Wysypka u noworodka – skąd się bierze, czym smarować, kiedy do lekarza?

Przyczyny wysypki u noworodka zwykle nie są groźne. Krostki na buzi dziecka to często objaw trądziku niemowlęcego, który może pojawić się kilka dni po porodzie. Jeżeli zmiany skórne u dziecka mają charakter rumienia, możemy mieć do czynienia z pokrzywką alergiczną. Swędząca wysypka i sączące pęcherzyki na ciele to z kolei objaw AZS. Jakie inne dolegliwości i choroby skóry odpowiadają za wysypkę na ciele noworodka? Co robić, kiedy noworodek ma wysypkę?

Trądzik niemowlęcy – krostki na buzi noworodka

Przyczyny wysypki na twarzy noworodka i niemowlaka nie są zwykle poważne. Najczęściej za plamki na buzi dziecka odpowiada trądzik niemowlęcy. Wypryski na twarzy noworodka pojawiają się zwykle kilka dni po porodzie w postaci czerwonych krostek, czasami z białym czubkiem. Trądzik u noworodka jest szczególnie widoczny, gdy maluch jest rozgrzany.

Przyczyną tych zmian skórnych są hormony matki, które jeszcze w niewielkim stopniu po porodzie mogą krążyć w organizmie maluszka. Zmiany trądzikowe nie zlewają się w jeden rumień, dzięki czemu łatwo odróżnić je od wysypki alergicznej. Trądzik noworodkowy charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Zwykle ustępuje do kilku tygodni po porodzie. Krostki na twarzy dziecka należy przemywać przegotowana wodą, nie należy ich smarować żadnymi maściami oraz, co najważniejsze, nie wolno ich wyciskać.

Potówki i prosaki – zmiany skórne u noworodków

Potówki powstają na skutek przegrzania się skóry dziecka. Potówki u noworodka to drobne pęcherzyki lub czerwone krostki na skórze. Podobnie jak trądzik niemowlęcy zmiany te nie zlewają się w jeden rumień. Potówki występują zwykle na twarzy, klatce piersiowej, na plecach, w fałdach ud, w zgięciach łokciowych czy też w pachwinach. Aby uniknąć potówek na skórze dziecka, należy ubierać je stosowanie do temperatury, a ciuszki powinny być wykonane wyłącznie z naturalnych, oddychających materiałów. Dobrym sposobem na potówki u noworodka jest kąpiel dziecka w wodzie z nadmanganianem potasu lub z krochmalem.

Z kolei jeżeli dziecko ma białe grudki na nosie i podbródku, są to najprawdopodobniej prosaki. Tego typu zmiany skórne u noworodka powstają na skutek zaczopowania gruczołów łojowych. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm ich działania nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Buzię malucha należy przegotowana wodą. Zmiany znikną samoistnie około 3 miesiąca życia dziecka.

Wysypka alergiczna – przyczyna pokrzywki na twarzy niemowlaka

Wysypka alergiczna pojawia się zwykle u starszych niemowląt, gdyż czynnikiem sprawczym jest tu przedłużająca się ekspozycja na uczulający składnik pożywienia. Najczęstszą alergią pokarmową wywołującą pokrzywkę na skórze jest alergia na białka mleka krowiego.

Alergia pokarmowa może powodować:

  • wysypkę na twarzy niemowlaka zlewającą się w rumień,
  • zaczerwienienie na policzkach,
  • szorstkość i swędzenie skóry (skóra może pękać i sączyć się).

Jeśli u maluszka zostaje stwierdzona alergia pokarmowa, najważniejszym elementem postępowania jest dieta eliminująca uczulające substancje pokarmowe.

Kiedy noworodek ma wysypkę, można podejrzewać alergię kontaktową. To nadwrażliwość na drażniącą skórę dziecka substancję. Najczęściej drażniące dla skóry dziecka mogą być kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała oraz produkty do prania. Wyprysk kontaktowy zniknie jeśli zostanie wyeliminowany czynnik, który go powoduje. Dodatkowo należy regularnie natłuszczać i nawilżać skórę dziecka.

Co oznacza swędząca wysypka na twarzy i ciele dziecka?

Zmiany przypominające wysypkę u noworodków mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry. AZS daje podobne objawy jak alergia pokarmowa. Atopowe zmiany na skórze dziecka są silnie zaczerwienione i sączące. Występują najczęściej na policzkach oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Niekiedy zdarza się, że choroba może powodować wysypkę na całym ciele dziecka. Głównymi czynnikami predysponującymi do rozwoju atopowego zapalenia skóry są alergeny pokarmowe, rzadziej wziewne.

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinny być pod opieką lekarza. Skóra bardzo swędzi a co za tym idzie maluszek źle śpi i jest rozdrażniony. W tym przypadku lekarz zaleca maści i kremy łagodzące świąd i podrażnienia oraz leki antyhistaminowe również łagodzące swędzenie. Atopową skórę dziecka należy pielęgnować kosmetykami emolientowymi, które świetnie nawilżą swędzącą skórę. W przypadku bardzo nasilonych zmian lekarz zaleci stosowanie preparatów sterydowych.

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry u noworodka?

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka może dawać objawy już kilka dni po porodzie. Na skórze noworodka widoczne są zmiany rumieniowate, które pokrywa żółta łuska, bardzo często sącząca się. Zmiany często zlokalizowane są na nosie, policzkach oraz na czole. Jeśli nie są bardzo nasilone, wystarczy przemywanie skóry przegotowana wodą oraz smarowanie jej maścią z cynkiem. W przypadku bardziej nasilonych zmian należy udać się z dzieckiem do lekarza najlepiej specjalisty dermatologa.

Jeśli jakakolwiek wysypka u noworodka:

  • nie znika w ciągu kilku dni lub stan skóry dziecka się pogarsza mimo podjęcia różnych działań,
  • przebiega z wysoka temperatura ciała,
  • ma charakter zmian sączących oraz przypomina ogniska zapalne,

najszybciej należy udać się z maluszkiem do pediatry.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku

 

Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA)

 

Wysypka na twarzy u dziecka – plamki, krostki, pokrzywka na buzi

 

Kikut pępowiny – czym jest, jak o niego dbać, kiedy odpada, co robić gdy krwawi?

 

Amerykańskie imiona żeńskie i męskie – czy można nadawać je dzieciom w Polsce?

 

Potówki u noworodka – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

 

Zastój pokarmu – objawy, jak odblokować, jak długo może trwać?

 

Pokrzywka u dziecka – czym jest, rodzaje, przyczyny, objawy, jak leczyć?