Ketony w moczu w ciąży – co oznaczają ciała ketonowe w badaniu moczu?

Ocena: 4.83/5 Głosów: 152
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badanie moczu w ciąży umożliwia rozpoznanie wielu chorób, np. cukrzycy ciężarnych, na którą wskazuje obecność glukozy oraz ciał ketonowych (ketonów) w moczu. Prawidłowo ketony w moczu są nieobecne. Ketonuria w ciąży w niektórych przypadkach może zagrażać zdrowiu matki, jak i dziecka. Jeśli ketonom towarzyszy glukoza w moczu, należy wykonać badanie glukozy w ciąży na czczo.

Fotolia

Badanie moczu w ciąży a ketony w moczu – czy to cukrzyca ciężarnych?

 

Badanie moczu w ciąży to podstawowe badanie wykonywane podczas każdej wizyty ginekologicznej, raz w miesiącu.

Analiza moczu dostarcza cennych informacji o zdrowiu kobiety ciężarnej, umożliwiając rozpoznanie wielu chorób. Jedną z nich jest cukrzyca, którą może zwiastować glukoza oraz ciała ketonowe w moczu.

 

Ciała ketonowe – czym są ketony?

 

Ciała ketonowe to produkty przemian metabolicznych tłuszczów. Jeśli energia pozyskiwana jest ze związków tłuszczowych, a nie glukozy – podstawowego źródła energii dla organizmu – wtedy mamy do czynienia z ciałami ketonowymi w moczu.

Prawidłowo ketony w moczu są nieobecne. Ich wykrycie w badaniu ogólnym moczu powinno skłonić do dalszej diagnostyki, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy. Jednak nie zawsze ciała ketonowe w moczu są zwiastunem choroby.

 

Ketony w moczu w ciąży (ketonuria) – co to znaczy?

 

Oznaczanie ciał ketonowych w moczu to stały element analizy ogólnej moczu. Dzięki wykonaniu testu paskowego w warunkach laboratoryjnych można wykryć ich obecność.

Możliwe jest także wykonanie szybkiego, przesiewowego badania na ketony(badanie ketonów) w moczu z wykorzystaniem testów paskowych dostępnych w aptece. Zasada wykonania oznaczenia jest zawsze taka sama – należy oddać poranny mocz ze środkowego strumienia do czystego pojemniczka. Ważne jest, by pamiętać o uprzednim podmyciu okolic intymnych.

Występowanie ciał ketonowych w moczu określane jest mianem ketonurii. Najpoważniejszą przyczyną pojawienia się ciał ketonowych w moczu w ciąży jest cukrzyca oraz jej powikłanie – kwasica ketonowa. Cukrzyca ciężarnych dotyka 3–5 proc. kobiet w ciąży i wymaga jak najszybszej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

 

Ciała ketonowe w moczu – jakie są przyczyny?

 

Ciała ketonowe w moczu w przebiegu cukrzycy są następstwem braku wrażliwości tkanek na insulinę oraz niemożności wykorzystania glukozy jako źródła energii.

Ketony w moczu mogą pojawić się przejściowo także z powodu:

  • diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów,
  • unikania posiłku przed snem,
  • częstych wymiotów towarzyszących początkowemu okresowi ciąży (ketony w moczu na początku ciąży),
  • intensywnemu wysiłkowi fizycznemu,
  • gorączce.

Wtedy na drodze wywiadu lekarskiego lekarz powinien zidentyfikować przyczynę ketonurii oraz skontrolować ketony w moczu podczas następnej wizyty pacjentki.

 

Ketonuria a cukrzyca w ciąży i kwasica ketonowa

 

Sytuacją groźną zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej rozwijającego się dziecka jest cukrzyca w ciąży oraz kwasica ketonowa.

Jeśli ketonom w moczu towarzyszy glukoza w moczu, a dodatkowo u pacjentki w ciąży występują objawy wskazujące na kwasicę ketonową, wymagana jest szybka diagnostyka w kierunku cukrzycy, m.in. badanie glukozy w ciąży na czczo lub przygodne oznaczenie glukozy.

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na wysokie ketony w moczu to:

  • owocowy zapach z ust, którego źródłem jest aceton,
  • bóle brzucha i nudności, biegunka i wymioty,
  • wielomocz,
  • suchość w ustach i wzmożone pragnienie,
  • częste zmęczenie i bóle głowy.

Objawy te są mało charakterystyczne i mogą być zinterpretowane jako normalne dolegliwości towarzyszące okresowi ciąży. Stąd tak duża rola badania moczu w ciąży, które pozwala na właściwą interpretację takich symptomów.

Ciała ketonowe w bardzo dużych stężeniach mogą bowiem działać toksycznie na mózg, ostatecznie prowadząc do śpiączki ketonowej, a nawet śmierci.

Tematy: ketony w moczu, ketony w moczu w ciąży, ciała ketonowe w moczu w ciąży, ketonuria, cukrzyca ciężarnych

Komentarze