Prezent dla 4-latka – czym się kierować przy wyborze idealnego prezentu?
Najważniejsze, by prezent dla 4-latka był dostosowany do jego wieku i możliwości rozwojowych. Przedszkolaki – nieważne czy chłopcy, czy dziewczynki – potrzebują angażujących zabawek. Takich, które wytracą ich energię, ale również rozwiną sprawność manualną czy pobudzą wyobraźnię. W skrócie: wpłyną na rozwój dziecka. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo. Tu nie ma kompromisów. Czterolatek nadal wymaga uwagi podczas zabawy, bo pomysły może mieć różne. Na wszelki wypadek zawsze wybierajmy produkty wysokiej jakości, od renomowanych producentów, z odpowiednimi certyfikatami i takie, które nie zawierają małych elementów mogących stanowić zagrożenie.
Świetnym rozwiązaniem są prezenty, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu z rodziną. Mogą to być: proste gry edukacyjne, zręcznościowe czy planszowe (dostosowane do wieku), zestawy wymagające wchodzenia w role (szczególnie młodsze dzieci uwielbiają obserwować rodziców przy ich dorosłych pracach i potem naśladują te same czynności w zabawie) czy wszelkie przedmioty zachęcające do aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy również, że idealny prezent łączy zabawę z nauką – dzięki temu dziecko rozwija nowe umiejętności, nawet o tym nie wiedząc.
Dostosowujmy prezenty do zainteresowań dzieci. Wprawdzie 4-latek może nie mieć jeszcze ich mocno skrystalizowanych, ale obserwujmy, czym się lubi bawić, pytajmy rodziców, opiekunów. Taka personalizacja sprawi, że kupując odpowiednią rzecz, sprawimy maluchowi mnóstwo radości.
Czego raczej unikać? Na pewno wszelkiego rodzaju elektroniki. Ograniczajmy też liczbę prezentów – lepiej postawić na jeden przemyślany upominek niż wiele mniejszych, które szybko się maluchowi znudzą.
Przeczytaj również:

Okulary VR – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?
Kreatywne zabawki – propozycje prezentów
Doskonały prezent dla 4-latka powinien pobudzać kreatywność. A w tym niezastąpione są wszelkiego rodzaju klocki. I tak np. klocki LEGO to absolutna klasyka. Nigdy nie wyjdą z mody Dodatkowo rosną w raz z dzieckiem. Chociaż w przypadku 4-latków nadal myślimy o kupnie zestawów Duplo, warto rozważyć już (przy bardziej odpowiedzialnym i rozważnym chłopcu) klocki przeznaczone dla trochę starszych użytkowników, z oryginalnej serii. Starczą na długi czas i będzie można się nimi bawić nawet za wiele lat.
Wymarzonym prezentem mogą być również tradycyjne drewniane klocki – idealne do układania: budowli, wież i zamków. Je także można dowolnie łączyć w wymyślne konstrukcje. Pomagają ćwiczyć: precyzję, koordynację ręka–oko, zdolności manualne oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Drewniane zabawki są też bardziej przyjazne dla środowiska i zazwyczaj bardziej wytrzymałe. Mają jednak wadę – z pewnością znudzą się szybciej niż ich duński odpowiednik.
Myśląc o klockach na prezent warto rozważyć też:
klocki magnetyczne,
zestawy Playmobil dla najmłodszych,
duże piankowe klocki konstrukcyjne (takie jak w salach zabaw, ale tylko wtedy, jeśli dziecko dysponuje w domu odpowiednią ilością miejsca),
klocki do opowiadania historii,
klocki, tzw. wafle,
klocki duńskiej marki Plus-Plus.
Przeczytaj również:

