Seks oralny – na czym polega? Pozycje, techniki, jak się przekonać?

Współżycie seksualne może przybierać różne formy. Wśród tych cieszących się duża popularnością i wybieranych przez wiele par znajduje się seks oralny. Wzbudza on ogromne emocje zarówno wśród osób, które się na niego decydują, jak i tych, którzy zdecydowanie go unikają. Na czym polega seks oralny? O czym pamiętać w przypadku seksu oralnego?

Co to jest seks oralny?

Seks oralny to nic innego, jak pieszczenie miejsc intymnych ustami oraz językiem. Dla wielu par uprawianie seksu oralnego stanowi grę wstępną przed klasycznym stosunkiem dopochwowym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby seks oralny zastąpił penetrację. Wiele osób podkreśla, że aby uprawiać seks oralny trzeba sobie naprawdę mocno ufać. Jest to jedna z bardziej intymnych form współżycia.

Jakie miejsca stymuluje się w czasie seksu oralnego?

Podczas seksu oralnego dochodzi do – jak już wspomniałam – pieszczenia miejsc intymnych. W przypadku panów jest to oczywiście prącie, a także położone wokół niego miejsca. Często w czasie seksu oralnego kobieta ustami stymuluje penisa, a dłonią pobudza jądra. W przypadku pań stymulacja koncentruje się najczęściej na łechtaczce oraz wargach sromowych.

W jakich pozycjach można uprawiać seks oralny?

Stosunek oralny można uprawiać w różnych pozycjach – to, na jaką partnerzy się zdecydują uzależnione jest od tego, czy decydują się na jednoczesne pieszczoty oralne. Jeśli tak, najlepszym wyborem jest pozycja 69, w której partnerzy układają się, że ich twarze znajdują się na wysokości narządów płciowych drugiej strony. Pozycja jest naprawdę wygodna, ale na ogół decydują się na nią ci, którzy są ze sobą już długo.

W czasie seksu oralnego można wykonywać różne ruchy językiem. Świetnie sprawdza się lizanie, a także delikatnie ssanie. Jeśli uprawiacie taką formę seksu pierwszy raz, obserwujcie uważnie swoje reakcje, a także próbujcie różnych technik. To najlepsza metoda, aby znaleźć swoją drogę do przyjemności i cieszyć się seksem oralnym.

Decydując się na seks oralny, należy pamiętać o delikatności. Z całą pewnością warto obserwować reakcje partnera, sprawdzając, czy to co robimy, jest dla niego źródłem przyjemności. Podczas seksu oralnego należy wystrzegać się używania zębów – gryzienie łechtaczki, warg sromowych mniejszych czy miejsca, jakim jest czubek penisa to raczej kiepski pomysł.

Panowie powinni szczególną ostrożność zachować w przypadku łechtaczki – to najbardziej wrażliwe miejsce na mapie kobiecego ciała. Zbyt intensywne pieszczoty mogą być źródłem nie przyjemności, a bólu, czego nie chciałaby doświadczyć żadna kobieta. Podobnie jest, jeśli panie chcą pieścić penisa – ta część męskiego ciała jest bardzo wrażliwa i warto uważać, aby partnera nie urazić. Zawsze obserwuj jego reakcje, możesz również pytać, czy to, co robisz jest w porządku.

Seks oralny można urozmaicić, sięgając na przykład po kostkę lodu. Chłód w przypadku wielu osób potęguje odczuwane doznania, w efekcie przyjemność jest jeszcze większa.

Czy w czasie seksu oralnego można zarazić się jakąś chorobą?

Wiele osób jest przekonanych, że w czasie oralnej stymulacji narządów płciowych nie można zarazić się żadną chorobą. Tymczasem okazuje się, że ryzyko w przypadku takiej formy współżycia jest naprawdę spore, dlatego tak ważne jest, aby seks oralny uprawiać ze stałym partnerem. Jeśli decydujesz się na taką formę stymulacji z osobą, której nie znasz, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie.

Pieszcząc partnera za pomocą ust i języka, można zarazić się między innymi:

  • wirusem HIV;
  • wirusem zapalenia wątroby typu A oraz B;
  • kiłą;
  • chlamydią;
  • wirusem HPV, który może wywoływać nowotwór szyjki macicy.

Osoby pieszczące intymne miejsca za pomocą ust narażone są również na pojawienie się opryszczki, którą powoduje wirus HSV-1. UWAGA: jeśli mimo opryszczki zdecydujesz się mieścić partnera ustami, licz się z tym, że przeniesiesz wirusa w jego intymne miejsca.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miłość francuska nie jest zagrożoną ciążą – pieszcząc partnera za pomocą warg nie doprowadzi się do zapłodnienia. UWAGA: nawet połknięcie męskiego nasienia nie sprawi, że zajdziesz w ciążę!

O czym pamiętać, chcąc uprawiać bezpieczny seks oralny?

Decydując się na seks oralny, należy zadbać o to, aby był on bezpieczny dla obojga partnerów. Absolutną podstawą podczas seksu oralnego jest higiena. Partnerzy powinni dokładnie umyć intymne miejsca, panowie nie powinni zapominać przy tym o spodzie penisa. Dzięki temu pieszczoty oralne nie będą wiązały się z nieprzyjemnymi doznaniami dla osoby będącej stroną aktywną. Jeśli chcesz zapewnić sobie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, możesz sięgnąć po specjalną maskę oralną. Wykonane są one z lateksu, umożliwiają oralne pieszczoty, a jednocześnie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich stosowanie sprawia, że ryzyko zarażenia mocno spada.

Seks oralny to jedna z najbardziej intymnych form współżycia. Lubiana jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Za pomocą warg i języka można partnerowi dostarczyć naprawdę dużej przyjemności, doprowadzając nawet do orgazmu.

Bibliografia

 
  • Lew-Starowicz, Z. (2001). Encyklopedia erotyki. Warszawa: Muza S.A.;
  • Lew-Starowicz, Z., Skrzypulec, V. (2010). Podstawy seksuologii. Warszawa: PZWL.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.11.2023

Oceń:
0.0

Katarzyna Krakowiak

Katarzyna Krakowiak

Psycholog

Absolwentka psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej pod kierunkiem profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz Studium Interwencji Kryzysowej. Ukończyła szereg szkoleń i kursów między innymi z zakresu metod diagnostycznych w seksuologii, technik pracy z pacjentami z hiperseksualnością, zaburzeniami preferencji seksualnych, prewencji zachowań suicydalnych. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Przemoc psychiczna – jak się bronić?

 

Kim jest seks przyjaciel? Czy przyjaciel od seksu to dobry pomysł?

 

Smutna prawda o depresji poporodowej

 

Strefy erogenne u kobiet i mężczyzn – czym są, gdzie się znajdują, jak je stymulować?

 

Przemoc psychiczna, czyli „pranie mózgu”. Jak rozpoznać przemoc psychiczną i się przed nią bronić?

 

Zazdrość w związku – jak walczyć z chorobliwą zazdrością o partnera?

 

Jakie fantazje erotyczne mają kobiety i mężczyźni?

 

On nie interesuje się ciążą