Samiec alfa – kim jest i jak się zachowuje? Cechy samca alfa

Typowy samiec alfa! Dość często słyszy się takie określenie w stosunku do pewnych siebie, władczych, charyzmatycznych mężczyzn. Równie często budzi ono skrajne emocje. Jak powinno się je rozumieć? Czy samiec alfa to określenie pozytywne czy raczej negatywne? Skąd się wzięło i co tak naprawdę oznacza? Czy dobrze być samcem alfa czy wręcz przeciwnie…?

Co oznacza samiec alfa i skąd wzięło się to określenie?

Samiec alfa to żadna nowomowa. Pojęcie samca alfa pochodzi ze świata zwierząt i oznacza dominującego męskiego osobnika w stadzie. Osobnik alfa (alfa oznacza pierwszą literę greckiego alfabetu) posiada wszelkie cechy, które sprawiają, że jest najlepiej przystosowaną genetycznie jednostką w grupie.

Oznacza to, że alfa stoi na czele wszystkich innych samców, co daje mu pierwszeństwo w dostępie do pożywienia oraz rozrodu z samicami, którym może przekazać swoje silne geny.

Samce alfa pełnią rolę przywódców i liderów stada. Często odznaczają się siłą, bywają agresywne, pilnują swojej pozycji. Jednocześnie, ich zadaniem jest obrona nie tylko swoich wartości, ale również terytorium. Samcowi alfa często towarzyszy samica alfa – tak silny związek stanowi autorytet dla stada i nie pozwala na bunty przeciwko sobie. Cechuje ich władcze zachowanie, okazują wyższość i siłę.

Jeśli odnieść cechy samca alfa do świata ludzi trzeba przyznać, że… można znaleźć kilka dobrych stron, ale wbrew pozorom niewiele w nich pozytywów!

Jaki jest samiec alfa?

Współczesny samiec alfa oznacza mężczyznę cechującego się siłą zarówno fizyczną, jak i umysłową, niezależnego, o dominujących cechach charakteru. Samiec alfa jest pewny siebie, ale bywa również agresywny, a także autorytarny.

Z jednej strony jego cechy bywają pożądane – w końcu mężczyzna powinien być silny i zdecydowany, co daje poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej strony charakter samca alfa bywa trudny, a nawet może wzbudzać obawy.

Samiec alfa to urodzony przywódca, dążący do tego, by za wszelką cenę utrzymać swoją pozycję. Nie boi się okazywać mocnych stron, co nie oznacza, że… zawsze ma co pokazać. Ale nawet swoje drobne wady potrafi przekuć w zalety. Potrafi przedstawić się tak, by wyjść na osobę bez wad. Ma wysoką świadomość własnej doskonałości, próbuje brylować i wywyższać się wśród mężczyzn. Z kolei jeśli chodzi o kobiety – wykorzystuje wszystkie sobie dostępne środki, by je zdobywać. Wie, jak je oczarować i do siebie przyciągnąć.

Samiec alfa jest mężczyzną dbającym o siebie, epatującym siłą i męskością, zdecydowanie lubiącym dominować. Rzadko chodzi na kompromisy. Jest bardzo nastawiony na siebie, ma jasno określone cele, do których dąży, ale bywa także egoistą i samolubem. Z pewnością nie lubi się podporządkowywać.

Samiec alfa źle znosi krytykę, ale jednocześnie nie stroni od krytycznych uwag wobec innych. Bywa także zazdrośnikiem, szczególnie, jeśli ktoś inny niż on odnosi sukcesy. Jest bowiem na nie mocno nastawiony i gotowy, by je osiągać i zbierać za to pochwały. Zawsze ma poczucie bycia lepszym od innych. Upatrzywszy sobie kobietę – samiec alfa umiejętnie zabiega o jej względy, stara się i dąży do zadowolenia wybranki. Jest dżentelmenem w każdym calu i optymistą, do tego jest inteligentny, zazwyczaj przystojny i świadomy swojej męskości, co dodaje mu mu charyzmy i uroku. Nie można mu także odmówić ambicji, chęci ciągłego rozwoju i doskonalenia się i poczucia humoru. Słowem – może być naprawdę czarujący! Często imponuje wiedzą, dzięki czemu z łatwością przykuwa uwagę innych. Bywa jednak przy tym arogancki i egocentryczny, co często łączy się z określeniem „typowy macho”.

