Piasek kinetyczny – do czego służy i jak można się nim bawić?

Dzieci uwielbiają wszelkie masy plastyczne. Plastelina, modelina i ciastolina nadal wiodą prym, ale na rynku pokazuje się coraz więcej produktów, które nadają się do tego, by formować z nich różne cuda. Jednym z największych hitów jest piasek kinetyczny. Co warto wiedzieć na temat piasku kinetycznego i skąd wzięła się jego popularność?

Co to jest piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny, czasem spotykany również pod nazwą piasek magnetyczny, to masa plastyczna, do złudzenia przypominająca prawdziwy piasek i w istocie właśnie z niego jest zrobiona. W odróżnieniu od zwykłego piasku piasek kinetyczny jest jednak połączony ze specjalnym polimerem, który nadaje mu odpowiednią konsystencję, lekko wilgotną, nie sypką, ale też nie twardą. Jest przyjemny w dotyku, można go przesypywać przez ręce, ale jednocześnie lepić z niego tak samo, jak z mokrego piasku na plaży czy w piaskownicy.

Piasek kinetyczny występuje w różnych kolorach, dzięki czemu dostarcza dziecku mnóstwo frajdy i daje możliwość wykorzystania go w różnych twórczych projektach.

Co można robić z piaskiem kinetycznym?

Jest w piasku coś, co przyciąga wszystkie dzieci, niezależnie od wieku. Nawet dorośli lubią posiedzieć na plaży i bezwiednie grzebać w przyjemnych ziarenkach. Z piaskiem kinetycznym jest dokładnie tak samo, jak z prawdziwym – można z niego lepić różnego rodzaju babki i zamki, przeciskać przez foremki, przesypywać go czy wypełniać nim różne pojemniki. Słowem – wszystko, co można robić z prawdziwym piaskiem, można również robić z piaskiem kinetycznym.

Piasek kinetyczny jest niezwykle miły w dotyku, co może działać nawet odprężająco. Grzebanie w nim, formowanie budowli czy nawet ugniatanie sprzyja relaksowi, więc warto czasem potowarzyszyć dziecku, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie są zalety zabawy piaskiem kinetycznym?

Piasek kinetyczny to świetna twórcza zabawa dla dzieci w każdym wieku, bez żadnych ograniczeń. Jakie są jego największe zalety?

  • Piasek kinetyczny ma wyjątkową konsystencję, zawsze idealną do lepienia różnych form.
  • Nadaje się zarówno do zabawy dla rocznego dziecka (wyłącznie pod opieką dorosłych), jak i dla starszych.
  • Zabawa piaskiem kinetycznym to doskonałe ćwiczenie małej motoryki i wsparcie dla rozwoju manualnego.
  • Piasek kinetyczny pobudza wyobraźnię i kreatywność i zapewnia mnóstwo dobrej zabawy, szczególnie, jeśli wykorzystuje się kolorowy piasek kinetyczny.
  • Piasek kinetyczny jest sypki, a zarazem elastyczny, dlatego twory z niego są nieco trwalsze niż z klasycznego piasku i łatwiejsze w układaniu.
  • Piasek kinetyczny jest doskonałą alternatywą dla prawdziwego piasku. Można się nim swobodnie bawić w domu, kiedy aura za oknem nie sprzyja wyjściu do piaskownicy czy zabawie na plaży.
  • A czy piasek kinetyczny brudzi tak samo, jak zwykły? NIE! Piasek kinetyczny nie brudzi rąk ani przedmiotów, co jest jego kolejną wielką zaletą.
  • Do zabawy piaskiem kinetycznym można używać przeróżnych przedmiotów, od klasycznych foremek do piasku, przez wałek do ciasta, a także akcesoria przeznaczone do ciastoliny. Maluch może go również przesypywać z jednego pojemnika do drugiego, co będzie ciekawym ćwiczeniem koordynacji wzrokowo-ruchowej i cierpliwości.
  • Piasek kinetyczny nie wysycha jak klasyczny piasek, dlatego można lepić przez długi czas, a nawet zachować różne twory z niego np. na tacy. Co ciekawe, nie robi się też twardy nawet po dłuższym czasie, co czasem spotyka plastelinę i inne masy.
  • Piasek kinetyczny nie lepi się do powierzchni ani przedmiotów, dlatego jest łatwy w sprzątaniu i przechowywaniu po zabawie.
---

Czy piasek kinetyczny jest bezpieczny?

