Maź płodowa – co to jest, jakie pełni funkcje?

Maź płodowa, często określana mianem mazidła lub „lukru płodowego”, to coś, o czym słyszała chyba każda mama. Jednak zwykle zanim noworodek zostanie pokazany matce, na skutek wycierania i osuszania jest tej mazi w dużym stopniu pozbawiony. Czym właściwie jest maź płodowa, jaką pełni rolę i kiedy dochodzi do jej wytworzenia? Kiedy wykąpać po raz pierwszy noworodka, by usunąć jej resztki?

Czym jest maź płodowa?

Maź płodowa (vernix caseosa) to substancja pokrywająca skórę płodu i noworodka nie tylko u ludzi, ale również u innych ssaków. Biało-żółta, śliska, o mazistej konsystencji, złożona jest ze:

  • złuszczonych komórek nabłonka,
  • wydzieliny gruczołów łojowych płodu,
  • włosków meszku płodowego,
  • wydzieliny komórek owodni (błony wchodzącej w skład pęcherza płodowego).

Pod względem chemicznym na maź płodową składają się przede wszystkim: laktoferyna, cholesterol, antyoksydanty i lizozym, a aż 80% stanowi woda.

Maź płodowa pokrywa skórę płodu już w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, mniej więcej w 5. miesiącu ciąży, choć pod koniec 7. miesiąca ciąży jej ilość stopniowo zaczyna się zmniejszać. Po narodzinach dziecka maź płodowa częściowo jest wycierana, natomiast jej pozostałości wchłaniają się samoistnie w ciągu kilku kolejnych dni. Nie ma konieczności jej usuwania z ciała noworodka, zwłaszcza mając na uwadze jej dobroczynne właściwości.

Jakie funkcje pełni maź płodowa w ciąży?

Jakie właściwości ma maź płodowa? Przede wszystkim nawilża i regeneruje, a jednocześnie oczyszcza skórę dziecka. Dodatkowo zapewnia jej prawidłowe pH i przyspiesza procesy gojenia się drobnych uszkodzeń skóry.

Choć wydaje się ona być z punktu widzenia rozwoju dziecka mało istotna, tak naprawdę zarówno przed jak i po porodzie maź płodowa odgrywa istotną rolę. Jej główne funkcje na etapie życia płodowego to:

  • ochrona skóry płodu przed czynnikami infekcyjnymi obecnymi w płynie owodniowym. Uniemożliwia rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, chroniąc dziecko przed stanami zapalnymi;
  • jest naturalną barierą od otaczających płód wód płodowych, co zapobiega maceracji i wysuszaniu się skóry płodu;
  • zapewnia prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry;
  • jest naturalnym źródłem przeciwciał;
  • chroni przed zanieczyszczeniami.

Sprawdź, kiedy i przeciwko jakiej chorobie trzeba zaszczepić dziecko

Jakie funkcje pełni maź płodowa w czasie porodu i po narodzinach?

Maź płodowa odgrywa także istotną rolę przy narodzinach dziecka. W trakcie porodu ułatwia bowiem jego przechodzenie przez kanał rodny, co nie tylko skraca czas porodu, ale również zmniejsza ryzyko powstawania urazów kanału rodnego u matki czy urazów zewnętrznych u dziecka.

Po porodzie natomiast pozostawienie mazi płodowej na skórze noworodka pozwala na stworzenie naturalnej bariery umożliwiającej jej prawidłowe funkcjonowanie. Jej główne funkcje w tym okresie to:

  • ochrona przed utratą ciepła;
  • uniemożliwianie wniknięcia do organizmu dziecka chorobotwórczych patogenów (wykazuje działanie przeciwbakteryjne chociażby ze względu na zawarty w niej lizozym);
  • utrzymywanie prawidłowego pH skóry;
  • zmniejszenie utraty wody drogą transdermalną;
  • ułatwienie regeneracji podrażnień i drobnych ran skóry powstałych w trakcie porodu.

Wiek ciążowy a maź płodowa

Maź płodowa pełni również istotną funkcję z diagnostycznego punktu widzenia. Na podstawie jej wyglądu lekarze ginekolodzy oraz pediatrzy mogą bowiem dokonać oceny wieku płodowego nowonarodzonego dziecka. Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy kobieta przed ciążą miała nieregularne cykle menstruacyjne i nie da się jednoznacznie określić wieku dziecka.

W celu oceny stanu i ilości mazi płodowej wykorzystywana jest tzw. skala Ballarda.

Jak wygląda maź płodowa u różnego typu noworodków?

  • U skrajnych wcześniaków maź płodowa jest praktycznie nieobecna.
  • Wcześniaki urodzone między 32. a 36. tygodniem ciąży pokryte są stosunkowo dużą ilością mazi płodowej.
  • Dzieci urodzone o czasie (38.-42. tydzień ciąży) pokryte są mazią płodową w umiarkowanym stopniu.
  • Przenoszone dzieci (urodzone po 42. tygodniu ciąży) pozbawione są prawie całkowicie mazi płodowej, a także charakterystycznego meszku płodowego.

Sprawdź, jak wysokie będzie Twoje dziecko

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Ze względu na rolę, jaką odgrywa maź płodowa w prawidłowym rozwoju płodu i noworodka, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by pierwsza kąpiel dziecka odbyła się nie wcześniej, niż po 24 godzinach od narodzin. W określonych przypadkach noworodka można wykąpać wcześniej (np. zabrudzenie smółką czy krwią), jednak wciąż powinno to być minimum 6 godzin po porodzie. Dzięki temu chociaż część zawartych w mazi płodowej dobroczynnych składników ma szansę wniknąć w głębsze warstwy skóry dziecka.

Pamiętajmy, że dużą rolę w tej kwestii odgrywają oczywiście własne standardy poszczególnych oddziałów położniczych, jednak wyrażenie takiego życzenia przez świeżo upieczoną mamę w miarę możliwości powinno zostać uwzględnione.

Bibliografia

 
  1. Grzegorz H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia
  2. Magdalena Czarnecka-Operacz, Anna Sadowska-Przytocka, Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, Pediatria po Dyplomie, 01/2017
  3. S. B. Hoath, W. L. Pickens and M. O. Visscher, The biology of vernix caseosa, International Journal of Cosmetic Science, 2006, 28, 319–333
Opublikowano: ; aktualizacja: 03.11.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Cesarskie cięcie – jak przygotować się do planowanej cesarki?

 

Seks po porodzie – kiedy, jak się przygotować?

 

Cesarka na ratunek

 

Ćwiczenia po cesarce – kiedy wykonywać i jakie są bezpieczne?

 

Pęknięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie

 

Poród bliźniąt – jak przebiega?

 

Co przyda Ci się po cesarskim cięciu? Wszystko o artykułach higienicznych, bieliźnie i spodniach

 

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu