Karmienie piersią a seks – pytania, obawy, wątpliwości

Mogłoby się wydawać, że te dwie kwestie nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak wystarczy porozmawiać z młodymi mamami, by przekonać się, w jaki sposób karmienie piersią wpływa na życie seksualne i jakie problemy pojawiają się, kiedy para po połogu chce wrócić do współżycia. Jakie sprawy powodują u kobiet dyskomfort i obawy?

Antykoncepcja w okresie karmienia

Młode mamy niekiedy słyszą, że karmiąc piersią nie można zajść w ciążę, jednakże jest to tylko część prawdy. Ponieważ niepłodność laktacyjna występuje jedynie w ściśle określonych okolicznościach, zdecydowanie lepiej zdecydować się na skuteczną antykoncepcję, by nie musieć stale obawiać się o kolejną ciążę. Panie boją się także, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może niekorzystnie wpłynąć na dziecko, jeżeli jej składniki przedostaną się do mleka. Z tego względu należy zdecydować się na pigułkę jednoskładnikową lub prezerwatywę. Można wtedy bezpiecznie współżyć także w czasie karmienia piersią, bez potrzeby liczenia na łut szczęścia, że nie zajdzie się w ciążę.

Wygląd piersi i wyciek mleka

O tym problemie chyba najmniej mówi się głośno, ponieważ jest on dla kobiet krępujący. To dość złożona kwestia. Wiele pań wstydzi się tego, że podczas stosunku seksualnego mleko praktycznie tryska z ich piersi, czy też kapie podczas pieszczot. Można się nawet spotkać ze zwierzeniami kobiet, które zdradzają, że nie wyobrażają sobie pogodzić tego, że piersi ssie maluszek, a jednocześnie miałyby być one obiektem seksualnym dla partnera. To bariera, która tkwi w głowie i sprawia, że życie seksualne pary cierpi. W jaki sposób sobie z tym poradzić? Być może pomocna okaże się szczera rozmowa z partnerem, który zechce się wypowiedzieć w temacie, czy wyciekające mleko w jakiś sposób mu przeszkadza.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

Kolejna kwestia to wygląd piersi, które są raz nabrzmiałe, raz puste i mniej jędrne. Już w trakcie karmienia piersią wiele kobiet zauważa, że ich piersi zmieniły się nieodwracalnie i stały się rozciągnięte. Zaakceptowanie tego stanu rzeczy może być problemem, nawet jeżeli kobieta otrzyma pełną aprobatę swego ciała ze strony partnera. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje opcja operacji podniesienia czy też zredukowania piersi tak, by wyglądały zdecydowanie lepiej. Jeżeli praca nad swoimi przekonaniami dotyczącymi ciała nie okaże się skuteczna, zawsze można skorzystać właśnie z rozwiązania chirurgicznego.

Czytaj również: Karmienie piersią a wygląd biustu

Suchość pochwy, czyli dyskomfort podczas współżycia

Ze względu na wysoką zawartość estrogenu we krwi, mamom karmiącym może towarzyszyć suchość pochwy, a to nie tylko nieprzyjemne doznania podczas współżycia, ale także ryzyko narażenia na mikrouszkodzenia, a co za tym idzie, infekcje. Jeżeli taki problem występuje, koniecznie należy rozważyć korzystanie z nawilżających żeli. Pary korzystające z prezerwatyw powinny pamiętać, że bezpieczne są tylko żele na bazie wody, ponieważ nie rozpuszczają lateksu. Najlepiej zdecydować się na te bezsmakowe i bezzapachowe, by dodatkowo nie podrażniać miejsc intymnych.

Czy chiński kalendarz płci działa?

Niskie libido

Innym skutkiem nadmiaru estrogenu jest zdecydowanie obniżona ochota na seks lub zupełny jej brak. Niektóre panie dodatkowo mają jeszcze barierę psychiczną, ponieważ trudno im pogodzić karmienie piersią i opiekę nad maluchem, czyli pewną rolę w życiu kobiety, z rolą kochanki. Niestety, niekiedy głównym problemem nie jest sam brak zbliżeń. Wielu mężczyzn czuje się odtrąconych emocjonalnie. Warto więc, jeżeli chwilo współżycia seksualnego jest mniej, zadbać o to, by spędzać z mężem więcej czasu, nie tylko rozmawiając o opiece nad dzieckiem lub dzieląc się nią, ale także dbając o wspólne sprawy i bliskość.

Wszystkie niedogodności powinny zniknąć z czasem, najpóźniej po zakończeniu karmienia. Warto być dla siebie cierpliwym i wyrozumiałym. Kobiecie na pewno łatwiej jest przejść ten okres, jeżeli ma również wsparcie i zrozumienie swego partnera. Dlatego najlepiej nie ukrywać przed nim swoich problemów oraz emocji z nimi związanych. Szczera rozmowa oparta na zaufaniu powinna pomóc zachować małżeństwo w dobrej kondycji, nawet mimo czasowych problemów ze współżyciem.

Czytaj również: Kobiece dolegliwości a wstrzemięźliwość seksualna

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Oziębłość seksualna po porodzie – jakie są przyczyny? Jak sobie radzić?

 

Jak uwieść faceta? Sposoby na poderwanie mężczyzny

 

Korek analny – do czego służy, jak się go używa?

 

On nie interesuje się ciążą

 

Squirt – co to jest? Jak doprowadzić do kobiecego wytrysku?

 

Samiec alfa – kim jest i jak się zachowuje? Cechy samca alfa

 

Seks oralny – na czym polega? Pozycje, techniki, jak się przekonać?

 

Smutna prawda o depresji poporodowej