Oryginalny piasek kinetyczny dla dzieci nie jest w żadnym stopniu szkodliwy, ponieważ składa się z naturalnych składników. Jest też w pełni bezpieczny dla alergików. Dla tych, którzy mimo wszystko mają wątpliwości i boją się sięgać po kolorowy piasek z obawy przed sztucznymi barwnikami, mogą skusić się na samodzielne zrobienie piasku kinetycznego!

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?

Tym, co jest takie pociągające w piasku kinetycznym, jest jego idealna konsystencja, będąca niczym połączenie piasku i plasteliny. Zdecydowanie różni się np. od masy solnej, która bywa trudna w formowaniu. Okazuje się jednak, że i piasek kinetyczny można zrobić samemu w domu i naprawdę nie jest to trudne. Co ciekawego, jest na niego nawet kilka przepisów!

  1. W dużej misce należy połączyć czysty piasek ze skrobią kukurydzianą i wodą w proporcjach 4:2:1.
  2. Wymieszać mąkę pszenną z olejem i dodać do niej wybrane barwniki spożywcze w proporcji 4:1 (ilość barwnika zależy od natężenia koloru, jaki chce się uzyskać). Można również połączyć mąkę pszenną z olejem i startą kredą.
  3. Mąkę ziemniaczaną połączyć z olejem i barwnikiem (4:0,5, ilość barwnika wedle uznania)

Samodzielne zrobienie piasku kinetycznego pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ składniki na niego są o wiele tańsze niż oryginalna zabawka, choć i wśród gotowców widać duże zróżnicowanie cenowe. Wiele zależy od producenta oraz formy, w jakiej sprzedawany jest piasek. Dla przykładu, marki Super Sand czy Sand Spirit oferują piasek w zestawach z akcesoriami – foremkami, łopatkami itp. – aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić dzieciom zabawę, są one jednak zdecydowanie droższe niż pojedynczy kubełek. Ale zabawę można przecież zacząć od jednego koloru piasku, którego cena jest już znacznie korzystniejsza niż cały zestaw. A co się bardziej opłaca i, co najważniejsze, który piasek kinetyczny będzie lepszy? To już trzeba samemu ocenić!

Piasek kinetyczny – czy warto kupić go dziecku?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim – jest trwały, co odróżnia do od wielu innych mas plastycznych, w pełni bezpieczny, a przede wszystkim dający mnóstwo możliwości zabawy dla dzieci w różnym wieku, która pobudzi ich kreatywność. Dla najmłodszych będzie świetnym ćwiczeniem rozwijającym zdolności manualne, a dla starszych sposobem na miłe spędzenie czasu w deszczowy dzień, kiedy tak bardzo chciałoby się pobawić w piasku. Można samemu zrobić piasek kinetyczny lub też skorzystać z wielu gotowych produktów, zachwycających kolorami i akcesoriami. Słowem – piasek kinetyczny z pewnością zachwyci każde dziecko i w mig stanie się jedną z ulubionych zabawek. A jeśli jeszcze w domu urządzi się mini piaskownicę, chociażby z dużego, plastikowego, zamykanego pojemnika… radość malucha murowana!

Ile kosztuje piasek kinetyczny?

Na rynku dostępne są różne zestawy z piaskiem kinetycznym dla dzieci. Rodzice, którzy chcą nabyć tego typu produkt dla swojej pociechy, znajdą zarówno pojedyncze opakowania piasku kinetycznego, jak i komplety piasku w różnych barwach, zestawy z plastikowymi foremkami, a nawet zestawy w stylu prawdziwej piaskownicy umożliwiające zabawę z piaskiem kinetycznym „na dużą skalę”. Z tego też powodu odpowiedź na pytanie jaka jest cena piasku kinetycznego zależy w dużej mierze od tego, czego dokładnie oczekujemy dla naszego dziecka.

Najprostsze zestawy zawierające opakowanie piasku kinetycznego (bez dodatków) to wydatek rzędu od 40 do ponad 100 zł. Cena ta może wahać się w zależności od ilości piasku, a także od jego dodatkowych cech, np. barwy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 22.03.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Gry i zabawy na kartce papieru

 

Harcerstwo – co to jest? Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

 

Gdzie na sanki? Najlepsze miejsca w Polsce do jazdy na sankach

 

Pomysł na urodziny - gra miejska

 

8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

 

Andrzejki – co to za święto? Zabawy dla dzieci na andrzejki

 

Mikołajki – co to za święto? Zabawy dla dzieci na mikołajki

 

Halloween z dziećmi – za i przeciw. Czy warto obchodzić to święto?