Jak kocha samiec alfa?

Samiec alfa to prawdziwy dżentelmen – potrafi zabiegać o partnerkę, rozpieszczać ją, dawać jej do zrozumienia, że jest najlepszym kandydatem na partnera. Jednak kiedy mija etap zdobywania, w już rozwiniętych związkach samce alfa pozostają skupione bardziej na sobie niż na partnerce, mają skłonności do egoizmu i przedmiotowego traktowania kobiet.

Wciąż stawiają siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu, także w kwestiach seksu, w którym koniecznie chcą dominować i okazywać swoją męskość. Podświadomie więc szukają uległych kobiet, które łatwo dają się oczarować, by nie powiedzieć wprost – zmanipulować.

Co jest negatywną stroną samców alfa?

Jak łatwo można zauważyć, samiec alfa to typ narcystyczny, egoistyczny i egocentryczny. Nie jest w stanie poświęcić się dla innych, ponieważ jest zbyt skupiony na sobie. Choć nie można odmówić mu dobrych cech, takich jak ambicja, pewność siebie, optymizm i sfokusowanie na cel, jego postawa może zarówno intrygować, jak i skutecznie zniechęcać.

Co to jest samiec omega?

W opozycji do samca alfa stoi samiec omega, w świecie zwierząt widziany jako osobnik o najsłabszym statusie w stadzie. Nie ma to jednak odniesienia w świecie ludzi. Samiec omega to po prostu przeciwieństwo samca alfa, czyli mężczyzna będący outsiderem, nieco wycofany, stroniący od bycia na świeczniku, nieprzywiązujący aż takiej wagi do powierzchowności.

Wygląd zewnętrzny zdecydowanie nie jest jego priorytetem. Nie oznacza to, że samiec omega jest mniej inteligentny czy silny – bynajmniej! Obecnie mówi się nawet, że samce omega to nowe samce alfa – kobiety bowiem coraz częściej rezygnują z pogoni za mężczyznami w typie macho, a wolą spokojnych, ciekawych, otwartych nie tylko na siebie partnerów. Warto jednak wiedzieć, że samce omega bywają cyniczni i nieco zbyt ostentacyjnie nonkonformistyczni, co bywa uciążliwe.

Kto to jest samiec beta?

Samiec beta, w przeciwieństwie do samca alfa, nie jest dominujący, ceni sobie więzy społeczne, nie lubi się wyróżniać. Nie posiada żadnych narcystycznych cech, bywa również niepewny siebie i podporządkowujący się opinii społecznej. Samiec beta nie jest zainteresowany wysokim statusem społecznym, nie chce zwracać na siebie uwagi.

Jest za to bardzo empatyczny, spokojny i ostrożny, skłonny do poświęceń i idealizacji innych osób, w tym kobiet. Jest lojalny, łatwowierny, ale i przewidywalny oraz nieco przewrażliwiony na swoim punkcie. Dla samca beta nawet małe problemy mogą urastać do rangi tragedii. Kolokwialnie można powiedzieć, że to typ mężczyzny „pantoflarza”, którego łatwo zdominować i wykorzystać.

Bibliografia

 
  1. Beisert M. (2007). Seksualność w cyklu życia człowieka. Warszawa, PWN.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.11.2023

Oceń:
2.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Squirt – co to jest? Jak doprowadzić do kobiecego wytrysku?

 

Genofobia (strach przed seksem) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Smutna prawda o depresji poporodowej

 

Zazdrość w związku – jak walczyć z chorobliwą zazdrością o partnera?

 

Mama na urlopie macierzyńskim – jak przetrwać

 

Nimfomania – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak walczyć z depresją poporodową?

 

Seks oralny – na czym polega? Pozycje, techniki, jak się przekonać?