Prezent dla 10-latka – najlepsze pomysły
Książki na prezent dla 4-latka
Czterolatki kochają książki. Najlepiej te pełne barwnych ilustracji i angażujących historii. Dla chłopca w tym wieku sprawdzą się:
Kicia Kocia (Anita Głowińska) – seria o przygodach małej kotki.
Jano i Wito uczą. Różowy rower (Wiola Wołoszyn) – o przygodach dwóch braci, połączone z ćwiczeniami dykcji.
Pucio (Marta Galewska-Kustra) – jedna z popularniejszych serii książek dla dzieci (maluchy kochają Pucia i jego rodzinę), wspomagająca rozwój mowy.
Samochodzik Franek (Elżbieta Wójcik) – seria książek o motoryzacyjnych przygodach.
Gruffalo (Julia Donaldson) – urocza, rymowana opowieść o małej myszce.
Kto to puka? (Katarzyna Vanevska) – kolorowe książeczki dla dzieci o konkretnych zainteresowaniach (np. sztuka czy nauka).
Zabawki edukacyjne
Utarło się, że to dziewczynki są najbardziej zainteresowane przyborami plastycznymi. Nie musi być to prawdą. Również 4-letni chłopcy mogą się ucieszyć z farb czy wyklejanek. Dzieci w tym wieku uwielbiają tworzyć, dlatego wszelkiego rodzaju zestawy kreatywne – także dla chłopców – to strzał w dziesiątkę. Mogą to być:
zestawy do malowania farbami, kredkami lub flamastrami;
kolorowe ciastoliny i plasteliny;
zestawy do tworzenia magnesów lub odlewów gipsowych;
tablica kredowa lub magnetyczna do rysowania i nauki liter;
puzzle;
mozaiki i układanki kreatywne.
Akcesoria sportowe dla aktywnego czterolatka – pomysł na prezent
Sport to zdrowie, więc ruch jest bez wątpienia ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Doskonały pomysł na prezent dla chłopca w wieku przedszkolnym to podarować mu coś, co zachęci go do aktywności na świeżym powietrzu, np.:
rowerek biegowy – idealny do nauki równowagi;
hulajnoga trójkołowa;
piłki w różnych rozmiarach;
zestawy do rzutek;
kręgle;
zestaw do minigolfa dla dzieci.
Przeczytaj również:

Piniata – co to jest, jak ją zrobić, gdzie kupić?
Najlepsze zabawki na 4. urodziny
Jeśli 4-latek wykazuje zainteresowanie dźwiękami, tańczy, gdy tylko usłyszy muzykę i rytmicznie wystukuje, warto pomyśleć o instrumencie muzycznym. Nie musi być to od razu instrument profesjonalny, ale jeśli chcemy zaszczepić w dziecku zamiłowanie do sztuki, niech nie będzie to plastikowa, najtańsza zabawka. Tu zwracajmy uwagę na jakość i barwę dźwięku. Na co zatem zwrócić uwagę? Oto parę przykładów:
instrumentarium Orffa;
ukulele lub mała gitara;
drewniany flet lub flażolet;
bębenki, tamburyny, marakasy;
dzwonki chromatyczne;
keyboard.
Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju gry planszowe dostosowane do możliwości poznawczych tego wieku, mamy do dyspozycji, m.in.:
Potwory do szafy – gra kooperacyjna, która nie wymaga rywalizacji, idealna do rozgrywania przed snem.
Wyścig królików – prosta gra ucząca myślenia perspektywicznego, przewidywania i wyobraźni przestrzennej.
Dobble – od klasycznej, po serie z ulubionymi bohaterami.
Memory – tutaj wybór motywów przewodnich jest przeogromny.
Gry z serii: Smart Games, np. Trzy małe świnki czy Czerwony Kapturek – jednoosobowe przyjemne łamigłówki zajmujące dziecko na dłuższy czas.
Pędzące żółwie – lekka gra rodzinna, ale wprowadzająca rywalizację.
Grzybobranie – tego szlagieru z lat naszej młodości chyba nie trzeba szerzej przedstawiać.
Imionki – zabawna pamięciowa gra karciana dla dzieci wymagająca wymyślania imion dla potworków.
Pamiętajmy, że najlepszy prezent urodzinowy to nie ten najdroższy, ale podarowany od serca. Małe dzieci nie są jeszcze przesiąknięte reklamami i nie znają się na wartości. Są wdzięczne za każdy podarunek i cieszą się szczerze z najmniejszego drobiazgu.