów i miniobrazków (malec może narysować miniaturową flagę Polski albo wyciąć minigwiazdki). Rozłóż na stole gazety i połóż na nich kapsle. Wytłumacz dziecku, jak ma lać wosk ze świec i pomóż precyzyjnie celować nim do kapsli. To będzie dla malca dobre ćwiczenie koordynacji oraz... cierpliwości. Gdy kapsel pokryje cienka warstwa wosku, zanurzcie w niej ozdoby i znowu pokryjcie je woskiem. Uprzedź malca, że napełnione woskiem kapsle powinny dobrze przeschnąć przez kilkanaście minut, zanim wypróbujecie je w zabawie.

Album wspomnień

Wybierz z dzieckiem zdjęcia, na których jest razem z tatą. Przygotuj kilka koszulek na dokumenty (przetnij je w poprzek), dwa kawałki tektury oraz wstążkę. Poproś malca, by ozdobił tekturę - to będą okładki albumu. Następnie powkładajcie do koszulek zdjęcia i obklejcie je taśmą samoklejącą, tak by fotografie się nie wysuwały. Zróbcie w okładce otwory i razem z koszulkami przewiążcie tasiemką. Taki album będzie świetnym pretekstem do wspólnych wspomnień taty i dziecka.

Pomysły na prezenty na Dzień Ojca

  1. T-shirt dla taty z napisem "Tata od (tu wpisujemy rok urodzin dziecka)"

  2. Laurka - łamigłówka. Najpierw trzeba narysować kwadrat i go pokratkować. Niech ma np. 10 rzędów i 10 kolumn. W każdą kratkę trzeba wpisać literę (w tym wypadku będzie ich 100). Taty zadaniem będzie odnalezienie wpisanych pionowo, poziomo lub po skosie przymiotników, którego go określają np. "miły", "kochany", "dobry", "mądry" itp. Przygotowując laurkę najłatwiej zacząć od wpisania odpowiednich słów, a dopiero później powstawiania dowolnych literek w wolne pola. Wszystko trzeba oczywiście opatrzyć odpowiednim nagłówkiem np. "Mój tata jest…".
  3. T-shirt dla dziecka z napisem "Mój tata = mój bohater!" albo "Mam wspaniałego Tatę!". Niespodzianka polega na ubraniu dziecka w taką koszulkę i zaprezentowaniu się tacie w Dniu Ojca.
  4. Kupony, czyli małe karteczki papieru, na których jest napisane np. "Kawa", "Buziak", "Dzień władzy nad pilotem od telewizora" itd. Tata może wykorzystać kupony w dowolnym momencie np. wybiera kupon z napisem "kawa" i dziecko przynosi kawę. Oczywiście to, co jest napisane na kuponach musi być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.
  5. Zdjęcie z serii "tak jak tata" - można wyciąć z papieru brodę, wąsy i/lub okulary i nakleić na duże zdjęcie portretowe dziecka. Inną wersją zdjęcia "tak jak tata" będzie zdjęcie dziecka w ubraniu taty. Takie fotografie bywają naprawdę urocze.
    Sprawdź, 10 pomysłów na prezenty hand made.

  6. Świąteczne menu. Dziecko rysuje w różnych miejscach kartki kolejne pozycje menu np. jabłko, jajko, szklankę wody, truskawkę. Wieczorem lub rano wręcza ją tacie i prosi o zaznaczenie kółkiem tego, co tata chciałby zjeść w Dniu Ojca. Potem przynosi wszystko na tacy, albo jeśli jest mniejsze, w rękach.
  7. Zdjęcie z cyklu "Niedaleko pada jabłko od jabłoni". Mama robi tacie i dziecku zdjęcie w czasie ich snu. Oczywiście chodzi o to, by złapać ich w tej samej lub podobnej pozycji ;)
  8. Tekturowy medal na wstążce.

  9. Zdjęcie z życzeniami. Dziecko staje na tle czarnej tablicy, na której są napisane kredą życzenia dla taty.
  10. Korona z papieru.

  11. Ogromny plakat (najlepiej wielkości kilkulatka) zawieszony w widocznym miejscu w mieszkaniu z nagłówkiem "Mam wspaniałego tatę bo…" i wypisanymi wszystkimi dowodami na wspaniałość.
  12. Puzzle, z których można ułożyć obrazek z napisem "Kocham Cię Tato". W sklepach można dostać czyste białe puzzle do kolorowania.
  13. Laurka w kształcie koszuli z krawatem zrobionej metodą orgiami. Ten prezent to prawdziwy hit w sieci.
  14. Zdjęcie uśmiechniętych dzieci trzymających literki układające się w słowo "tata" (oczywiście jeśli macie mniej niż czworo dzieci, musicie zrobić kolaż z literek).
  15. Książka "Wszystko o moim tacie". To może być zeszyt z wklejonymi zdjęciami taty, rysunkami jego ulubionych potraw, informacjami o zaletach czy ulubionych zajęciach.
  16. Plakat od córki z napisem "Kiedyś znajdę swojego księcia, ale mój tata zawsze będzie moim królem". Od syna "Niektórzy ludzie nie wierzą w superbohaterów. Nie znają mojego taty!"

  17. Dyplom, na którym jest wyrysowany puchar i napis "Najlepszy Tata na świecie".

  18. Krawat z papieru na sznurku z napisem "Supertata"

  19. Dowolne ciasteczko z wbitym patyczkiem do szaszłyka, do którego jest przylepiona tekturka z napisem "Kocham Cię Tato".

  20. Kanapka - portret taty. Na owalnym lub okrągłym kawałku chleba można położyć oczy z plasterków ogórka, na to kawałki czarnych oliwek jako źrenice, nos z zielonej oliwki, uśmiech z kawałka pomidora itp. Oczywiście nie może się obejść bez wyciętych z żółtego sera lub szynki liter, z których można ułożyć napis "tata".
  21. Prosty deser np. dziecko wkłada truskawki do miseczki i na to nakłada bitą śmietanę.

  22. Laurka z napisem "Kocham Cię tato" - ta klasyka zawsze się sprawdza.

  23. Tekturowa opaska na kubek (taka jakie dodają w kawiarniach z gorącymi napojami na wynos) z napisem "Kubek supertaty".
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

 

Gry i zabawy na kartce papieru

 

Prezent dla 10-latka – najlepsze pomysły

 

Pierwszy wyjazd na kolonie – jak przygotować psychicznie siebie i dziecko?

 

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka

 

Eksperymenty dla dzieci – 10 prostych eksperymentów, które dziecko może zrobić w domu

 

Halloween z dziećmi – za i przeciw. Czy warto obchodzić to święto?

 

Prezenty na mikołajki – co kupić dla chłopca i dziewczynki?